AktualnościPorady

Malowanie ciągnika Ursus krok po kroku – skorzystaj z porad fachowca!

Duża część rolników uważa, że wygląd ciągników nie jest najistotniejszy, a ważna jest ich sprawność techniczna. Rośnie jednak liczba osób, które chcą również by ich traktor po prostu cieszył oko. Rozpadające się błotniki, maska, kabina, a także silnie skorodowany silnik i odrapane koła nie budzą respektu do pojazdu, mogą też dodatkowo wzbudzić podejrzenia o jego ogólny stan. Jeżdżąc dużo po drogach publicznych maszyna będzie przyciągnąć wzrok mundurowych, a częste kontrole nie są niczym przyjemnym. Sprawdźmy więc jak samodzielnie odnowić klasycznego Ursusa. Na pytania odpowiada współpracujący z nami specjalista.

Przygotowanie traktora do malowania

Zanim będziemy mogli dokonać odnowienia powłoki lakierniczej naszego Ursusa, konieczne jest poczynienie pewnych przygotowań. Przede wszystkim należy pozbyć się pozostałości starego lakieru, inaczej nowa farba do traktora nie będzie dobrze trzymać się powierzchni. Można to zrobić mechanicznie, na przykład szczotką drucianą na szlifierce kątowej lub wiertarce, albo poprzez piaskowanie. Należy także usunąć wszelkie ogniska korozji, a jeśli element taki jak błotnik czy maska posiada już perforacje, może być wymagana jego wymiana na nowy.

„Bez solidnego przygotowania powierzchni szkoda w ogóle zabierać się za malowanie, ponieważ naniesiona farba odpadnie po pierwszym mocniejszym podmuchu wiatru. To tak jakby malować ścianę w domu, od której odkruszają się fragmenty tynku. Najpierw trzeba wszystko skuć, ponownie wytynkować i dopiero wtedy zaczynać pracę.” – mówi Marcin, ekspert z ZENOX.pl.

Trzeba również zaopatrzyć się w odpowiednią ilość lakieru bazowego, podkładu reaktywnego, rozcieńczalnika, warto także posiadać neutralizator rdzy. Ile potrzeba farby na malowanie Ursusa C-360? To zależy od powierzchni, którą chcemy odnowić. Można bezpiecznie przyjąć, że litr lakieru wystarcza na od 7 do 12 metrów kwadratowych, zależnie od tego jak grubą warstwę chcemy uzyskać. Chcąc dać Ursusowi C-330 oryginalne malowanie maski oraz błotników, litr lakieru powinien spokojnie wystarczyć (nie zapominając oczywiście o takiej samej ilości podkładu). Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na farbę w przypadku malowania pistoletem różni się od zapotrzebowania, gdy malujemy pędzlem. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu zakupu farby.

Kolejność nanoszenia następnych warstw

Gdy mamy już do czynienia z oczyszczoną i wolną od korozji powierzchnią blachy, możemy przygotować się do malowania. W miejscach, gdzie konieczne było usunięcie dużej ilości rdzy, najpierw zastosujmy specjalny neutralizator. Usunie on resztki znajdujące się we wżerach, które mogłyby doprowadzić do ponownego korodowania w tym miejscu. Przed aplikacją powierzchnie odtłuśćmy, a po niej odczekajmy wymaganą ilość czasu, aż preparat zrobi swoje. Zanim nałożymy farbę do traktora, musimy blachę pomalować podkładem reaktywnym (np. epoksydowym). Stanowi on dodatkową barierę dla rozwoju korozji, a jednocześnie tworzy przyczepną powierzchnię, której doskonale trzyma się lakier.

„Podkład należy rozrobić z rozcieńczalnikiem w odpowiedniej proporcji. Zazwyczaj jest ona wskazana na opakowaniu. To samo dotyczy także właściwego lakieru. Nanosząc podkład i farbę należy robić to warstwami, zwłaszcza malując natryskowo. Inaczej nie zdąży zaschnąć, a nadmiar spłynie tworząc paskudne zacieki. Każda warstwa musi dostać odpowiednią ilość czasu na utwardzenie się.” – radzi fachowiec.

Aby ciągnik wyglądał świetnie przez lata, po naniesieniu kolejno podkładu oraz lakieru właściwego, dobrze jest zaaplikować także warstwę lakieru bezbarwnego. Nie tylko nada on charakterystycznego połysku, ale przede wszystkim będzie stanowił barierę przed oddziaływaniem promieni UV na warstwy znajdujące się pod spodem. Zarówno oryginalna farba Ursusa C-360 jak i C-330 może zostać zakupiona w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl. Tam nabędziemy również farbę podkładową, lakier bezbarwny, rozcieńczalniki i inne produkty niezbędne w procesie malowania.

Decydujesz się na malowanie ciągnika Ursus? Pamiętaj, że potrzebna będzie przede wszystkim cierpliwość i dokładność. Zarówno farba do traktora jak i farba na felgi Ursusa potrzebuje dobrze oczyszczonej i zabezpieczonej powierzchni, pokrytej odpowiednim podkładem. Nigdy nie należy się spieszyć, pozwólmy kolejnym warstwom zaschnąć, zanim przejdziemy do dalszego malowania. Odnawianie maszyn rolniczych to dużo pracy, warto wykonać ją tak, by efekt cieszył oko przez długie lata.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close