AktualnościOgródTechnika

Rodzaje łańcuchów do drewna oraz ich zastosowanie

W rolnictwie i na gospodarstwach rolnych drewno ma bardzo duże zastosowanie. Może służyć do ogrzewania, stawiania niewielkich budynków gospodarczych, a także odsprzedaży profesjonalnym przedsiębiorstwom do dalszej obróbki. By możliwe było bezproblemowe zajmowanie się nim, a konkretnie wycinanie drzew, zwożenie oraz cięcie na mniejsze fragmenty, niezbędne są łańcuchy. Te służą między innymi do tzw. zrywki, a więc transportu świeżo ściętego drzewa na terenie lasu, używane są także w pilarkach łańcuchowych. Sprawdzamy, jakie rodzaje łańcuchów do drewna dostępne są na rynku i gdzie są one wykorzystywane.

Łańcuchy przydatne w lesie

Pozyskiwanie drewna rozpoczyna się na obszarach leśnych, gdzie oznaczone i dopuszczone do wycinki drzewa muszą zostać po ścięciu przetransportowane. Zanim jednak jeszcze do tego dojdzie, łańcuchami nierzadko pomaga się przewrócić w pożądaną stronę podciętym uprzednio drzewom. Łańcuch do lasu musi być więc przede wszystkim mocny, ponieważ podczas przewracania dużych i bardzo ciężkich drzew będzie on przenosił znaczne siły. Gdy te zostały już ścięte, transportowane są do miejsca pośredniego, gdzie zostaną między innymi pozbawione gałęzi. Proces ten nazywany jest zrywką, a w jego trakcie drzewa najczęściej są po prostu ciągnięte po ziemi. Łańcuch zrywkowy posiada na końcu przytwierdzony na stałe hak, który ułatwia oplecenie go wokół pnia i solidne zamocowanie. W momencie, gdy ciągnik rolniczy lub inna maszyna pracująca przy zrywce zacznie się poruszać, podczepiony do niej łańcuch zaciśnie się na pniu, co pozwoli na bezproblemowy i bezpieczny transport. Niektóre z maszyn stosowanych w tym celu, takie jak skiddery bądź forwardery, dodatkowo unoszą część lub całość drzewa, by uniknąć niszczenia ściółki leśnej poprzez wleczenie go po ziemi. Łańcuch do zrywki drewna musi więc przenosić sporą masę, nierzadko sięgającą kilku ton, a jednocześnie sprostać naprężeniom wynikającym z przemieszczania ściętych drzew. Nawet jeśli pozyskujemy drewno z lasu okazjonalnie, łańcuchy wykorzystywane podczas ścinania i transportu muszą być bardzo wytrzymałe.

Łańcuchy do cięcia drewna

Pień drzewa po usunięciu wyrastających z niego gałęzi jest zazwyczaj stanowczo zbyt długi, by możliwe było jego wygodne wykorzystanie. Nierzadko już w lesie zachodzi konieczność podzielenia go na mniejsze części, aby mógł zostać bezpiecznie wywieziony i transportowany drogami publicznymi. Czyni się to najczęściej z wykorzystaniem pilarki spalinowej. Drewno przecinane jest za pomocą łańcuchów tnących, które poruszają się po prowadnicy piły i napędzane są bezpośrednio z wału silnika. Łańcuchy tego typu można też użyć na innych maszynach, w tym stacjonarnych, w dalszych etapach obróbki drewna. Podczas pracy bardzo istotne jest smarowanie, do czego wykorzystuje się olej na bieżąco podawany na łańcuch z zasobnika znajdującego się w pilarce. Olej ten w trakcie cięcia jest wyrzucany poza obszar piły (otwarty układ smarowania), co powoduje że należy stosować tylko oleje naturalne, obojętne dla środowiska. Niezależnie jakie rodzaje łańcuchów do drewna używamy w pile mechanicznej, nie można pod żadnym pozorem prowadzić ich smarowania za pomocą zwyczajnego oleju (np. silnikowego lub przekładniowego), ponieważ jego cząsteczki dostające się do otoczenia wywierają na nie wyjątkowo niekorzystny wpływ. Łańcuchy do pił po kilku godzinach pracy wymagają ostrzenia, co wykonuje się z wykorzystaniem pilnika lub specjalnej maszyny elektrycznej. Stępienie ogniw nigdy nie oznacza przymusu wymiany łańcucha na nowy, czyni się to jedynie, gdy zęby są już tak mocno zużyte, że ponowne naostrzenie jest niemożliwe.

Rodzaje łańcuchów do drewna oraz ich zastosowanie

Rodzaje łańcuchów tnących

Łańcuchy używane podczas pozyskiwania i obróbki drewna możemy podzielić na zrywkowe oraz tnące. Pierwszy typ służy do transportu dopiero co ściętych drzew na krótkie odległości, może też wyjątkowo być pomocny przy kierowaniu i zabezpieczaniu miejsca upadku drzewa. Natomiast pierwsza obróbka, polegająca na pozbawianiu pnia i konarów gałęzi oraz dzielenia ich na mniejsze fragmenty, odbywa się za pomocą łańcuchów tnących, używanych w piłach spalinowych, elektrycznych i innych podobnych urządzeniach.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close