Technika

Wał odbioru mocy. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Przy pracach polowych używa się wielu rodzajów maszyn i agregatów podczepianych do ciągnika, w tym m.in. kosiarki, zgrabiarki, opryskiwacze, rozrzutniki itd. Podpinając te sprzęty, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ich funkcje i przeznaczenie, ale również możliwości występujące w samym traktorze, gdyż to od niego w dużej mierze zależy to, czy dane urządzenie będzie można zastosować. Największe znaczenie ma w tym przypadku WOM, który pozwala wykorzystać moc silnika, a jednocześnie użyć pełnego potencjału maszyn rolniczych.

Jaką rolę odgrywa WOM?

WOM, czyli wał odbioru mocy, to element pośredniczący w przekazywaniu napędu. Oddaje energię mechaniczną z silnika ciągnika na podczepioną do niego maszynę, dzięki czemu może się ona poruszać i spełniać swoje funkcje. Wał jest niezależny od prędkości jazdy czy przełożeń skrzyni biegów. Rozwiązanie w postaci powiązania obrotów wału z prędkością poruszania się traktora nie jest obecnie wspierane.

Wał odbioru mocy musi być w pełni sprawny, aby maszyny podłączone do ciągnika działały skutecznie.

Najważniejszy czynnik decydujący o przydatności WOM

Kluczowym parametrem, dzięki któremu można ocenić przydatność WOM-u, jest maksymalna moc. Jej wartość określamy za pomocą momentu obrotowego, który jest przenoszony z ciągnika na maszynę. Idealnie, jeśli prędkość wału odbioru mocy z ciągnika jest dokładnie taka sama, jak w doczepianym sprzęcie rolniczym. Najczęściej spotyka się prędkości od 540 do 1000 obrotów na minutę. Każda maszyna wymaga dobrania indywidualnej prędkości WOM. Przykładowo, kosiarka czołowa wymaga co najmniej 540 obr./min, co jest uważane za normalną prędkość. 

Wałki odbioru mocy producentów AGTECH, BLUELINE, WALTERSCHEID, WEASLER, BONDIOLI & PAVESI oraz wszelkie niezbędne części do nich dostępne są w rolniczym sklepie internetowym ZENOX.pl, gdzie oprócz szerokiej gamy produktów do ciągników i innych maszyn rolniczych, możesz liczyć również na fachowe doradztwo. Jeśli więc będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości podczas doboru odpowiedniego WOM-u, nie wahaj się skontaktować ze sklepem, którego pracownicy chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając wał odbioru mocy?

Kupując wałek WOM, należy kierować się rodzajem konstrukcji. To ona determinuje cenę i funkcjonalność wału. WOM-y z przegubami krzyżakowymi należą do najtańszych. Służą do przenoszenia napędu pod kątem 25 stopni pod dużym obciążeniem. Często umożliwiają też pracę przy nachyleniu 45 stopni przy mniejszych prędkościach. Możliwe jest zastosowanie wałka przegubowego szerokokątnego, który wyposażony jest w podwójne krzyżaki umieszczone obok siebie, przez co umożliwia uzyskanie większego kąta pracy.

Wśród wałów szerokokątnych przeważają modele wyposażone w przegub tylko z jednej strony. Im większy kąt, pod którym można przenosić napęd, tym bardziej złożona i droższa jest konstrukcja wału odbioru mocy. Wały o pojedynczym i podwójnym przegubie szerokokątnym są wyposażone w sprzęgło jednokierunkowe. 

Warto także pomyśleć o zabezpieczeniu przeciążeniowym WOM-u. Służą do tego sprzęgła:

  • wyposażone w ścinany kołek,
  • w układzie automatycznym (wyróżniamy dwa typy: zapadkowe i cierne).

Pierwsze z nich stanowią układ mechaniczny, który jest zrywany po przekroczeniu wartości krytycznej obciążenia. W drugim przypadku napęd wykorzystuje sprężyny, które rozłączają układ po przekroczeniu określonego momentu obrotowego maszyny.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close