AktualnościCzęści do maszyn i pojazdów

Rola zagarniaczy do siewnika i sposoby na ich samodzielny montaż

Siewnik to jedna z podstawowych maszyn rolniczych w każdym gospodarstwie. Za jego pomocą można szybko i wygodnie zasiać ziarno na polach, nie martwiąc się o wielkość i równomierność wysiewu. Przed pracą napełniamy maszynę materiałem, ustawiamy pożądaną ilość kilogramów na hektar, po czym po prostu przejeżdżamy po całym areale. Jedyne na co musimy zwracać uwagę to przejechanie po każdym kawałku ziemi, w czym pomagają zamontowane w maszynach znaczniki. Jeśli posiadamy zagarniacze do siewnika nie musimy już nic więcej robić, jednak w przypadku ich braku czeka nas jeszcze bronowanie. Na szczęście element ten możemy kupić jako gotowy albo w prosty sposób dorobić samodzielnie.

Zagarniacze to oszczędność czasu i paliwa

Najważniejszą zaletą jaką niosą za sobą tzw. grabki do siewnika to skrócenie czasu pracy. Zasianie zboża na obszarze jednego hektara, biorąc pod uwagę że posiadamy zwyczajny siewnik dla małych gospodarstw, zazwyczaj zajmuje około godzinę. Po przeprowadzeniu całej operacji konieczny jest jednak powrót na pole, ponieważ trzeba jeszcze je zabronować. Lejki siewnika nie są bowiem w stanie tak doskonale wprowadzić ziarna w glebę, by było to wystarczające dla prawidłowego wzrostu. Oznacza to konieczność powrotu na gospodarstwo, przepięcie maszyn i ponowny wyjazd na pole z bronami. Stosowanie grabek zastępuje ten ostatni etap, dzięki czemu czas pracy skraca się o połowę. Jakie zagarniacze do siewnika wybrać jeśli nie został on w nie fabrycznie wyposażony?

Najlepiej już dostosowane pod kątem konkretnej maszyny, dzięki temu ich montaż będzie niemal błyskawiczny. Taki podzespół można bez problemu znaleźć w sklepie rolniczym online. Koszt zakupu jest bardzo niewielki biorąc pod uwagę, że zwróci się on w cenie oleju napędowego już po pierwszym użyciu. Brak konieczności bronowania po siewie to istotna oszczędność paliwa, które obecnie jest bardzo drogie. Same grabki ciągnięte za siewnikiem stwarzają minimalny opór podczas jazdy, nie wpłyną więc na wzrost zużycia paliwa przez silnik traktora. Na rynku można bez problemów kupić zagarniacze do siewnika Poznaniak i wielu innych popularnych w Polsce typów (zobacz części do polskiego siewnika Poznaniak).

Samodzielne wykonanie grabek do siewnika

Co jednak, jeśli posiadamy jakiś nietypowy siewnik albo samoróbkę? W takiej sytuacji można zakupić uniwersalny zestaw, zawierający elementy mocujące, stelaż oraz palce zagarniające do siewnika. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by grabki stworzyć samodzielnie. W tym celu trzeba jedynie wykonać ramę stelaża oraz przytwierdzić ją w odpowiednim miejscu do maszyny. Zagarniacze nie stawiają wielkiego oporu podczas pracy, jednak wybierając punkt mocowania postarajmy się, by znajdował się on w miejscu gdzie konstrukcja jest mocna. Dzięki temu nie dojdzie do wyrwania stelaża z mocowań albo uszkodzenia samej maszyny, w razie gdyby grabki o coś zaczepiły.

Samodzielne wykonanie zagarniaczy do siewników najlepiej przeprowadzać z maszyną podpiętą do ciągnika, tak aby stelaż od razu umieścić na odpowiedniej wysokości. Można też dodatkowo wyposażyć go w regulację góra-dół, jak ma to miejsce w przypadku grabek stosowanych w profesjonalnych maszynach. Na końcu pozostaje już tylko konstrukcję mocno skręcić lub zespawać, a także zabezpieczyć przed korozją i pomalować. Element czynny, a więc palce zagarniające do siewnika, można zakupić w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl, albo również wykonać samemu. Ich konstrukcja musi zapewniać sprężynowanie, dzięki czemu docisk do powierzchni gleby będzie równomierny.

Posiadanie siewnika wyposażonego w zagarniacze pozwala oszczędzać paliwo i czas, które musielibyśmy przeznaczyć na późniejsze bronowanie. Doposażenie posiadanej maszyny w tzw. grabki nie jest trudne i zależy od rodzaju siewnika. Do wielu popularnych modeli, takich jak chociażby polski Poznaniak, można kupić dedykowane zagarniacze w sklepie online z częściami rolniczymi. Również właściciele mniej popularnych maszyn, w tym siewników samoróbek, nie są na straconej pozycji. Samodzielne wykonanie zagarniaczy do siewnika nie jest bowiem trudne ani czasochłonne i nie wymaga specjalistycznych umiejętności.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close