Porady

Końcówki do RSM – jakie wybrać?

Jednym z najważniejszych elementów produkcji roślinnej są zabiegi nawozowe. Skuteczne zwiększają wartość odżywczą, a także przyspieszają wzrost upraw. Obecne w procesie tworzenia i podawana odżywek stosuje się bardzo nowoczesne technologie. Jedną z nich jest RSM, czyli płynny nawóz wzbogacony związkami azotowymi. Zastosowanie RSM zwiększa absorpcję składników odżywczych do systemu korzeniowego roślin. Warto zatem dokładniej wiedzieć, czym RSM jest i jak tę technologię stosować.

Technologia RSM

Jak wspomniano, RSM to silnie skoncentrowana forma nawozu płynnego wzbogaconego o azot. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy jest dużo stabilniejszy rozkład odżywek na całej powierzchni pola. Dlaczego jednak dodatkowo stosowany jest tu azot? Wynika to z tego, że w bardzo znaczący sposób przyczynia się on do wzrostu roślin oraz zwiększania się plonów. Stosuje się tu trzy rodzaje związków azotowych. Mowa tu o związku amidowym, azotanowym, a także amonowym. Ogromną zaletą technologii RSM jest nie tylko większa kontrola nad procesem wzrostu roślin, ale także to, że dzięki niej możliwe jest tworzenie upraw na wszystkich klasach glebowych.

Dysze do opryskiwacza – rodzaje

Aby jednak technologia RSM spełniła swoje zadanie, zadbać należy o właściwą aplikację nawozu do gleby. Dlatego konieczne jest tu wykorzystanie specjalnych dysz do opryskiwaczy i wymiennych końcówek RSM. Dziś na rynku dostępne są różne końcówki do opryskiwacza. To, co je różni to przede wszystkim materiał wykonania. Pod tym kątem wyróżnić można końcówki ze stali nierdzewnej, końcówki polimerowe oraz końcówki ceramiczne. Te pierwsze cechują się największą wytrzymałością i trwałością. Nieco inaczej jest w przypadku końcówek polimerowych oraz ceramicznych. Końcówek polimerowych nie można narażać na zbyt długie oddziaływanie wysokich temperatur. Z kolei końcówki ceramiczne narażone są na działanie kamienia. Jeśli jednak pamięta się o tym i odpowiednio się o nie dba, to oba te rodzaje końcówek jak najbardziej spełniają swoje zadanie.

Dostosowanie opryskiwacza do RSM

Tradycyjne opryskiwacze także można dostosować do tego typu oprysków. Aby było to możliwe, konieczna jest wymiana dysz. Konkretnie mowa tu o wymianie dysz płaskostrumieniowych na dysze rozlewowe, czyli takie, które dostosowane są do nawożenia w postaci płynnej. Dysze do RSM wyposażone są w liczne okrągłe dziury, które kierują oprysk bezpośrednio na powierzchnię upraw.

Zakup dysz do RSM

Wiedząc, na jakie końcówki do RSM postawić, warto jeszcze kilka słów powiedzieć na temat tego, gdzie najlepiej jest je kupić. Idealnym miejscem zakupu będzie internetowy sklep rolniczy ZENOX.pl. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, sklep ten oferuje bardzo szeroki asortyment rolniczych części zamiennych. Po drugie, części do maszyn rolniczych dostępne w ofercie sklepu cechuje wysoka jakość. A po trzecie – zamówione na ZENOX.pl produkty zostaną wysłane błyskawicznie na adres klienta.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close