AktualnościPojazdy rolniczePorady

Budżetowe ciągniki na każde gospodarstwo – przegląd rynku

Rozwój gospodarstwa to jeden z najważniejszych celów każdego rolnika. Ten trudno byłoby jednak osiągać bez serwisu lub wymiany parku maszynowego. Traktorów, czyli kluczowych maszyn w gospodarstwie, dotyczy to w szczególności. W miarę zwiększania się liczby hektarów poszukujemy nowszych i mocniejszych ciągników rolniczych, które sprostają stawianym przed nimi wyzwaniom. W sytuacji, gdy nowe pojazdy stają się coraz droższe, wielu rolników zwraca się ku używanym maszynom. Dlatego też publikujemy krótki przegląd rynku budżetowych ciągników, których zakup nie spowoduje nadmiernego wiru w portfelu.

Używane traktory o mocy do 120 KM

Maszyny o mocach do 120 koni mechanicznych pozwalają już całkiem sprawnie prowadzić trudne prace w gospodarstwach o średniej wielkości. W tym przedziale znajdziemy sporo traktorów marki Renault, co prawda niezbyt popularnych i dawniej uważanych za delikatne, jednak z czasem ta opinia mocno zmieniła się na korzyść marki. Na uwagę zasługują zwłaszcza modele z linii Ares 600 oraz 700, które świetnie wpasowują się w grupę ciągników używanych do 120 KM. Co bardzo istotne, zastosowano tam jednostki napędowe czterocylindrowe i sześciocylindrowe od John Deere, a więc jedne z najlepszych na świecie silniki. Kupując taką maszynę otrzymujemy więc tani traktor, pod którego maską chowa się mocny i solidny motor stosowany w o wiele droższych maszynach.

W przedziale ciągników o mocy do 120 koni warto zwrócić uwagę również na maszyny marki Massey Ferguson, zwłaszcza serii 6000. Odznaczają się sprawdzoną i wytrzymałą konstrukcją, łatwym dostępem do niedrogich części zamiennych, a także wysokim komfortem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że maszyny te będą już dość wiekowe, dlatego przy zakupie trzeba bacznie przyglądać się w jakim są stanie. Jeśli natomiast chodzi o nieco świeższe konstrukcje, między innymi ciągniki używane do 5 lat, uwagę należy zwrócić na modele takie jak wyjątkowo popularne w Polsce John Deere 6120M, Deutz-Fahr 5110G czy też Kubotę M5111.

Ciągniki z drugiej ręki o mocach do 150 KM

Traktory o mocach dochodzących do 150 koni mechanicznych to maszyny, które zwykle eksploatowane są w gospodarstwach średnich i dużych, nie mają więc łatwych warunków pracy. Dlatego też kupując ciągniki używane do 150 KM warto postawić na sprawdzone rozwiązania, które są – mówiąc kolokwialnie – trudne do zabicia. Nie będzie dużym zaskoczeniem, jeżeli na szczycie polecanych maszyn znajdzie się ponownie John Deere. Model 6930 Premium w wieku poniżej 15 lat można zakupić już za niecałe 200 tysięcy złotych, za to otrzymamy traktor o bogatym wyposażeniu i wielu interesujących rozwiązaniach. Amortyzowane osie, trzy prędkości wałka odbioru mocy, cztery pary wyjść układu hydrauliki, czy oświetlenie robocze 360 stopni – to tylko niektóre z nich.

Innym ciągnikiem tego amerykańskiego producenta, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę, jest model 7430 Premium. Jego moc nieco przekracza wspomniane 150 KM, jednak również można dostać go w cenie do 200 tysięcy PLN i nie będzie to jeszcze maszyna pełnoletnia. Traktor w standardzie posiada przedni podnośnik, wzmocniony układ hydrauliczny, a także złącze ISOBUS i pozwala na tzw. prowadzenie równoległe. Dla jeszcze większego komfortu pracy zastosowano bezstopniową przekładnię AutoPowr. Natomiast wśród ciągników używanych do 5 lat, których moce nie przekraczają 150 KM, jedną z najpopularniejszych maszyn jest Valtra A HiTech 4. Wyposażona została w nowoczesną przekładnię redukującą konieczność częstego używania pedału sprzęgła, przejrzystą deskę rozdzielczą i bardzo duże szyby – wszystko to ułatwia prowadzenie i obserwację otoczenia.

Budżetowe ciągniki na każde gospodarstwo - przegląd rynku

Przegląd rynku budżetowych ciągników

Mamy nadzieję, że nasz krótki przegląd rynku budżetowych ciągników o mocach do 120 i 150 KM będzie pomocny w wyborze właściwej maszyny. Kupując używany traktor trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by dokładnie sprawdzić jego stan techniczny przed wyłożeniem pieniędzy na stół. Dotyczy to zwłaszcza maszyn z dużych gospodarstw typu przemysłowego, gdzie ciągniki nie mają lekkiego życia. Bardzo istotna jest udokumentowana historia serwisowa do samego końca okresu eksploatacji.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close