PoradyWarsztat

Przedsezonowe remonty maszyn rolniczych. Na co zwrócić uwagę?

Zima to okres, gdy w rolnictwie niewiele się dzieje. Oprócz czynności, takich jak przywożenie drewna ciągnikiem z przyczepą nasz park maszynowy praktycznie śpi. Warto wykorzystać ten czas na dokonanie różnych usprawnień, usunięcie usterek, bądź kompleksowy remont maszyn rolniczych. Sprawdzamy, co warto wziąć pod uwagę podczas tego typu prac.

Naprawy i remonty ciągników

Najistotniejszymi maszynami w każdym gospodarstwie są ciągniki rolnicze. To za ich pomocą wykonujemy wszystkie prace polowe. By utrzymać traktor w pełnej sprawności przez cały sezon, powinniśmy zadbać przede wszystkim o stan płynów eksploatacyjnych. Zimą dobrze jest przeprowadzić wymianę oleju wraz z filtrem, sprawdzić, czy np. filtr podnośnika hydraulicznego i oleju skrzyni biegów nie wymaga wymiany. Nie zapomnijmy o zainstalowaniu nowych wkładów filtrujących paliwo, a także w razie potrzeby – o wymianie filtra powietrza. Warto także zakupić wszelkie części zamienne do ciągnika, których wymiany nie udało nam się przeprowadzić w poprzednim sezonie. Możemy uczynić to online, w sklepie internetowym z częściami rolniczymi – takim jak ZENOX.pl. Znajdziemy tam podzespoły – zamienniki o jakości porównywalnej z oryginałami. W przypadku posiadania starszego traktora to często jedyny sposób, by możliwe było naprawienie usterek. Czasami może zdarzyć się, że remontu wymaga silnik traktora. Okres przedsezonowy to również najlepszy czas, by wykonać tego typu prace. Jeśli komplet elementów do regeneracji motoru kupimy w sieci, zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych w porównaniu z zakupami w sklepach stacjonarnych.

Usprawnienia sprzętu rolniczego

Oprócz sprawnego traktora, potrzebujemy też bezawaryjnego działania pozostałych maszyn. Warto więc przejrzeć ich stan i dokonać usprawnień. Dobrym pomysłem będzie wymiana wytartych lemieszy i odkładnic pługu, bądź zużytych pazurów kultywatora. Przede wszystkim jednak warto przeprowadzić odpowiednią konserwację antykorozyjną oraz pomalować sprzęt. Na nic nam bowiem naprawa maszyn rolniczych, jeżeli w niedługim czasie rdza osłabi ich konstrukcję na tyle, że nie będą już nadawały się do użytku. W sklepie rolniczym ZENOX.pl można zakupić wszystko, co potrzebne do tego typu prac. Przydadzą się szczotki druciane do szlifierki kątowej, papier ścierny, a przede wszystkim porządna farba antykorozyjna. Pamiętajmy by przed rozpoczęciem malowania usunąć tyle istniejącej rdzy, ile to możliwe, a resztę potraktować podkładem reaktywnym. Dopiero po wyschnięciu nakładamy farbę, która nie tylko zabezpieczy sprzęt na przyszłość, ale również nada mu lepszego wyglądu.

Chcąc, by remonty i wszystkie inne prace naprawcze wyszły jak najlepiej, wykorzystujmy dobrej jakości części zamienne do maszyn rolniczych. Stosujmy też dobre oleje i filtry. W ten sposób unikniemy ponownych usterek w niedługim czasie, gdy rozpoczną się już intensywne prace polowe. Dbajmy zarówno o dobry stan ciągników, jak i posiadanego sprzętu rolniczego. Dzięki niższym cenom dobrej jakości podzespołów, które zakupimy online, możemy też zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close