PoradyWarsztat

Jak wykorzystać zimową przerwę, by przygotować traktor do sezonu?

Okres zimowy w rolnictwie cechuje się niewielkim wykorzystaniem traktorów. Jest to więc świetny czas, aby zadbać o kondycję swojego parku maszynowego. Można usunąć usterki które trapiły nas przez cały sezon, zainstalować nowe części do ciągnika w miejsce felernych, a przede wszystkim wykonać coroczną wymianę podzespołów eksploatacyjnych. Sprawdzamy jakie prace warto wykonać zimą w przydomowym warsztacie lub w gospodarstwie.

Usuwamy usterki i awarie

Gdy ciągnik przez dłuższy czas nie będzie użytkowany, warto zlikwidować wszystkie usterki które pojawiły się w sezonie. Jest to również doskonała okazja do usunięcia poważniejszych awarii, które wymagają większego zakresu prac, na przykład związanych z silnikiem, skrzynią biegów czy hydrauliką. Warto sporządzić listę wszystkich zauważonych problemów, by podczas zimowego postoju niczego nie przeoczyć. Nawet niewielkie usterki mogą z czasem rozwinąć się w poważniejsze problemy, których usunięcie w sezonie będzie uciążliwe i narazi na niemałe straty, zwłaszcza jeśli posiada się tylko jeden ciągnik w gospodarstwie. Części do traktorów można zakupić w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl – warto zamówić na jeden raz ich większą ilość, ponieważ zwykle za przesyłkę płacimy tylko raz. A przy większych zakupach – przesyłka może nawet być darmowa. 

Najczęściej psujące się rzeczy w klasycznych polskich traktorach, takich jak Ursus C-330 czy C-360, to między innymi instalacja elektryczna. Nierzadko zdarza się że nie wszystkie światła działają, mimo wymiany żarówek na sprawne. Zima to dobry czas, by przejrzeć wszystkie wiązki i połączenia przewodów, czujniki, przełączniki, skrzynkę bezpieczników czy klemy akumulatora. Jeśli chodzi o samą baterię, powinna zostać wymontowana z maszyny i dokładnie sprawdzona, przez co rozumiemy między innymi pomiar ilości elektrolitu, jego gęstości i w końcu napięcia elektrycznego. Akumulator dobrze jest porządnie naładować, co wymaga przynajmniej kilkunastu godzin „pod prostownikiem”. Należy też zmierzyć napięcie ładowania w trakcie pracy jednostki napędowej, by mieć pewność że układ prądnicy lub alternatora działa poprawnie, podobnie jak rozrusznik silnika spalinowego.

Wymieniamy płyny i części eksploatacyjne

Zima to doskonały okres na podstawowy serwis ciągnika, a przez to należy rozumieć między innymi wymianę jego płynów eksploatacyjnych i części, które mogły ulec naturalnemu zużyciu. Dobrze jest zacząć od oleju silnikowego oraz filtra znajdującego się w jego układzie. Starą ciecz trzeba obowiązkowo spuścić do pojemnika, w celu późniejszego przekazania do utylizacji – nigdy nie wylewajmy olejów do kanalizacji lub na ziemię. Jeżeli od przynajmniej pięciu lat nie był zmieniany olej w skrzyni biegów, na zimę warto zaplanować również jego wymianę. Kupując części do Ursusa C-330 dobrze jest wtedy zamówić też filtr do układu hydraulicznego, który pracuje na tym samym oleju co skrzynia. Filtr ten znajduje się obok siedzenia kierowcy, po prawej stronie w okolicach nóg. Jego zabrudzenie wpływa na zmniejszenie ciśnienia w układzie hydraulicznym, a więc słabszym działaniu podnośnika TUZ-a oraz hydrauliki zewnętrznej.

Jak-wykorzystac-zimowa-przerwe-by-przygotowac-traktor-do-sezonu

 

Kolejny element jakiemu należy się przyjrzeć to filtry paliwowe. Te również powinny być wymieniane przynajmniej raz do roku, a jeśli ciągnik ma być okazjonalnie użytkowany także w okresie zimowym – warto wymianę nieco przyspieszyć, by ułatwić rozruch silnika w czasie minusowych temperatur. Nie można zapomnieć o cyklonowym filtrze powietrza który trzeba wyczyścić, a także świecach żarowych w przypadku silnika „Trzydziestki”. Jeśli chodzi o części do Ursusa C-360 które mogą ulec zużyciu i wywołać poważną awarię, to na pierwszym miejscu stoi cięgno pedału sprzęgła. Nie jest ono drogie, natomiast jego regularna wymiana zapobiegnie ryzyku potencjalnego urwania się, czego skutkiem będzie całkowity brak możliwości rozłączenia napędu, a w konsekwencji ruszania i zmiany biegów.

Zrób zakupy online

Jeśli zadbamy o stan techniczny ciągnika rolniczego w okresie zimowym, znacznie zmniejszymy potencjał pojawienia się niespodziewanych usterek i awarii w sezonie. Zima to doskonały okres na zakup najważniejszych części do traktorów, zwłaszcza tych eksploatacyjnych, których zużycie jest całkowicie naturalnym procesem. Należy też zadbać o wymianę płynów eksploatacyjnych oraz filtrów pracujących w ich układach.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close