Aktualności

TOP 4 najchętniej wybieranych traktorów w Polsce w 2023 roku

Traktor to podstawowe narzędzie każdego współczesnego rolnika, bez niego prowadzenie gospodarstwa byłoby dziś niemożliwe. Na przestrzeni lat dochodziło do różnych zmian pod kątem popularności, jeśli chodzi o marki ciągników rolniczych w Polsce. W okresie PRL i lat 90 zdecydowanie królowały Ursusy i Zetory, w późniejszych dekadach musiały ustąpić markom zagranicznym, takim jak np. amerykański John Deere. Przedstawiamy cztery najchętniej wybierane traktory w Polsce w 2023 roku.

John Deere 6155M – ciągnik roku 2023

Obecnie John Deere to jeden z najpopularniejszych producentów, jeśli chodzi o marki ciągników zachodnich wybieranych w Polsce. W okresie od stycznia do czerwca 2023 zarejestrowano aż 123 nowe egzemplarze modelu 6155M, który należy do uznanej na całym świecie serii 6M. Ciągnik amerykańskiego producenta wyposażony jest w 6-cylindrowy silnik o pojemności 6,8 litra, który generuje moc 172 KM oraz potężny moment obrotowy, które dają mu bardzo dobrą elastyczność. Masa traktora to 6,7 tony, a rozstaw osi wynosi 2,765 metra. Maszyna posiada ogromne koła z wyjątkowo szerokimi oponami, co w połączeniu z napędem 4×4 pozwala wjechać nawet w najtrudniejszy teren. Hydraulika o wydajności 114 l/min pozwala umieszczać na tylnym podnośniku nawet najcięższe maszyny rolnicze, a także obsługiwać siłowniki kiprujące w największych przyczepach rolniczych.

Zobacz części do ciągników zachodnich John Deere >>

Farmtrac Tractors Europe 26 4WD – miejsce drugie

W analogicznym okresie roku 2023, powyższy ciągnik rejestrowany był 100 razy, co daje mu drugą pozycję. Polskie marki traktorów wciąż są chętnie wybierane, ponieważ rolnikom zależy na wsparciu krajowych przedsiębiorstw. Farmtrac powstał w roku 2000 na terenach należących wcześniej do Państwowego Ośrodka Maszynowego (POM) w Mrągowie i do dziś zdążył wyrobić sobie doskonałą opinię zarówno w Polsce, w Europie, a nawet w północnej części Afryki. Farmtrac 26 4WD to tak zwany ciągnik kompaktowy, który wykorzystywany jest przede wszystkim w sadownictwie. Niewielkie wymiary pozwalają wjechać w wyjątkowo wąskie przestrzenie w ogrodach, sadach, tunelach czy pod osłonami. Posiada on silnik o mocy 24,7 KM, napęd na cztery koła, 3-punktowy układ zawieszenia kategorii I, hydraulikę, a także wałek WOM. Pomimo kompaktowych wymiarów jest więc pełnoprawnym ciągnikiem rolniczym.

John Deere 6195M – trzecia pozycja

90 sztuk zarejestrowanych w pierwszej połowie 2003 roku egzemplarzy modelu 6195M od John Deere daje temu ciągnikowi trzecie miejsce. Jest to konstrukcja podobna do wspomnianego 6155M, która również należy do serii 6M. Tym razem mamy do czynienia z traktorem mocniejszym, ponieważ z analogicznego silnika o pojemności 6,8 litra i mającego 6 cylindrów wykrzesano aż 216 KM mocy. Aby polepszyć elastyczność jednostki napędowej zastosowano turbosprężarkę o zmiennej geometrii. Pojazd posiada masę własną wynoszącą 7,5 tony, a jego rozstaw osi powiększono do 2,8 metra. John Deere to jedna z marek ciągników, które kojarzone są przede wszystkim z dużymi gospodarstwami, działającymi na skalę przemysłową. Model 6195M tworzony był z myślą właśnie o nich, maszyna ta zdecydowanie nie boi się długotrwałej i ciężkiej pracy, zapewniając jednocześnie maksymalny możliwy komfort operatorowi.

TOP 4 najchętniej wybieranych traktorów w Polsce w 2023 roku

Ciągnik John Deere 6120M – czwarte miejsce

Ostatnie miejsce z naszej czwórki ponownie zajmuje traktor amerykańskiego producenta. Tym razem jest to wersja mniejsza i lżejsza, która sprawdzi się w średniej wielkości gospodarstwach rolnych. Od stycznia do czerwca 2023 dokonano 80 rejestracji tego ciągnika. Zastosowano tu silnik 4-cylindrowy o pojemności 4,5 litra, którego moc znamionowa ciągła wynosi 120 koni mechanicznych. Jednak dzięki implementacji systemu inteligentnego zarządzania mocą IPM możliwe jest chwilowe jej zwiększenie do 133 KM, system ten poprawia też znacznie elastyczność silnika pomimo zastosowania turbosprężarki o stałej geometrii (z przepustnicą spalin). Masa własna ciągnika to 5,7 tony, a rozstaw osi 2,4 metra. Pozwala to na wjazd w ciaśniejsze miejsca, co sprawia że traktor ten sprawdzi się nie tylko w średnim ale również małym gospodarstwie. 

Nie da się ukryć, że John Deere to najchętniej wybierane w Polsce ciągniki rolnicze. Ranking najpopularniejszych w roku 2023 maszyn pozwolił im zająć aż trzy z czterech pierwszych miejsc.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close