Części do maszyn i pojazdówOgród

Jak wybrać właściwe dysze do opryskiwacza i nie przepłacić?

Opryskiwacz odgrywa kluczową rolę w procesie intensywnej ochrony roślin. Jego sprawne działanie stanowi gwarancję skutecznie i precyzyjnie wykonanego oprysku, co przekłada się na jakość plonów. Dysze do opryskiwacza to bez wątpienia jedne z ważniejszych elementów, mających bezpośredni wpływ na przebieg prac.

Szkodniki to jedno z najczęściej występujących zagrożeń dla upraw. Uszkadzają rośliny, niszczą je, mogą przenosić groźne choroby, powodując tym samym wiele strat. Rolnicy muszą walczyć z nimi praktycznie każdego roku. Stonka ziemniaczana, miotła zbożowa, mszyce, ploniarka zbożówka itd. – niezwalczone w sezonie wegetacyjnym, przyczynią się do znacznych strat w plonie. We współczesnych gospodarstwach rolnych, szczególnie tych liczących sobie kilka lub kilkanaście hektarów, raczej trudno byłoby eliminować je ręcznymi metodami. Dlatego też powszechnie wykorzystuje się opryskiwacze, które umożliwiają sprawne wykonanie oprysku i pozwalają na odpowiednie dawkowanie substancji, ponieważ jej nadmiar mógłby poważnie zaszkodzić zbożu, ziemniakom czy innym roślinom. Stąd też istotną rolę w opryskiwaczach odgrywają sprawne i właściwie dobrane dysze.

Jak często wymieniać dysze?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że o opryskiwacz trzeba dbać. Wszelkie zaniedbania wpływają na parametry jakości opryskiwania. Nadmierna dawka substancji chemicznych może uszkodzić, a nawet zniszczyć rośliny, a z pewnością będzie szkodliwa dla środowiska naturalnego. Niestety nadal wielu rolników wymianę końcówek wykonuje dopiero wtedy, gdy przepływ staje się tak duży, że nie można osiągnąć wymaganego ciśnienia na manometrze. Na tym etapie jest już jednak za późno, ponieważ dysze od dawna podawały zbyt dużą ilość środka.

Najczęściej wykorzystywane są dysze do opryskiwacza wykonane z tworzywa sztucznego. Ich żywotność jest niska, ale cena niewysoka, dlatego bywają chętnie wybierane. Zależnie od stosowanego rodzaju środków ochrony roślin, końcówkę polimerową powinno się wymieniać po wykonaniu oprysku od 1,5 do 2 tysięcy hektarów. W przypadku droższych końcówek, posiadających wkładki ceramiczne, można liczyć na żywotność nawet kilkukrotnie większą. Jeśli jednak posiadasz mniejsze gospodarstwo, tańsze dysze mogą okazać się wystarczające, jednak nadal musisz dbać o ich regularną wymianę.

Końcówki markowe czy no-name?

Może się wydawać, że na częściach do opryskiwacza można sporo zaoszczędzić. Taki pogląd towarzyszy wielu rolnikom do momentu, aż po raz pierwszy zniszczą część swoich upraw. Oczywiście nie oznacza to, że kupowanie tanich dysz do opryskiwacza nieokreślonych producentów jest z gruntu złe, trzeba jednak z większą ostrożnością zweryfikować ich jakość i przygotować się na częstsze wymiany. Najtańsze rozpylacze o płaskim strumieniu kosztują — w przypadku tzw. produktów no-name — ok. 1 zł za sztukę, natomiast koszt produktów od uznanych producentów to 1,5 do 2,5 zł. Jeśli więc posiadasz gospodarstwo o powierzchni kilku-kilkunastu hektarów, warto zainwestować w markowe dysze.

Końcówki eżektorowe zapewniają dokładniejsze rozpylenie substancji, jednak są o wiele droższe. Stąd polecane są w przypadku większych gospodarstw, gdzie występuje przynajmniej kilkadziesiąt hektarów ziemi uprawnej. Koszt jednostrumieniowej dyszy do opryskiwacza to od 8 zł za najtańsze, do 14 zł za markowe produkty. W przypadku wersji dwustrumieniowej trzeba liczyć się z nieco większą ceną, zwykle od 15 zł do 18 zł. Jeszcze droższe są rozpylacze eżektorowe z wkładkami ceramicznymi, gdzie trzeba liczyć się z cenami ok. 2-3 razy większymi.

Gdzie kupić tanie i solidne dysze do opryskiwacza?

W przypadku dysz do opryskiwaczy realne oszczędności odczujesz wtedy, gdy ich rozsądna cena będzie szła w parze z dobrą jakością. Warto więc zachować ostrożność w przypadku produktów „podejrzanie” tanich, a jednocześnie dobrze zastanowić się, czy zakup tych najdroższych rzeczywiście jest niezbędny. Aby ograniczyć zbędne wydatki, możesz skorzystać z oferty internetowego sklepu rolniczego ZENOX.pl. Coraz więcej rolników robi zakupy online, gdyż w ten sposób można liczyć na sporo niższe ceny przy bardzo urozmaiconym asortymencie. ZENOX.pl zapewnia wyłącznie sprawdzone produkty pochodzące od renomowanych producentów, których koszt jest zdecydowanie niższy niż stacjonarnie. Oprócz tego można liczyć na fachową pomoc w doborze odpowiednich komponentów i szybką dostawę.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close