Części do maszyn i pojazdówPorady

Śrutowniki do zboża – rodzaje i zastosowanie

Dziś gospodarstwa rolne w niczym nie przypominają tych, jeszcze choćby sprzed kilku dekad. Obecnie rolnicy korzystają z nowoczesnych urządzeń, dzięki którym wszystkie prace mogą zrealizować sprawniej i wydajniej. Takimi urządzeniami są śrutowniki do zboża, czyli maszyny, które wykorzystuje się do rozdrabniania różnego rodzaju zbóż. Na rynku dostępne są zróżnicowane modele tego urządzenia. Warto zatem poznać rodzaje śrutowników, aby wybrać taki model, który najlepiej spełni indywidualne potrzeby i oczekiwania.

Jakie jest zastosowanie śrutowników do zboża?

Jak wspomniano, śrutowniki do zboża do urządzenia służące do rozdrabniania różnego rodzaju zbóż. Dzięki maszynie możliwa jest produkcja tzw. śruty, która następnie jest wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu. Dobrym przykładem może być tu choćby hodowla zwierząt. W tym przypadku śruta pełni funkcję doskonałej paszy. Zwykle do jej produkcji wykorzystuje się ziarna pszenicy. Przygotowywana za pomocą urządzenia śruta swoje zastosowane znajduje także w branży piwowarskiej. W tym przypadku stosuje się śrutę słodową, która powstaje na bazie ziaren słodu.

Jak działa śrutownik do zboża?

Dziś na rynku dostępne są różne modele śrutowników do zboża. To, co je odróżnia to przede wszystkim ich parametry. Wybierając konkretne urządzenie, pod uwagę wziąć należy m.in. jego typ oraz rodzaj zastosowanego sita. Od jego wielkości zależeć bowiem będzie, jak bardzo zboże zostanie przez śrutownik rozdrobnione. Im mniejsze sito, tym bardziej rozdrobnione zboże. Istotny w urządzeniu jest również typ zastosowanego noża, który odpowiedzialny jest za rozdrabnianie zboża. Dlatego wykonany powinien być z wysokiej jakości materiałów. Sam proces mielenia nie jest skomplikowany. Do maszyny za pomocą specjalnego otworu wsypuje się ziarno. Następnie jest ono mielone przez wspomniany nóż. Po uzyskaniu odpowiedniej wielkości ziarna przechodzą przez sito i opuszczają śrutownik. Warto tu podkreślić, że na rynku dostępne są dziś nowoczesne urządzenia tego typu, które wyposażone są w inteligentne silniki zwiększające bezpieczeństwo pracy. W przypadku ryzyka przeciążenia, silnik wyłączy się sam w sposób automatyczny.

Jaki śrutownik do zboża wybrać?

Wyróżnić można trzy podstawowe śrutowniki do zboża. Mowa tu o śrutownikach żarnowych, kamieniowych oraz bijakowych. Te pierwsze wymagają użycia siły ludzkich rąk. Dlatego wykorzystuje się je już coraz rzadziej. Urządzenie składa się z dwóch kamieni. Jeden zamontowany jest w dolnej części maszyny i pozostaje bez ruchu. Drugi zamontowany jest na górze i obraca się w trakcie pracy urządzenia. Ziarna wpadając między kamienie, ulegają rozdrobnieniu. Jeśli chodzi o śrutowniki kamieniowe, to w tym przypadku urządzenie również wykorzystuje dwa kamienie. Tutaj jednak odległość między nimi można regulować. Dolny kamień jest nieruchomy, natomiast górny porusza się ruchem obrotowym i dodatkowo wyposażony jest w podajnik ślimakowy, którym doprowadzane jest ziarno. To, jak bardzo zostanie ono rozdrobnione, zależy od ustawionej odległości między kamieniami. Aktualnie najczęściej wykorzystywany jest trzeci model urządzenia, czyli śrutownik bijakowy. Maszyna wyposażona jest w zestaw bijaków, czyli obracających się z bardzo dużą prędkością noży. Te dokładnie rozdrabniają zboże, które następnie przechodzi w zamontowane w urządzeniu sito. Śrutowniki bijakowe to najbardziej wydajne maszyny tego typu. Popularnym modelem urządzenia bijakowego jest śrutownik Bąk.

śrutowniki do zboża

Śrutownik czy gniotownik do zboża?

Na koniec warto wspomnieć, że producenci maszyn rolniczych oferują jeszcze jedno urządzenie służące do rozdrabniania zboża. Mowa tu o gniotowniku do zboża. Którą z tych maszyn wybrać? Uzależnione jest to przede wszystkim od tego, do jakiego rodzaju zbóż sprzęt chcemy wykorzystać, a także, dla jakich zwierząt przygotowujemy paszę. Śrutownik na pewno bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku kukurydzy, którą wykorzystać można do karmienia świń. Z kolei gniotownik warto wykorzystać w przypadku bydła. Śrutownik bowiem mocniej mieli ziarna. Bardzo mocno rozdrobnione ziarna mogą powodować u bydła kwasicę żwacza, czyli bardzo niebezpieczną chorobę w przypadku tych zwierząt.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close