AktualnościPorady

Drewno opałowe z lasu – tanie i ekologiczne ogrzewanie

Okres zimowy to czas, gdy używanie centralnego ogrzewania w domach jest konieczne. Większość gospodarstw rolnych w Polsce korzysta z kotła węglowego lub tzw. wszystko-palnego, w którym można spalać między innymi drewno. Rozwiązanie to ma wiele zalet, przede wszystkim jest bardziej ekologiczne niż palenie węglem bądź koksem, dodatkowo drewno na opał z lasu jest tanie i zawsze łatwo dostępne na wsiach.

Jak zdobyć drewno i gałęzie opałowe?

Posiadając zwykły kocioł centralnego ogrzewania, specjalny piec na gaz drzewny (tzw. holzgas), a nawet kominek w salonie, można palić tanio i jednocześnie nie emitować toksycznego i śmierdzącego dymu z komina. Wystarczy postarać się o zakup suchego drewna z lasu, które nabywa się bezpośrednio od leśniczego. Lasy Państwowe prowadzą sprzedaż w nadleśnictwach oraz kancelariach leśniczych, w określone na danym obszarze dni tygodnia. Należy więc zapoznać się z miejscowym harmonogramem, po czym udać się bezpośrednio na miejsce z odpowiednią ilością gotówki (o cenach w dalszej części). Możliwe jest zamówienie transportu do domu, jednak posiadając ciągnik rolniczy z przyczepą taniej wychodzi przywiezienie materiału samemu.

Tańszym rozwiązaniem jest zakup gałęzi opałowych, które przed spaleniem trzeba pociąć lub/i porąbać przed włożeniem do pieca. Możliwy jest również zakup gotowca, czyli drewna już przygotowanego do bezpośredniego spalenia. Oprócz zakupu od państwowego sprzedawcy, możliwe jest także zaopatrzenie się u dostawców komercyjnych. Na obszarach wiejskich działa zwykle przynajmniej kilka firm, które zajmują się przyjmowaniem i obróbką drewna leśnego. Tam możliwe jest wybranie konkretnego rodzaju czy wielkości, dzięki czemu fragmenty będzie można bezpośrednio włożyć do posiadanego pieca. Jest to spora wygoda, ponieważ odpada konieczność samodzielnego cięcia i rąbania materiału, co w okresie zimowym robimy nierzadko w trudnych warunkach, na zewnątrz budynku pod gołym niebem. Zobacz części do samodzielnej obróbki drewna: https://www.zenox.pl/productlist/Ogrod-Las/Reczne-pozyskiwanie-drewna

Drewno opałowe z lasu - tanie i ekologiczne ogrzewanie

Ceny i zasady sprzedaży drewna na 2024 rok

Przejdziemy teraz do kwestii która jest najbardziej interesująca z punktu widzenia nabywcy, a więc, ile to kosztuje i jak wyglądają formalne kwestie zakupu. Wiemy już, że zarówno Lasy Państwowe jak i prywatne firmy mogą sprzedawać drewno opałowe. Cena za m3 zależna jest jednak od wielu kwestii, a najistotniejszą jest rodzaj kupowanego materiału. W roku 2023 ceny u dostawców komercyjnych wahały się od 200 do 500 złotych za metr sześcienny – w tych bowiem jednostkach dokonuje się zamówienia konkretnej ilości surowca. Najtańsze rodzaje to sosna za którą trzeba zapłacić około 200 zł za m3, a także brzoza kosztująca 300 zł za m3. Droższe odmiany to dąb za 400 zł / m3 oraz grab za 450 zł / m3, które generują więcej ciepła i wystarczają na dłuższe palenie. Nieco taniej wychodzi zakup drewna kominkowego, ceny zazwyczaj nie przekraczają 400 zł za m3. Chcąc dodatkowo zaoszczędzić warto bezpośrednio zamówić drewno na opał z lasu, ponieważ u państwowego dostawcy ceny są niższe o około 100 zł za m3, jednak nie dotyczy to każdego rodzaju drewna w każdym rejonie Polski. Dlatego przed kupnem koniecznie sprawdźmy jakie ceny obowiązują w naszych okolicach, ponieważ mogą one odbiegać od tych podanych powyżej. Zasady sprzedaży są natomiast ujednolicone i obowiązują na terenie całego kraju. Klienci detaliczni zgłaszają się po odbiór w określonym miejscu, gdzie opłata wnoszona jest gotówką bezpośrednio przed wydaniem drewna z lasu. Możliwy jest także tzw. samowyrób, który jest zdecydowanie najtańszym sposobem zaopatrzenia się w surowiec. Tak pozyskane drewno to najczęściej gałęzie opałowe i odpady po zrębach bądź trzebieżach, które zwykle przed spaleniem muszą zostać wysuszone (sezonowanie). Czas tego procesu to – w zależności od gatunku – od roku do dwóch lat.

Drewno opałowe z lasu - tanie i ekologiczne ogrzewanie

Zaopatrywanie się w drewno na opał z lasu to świetny sposób na tanie i ekologiczne ogrzewanie swojego domostwa na obszarach wiejskich. Materiał można pozyskać bezpośrednio od Lasów Państwowych, jak również firm prywatnych. Możliwe jest nabywanie wielu różnych rodzajów drewna, zarówno wysuszonego i uprzednio dostosowanego wymiarami do umieszczenia w kotle, jak również przeznaczonego do samodzielnego przygotowania.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close