Porady

Odpowiednie przygotowanie siewnika do wiosennej pracy. O tym musisz pamiętać!

Okres jesienno – zimowy to idealny czas na przeprowadzenie kompleksowych prac konserwacyjnych użytkowanego sprzętu. Odpowiednie przygotowanie maszyn rolniczych do wiosennych prac w oczywisty sposób przekłada się na uzyskanie pożądanych wyników w całym, nadchodzącym sezonie. Aby wysiew nasion przebiegał bezproblemowo, a co za tym idzie, efekty plonowania były zgodne z zamierzonymi, niezbędny jest prawidłowo pracujący siewnik. W tym wpisie zostanie pokrótce omówione, na czym przede wszystkim należy się skupić, chcąc odpowiednio przygotować siewnik do prac polowych.

Siewnik rzędowy do zboża – konserwacja elementów roboczych

Przygotowanie siewnika do wiosennych działań obejmuje – niezależnie od tego, czy chodzi o siewnik do zboża, siewnik do kukurydzy, czy innego materiału siewnego – kontrolę stanu poszczególnych elementów oraz sprawdzenie właściwego funkcjonowania maszyny. W pierwszej kolejności należy ustalić – zarówno poprzez kontrolę wizualną, jak i manualną – czy żadna z części nie uległa uszkodzeniu podczas minionego sezonu.

Szczególnie podatne na zużycie są takie elementy jak redlice siewników (najszybciej zużywają się ich czubki; wpływ ma również, m.in. ustawienie talerzy) i inne komponenty pracujące bezpośrednio w glebie – np. spulchniacze śladów (palce spulchniaczy). Inne kwestie, na których należy się skupić, to m.in. kontrola podzespołów odpowiadających za podaż nasion, takich jak kółka wysiewające, węże do siewników czy opony wału zagęszczającego (przed rozpoczęciem prac trzeba pamiętać o odpowiednim ciśnieniu w oponach).

Przygotowanie siewnika do wiosny

Uszkodzone czy zużyte części powinno się wymienić – odpowiednie części zamienne do siewników można znaleźć w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl. Po upewnieniu się, że każdy z elementów znajduje się w optymalnym stanie i nie występują niepożądane luzy, należy pamiętać również o odpowiednim nasmarowaniu poszczególnych podzespołów.

Kolejnym etapem przygotowania siewnika do wiosennych prac jest wykonanie próby kręconej. Warto poświęcić nieco czasu na ten proces, będący jedyną drogą dla uzyskania pewności, że użytkowana maszyna funkcjonuje poprawnie oraz umożliwiający precyzyjne stwierdzenie, jaką ilość ziarna należy dostarczyć na dany obszar.

Po przeprowadzeniu powyższych działań pozostaje jedynie optymalne ustawienie siewnika. Aby to zrobić, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikę warunków glebowych. Na możliwość właściwego ustawienia głębokości pracy redlic i zagarniaczy siewników wpływa wykonanie wcześniej wymienionych prac konserwacyjnych, dlatego nie warto bagatelizować żadnego ze wspomnianych etapów.

Wysokiej klasy części – podstawa pracy siewnika

Aby mieć pewność, że każdy z podzespołów i elementów roboczych siewnika – redlice siewników, skrobaki i zęby, talerze czy spulchniacze śladów, itd. – będzie funkcjonował niezawodnie, warto sięgnąć po odpowiedniej jakości części zamienne do siewników, np. wysokiej klasy zamienniki dostępne w sklepie rolniczym ZENOX.pl (gdzie można zasięgnąć również szczegółowych porad odnośnie konserwacji posiadanej maszyny).

Uzyskanie pożądanego plonowania nie jest możliwe bez właściwie pracującego siewnika. Warto poświęcić czas na gruntowną konserwację maszyny, aby później, podczas wiosennych prac, uniknąć przykrych niespodzianek.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close