Pojazdy rolnicze

Przyczepa do ciągnika – z burtą czy bez?

W rolnictwie przyczepy pełnią bardzo ważną rolę. Za ich pomocą transportujemy wiele materiałów, które muszą być regularnie przewożone. Może być to zboże zwożone z pól, a następnie transportowane do skupu. Możemy też przywozić w przyczepach ziarno na zasiew, a także nawozy. W handlu znajdziemy dwa rodzaje przyczep: posiadające burty oraz występujące bez nich (mniej popularne). Sprawdzamy jaki rodzaj lepiej sprawdzi się na gospodarstwie rolnym. Dowiemy się też w jaki sposób burty mocowane są do przyczep, oraz jak działa system ich zamykania.

Czym charakteryzuje się przyczepa z burtami?

Najpopularniejszy typ przyczep rolniczych (i nie tylko) to te, które posiadają fabrycznie montowane burty. Ich główną funkcją jest lepsze zabezpieczenie ładunku w trakcie transportu. Burty wznoszą się na wysokość kilkudziesięciu centymetrów, co powoduje że niskie ładunki nie muszą nawet być wiązane pasami transportowymi – nie mają szans wypaść na drogę. Burty do przyczep rolniczych posiadają solidną konstrukcję, tak by wewnątrz możliwy był przewóz dużej ilości materiałów sypkich. Gdy pojazd zostanie załadowany kilkoma tonami ziarna, napór ładunku na burty jest bardzo duży. Muszą być obecne również solidne zamknięcia, które nie wygną się pod wpływem obciążenia. Dlatego też gdy przyjrzymy się temu, jak wygląda typowe zamknięcie boku burty w przyczepie rolniczej, zauważymy że jest to wyjątkowo solidny zamek. Jednocześnie umożliwia łatwą manipulację, dzięki czemu zamykanie i otwieranie burt jest łatwe.

Przyczepa bez burt – czy znajduje zastosowanie?

Rozwiązanie niewykorzystujące burt jest o wiele mniej popularne, ponieważ na ogół taka przyczepa jest mniej praktyczna. Jednak do pewnych zastosowań może być ona doskonałym wyjściem, na przykład gdy przewozimy jakąś maszynę albo ziarno lub nawóz w szczelnych workach. Burta przyczepy podczas załadunku wózkiem widłowym musi być zawsze otwierana i później zamykana, w przypadku przyczepy pozbawionej tego rozwiązania załadunek jest szybszy. Jest jednak również wada, która polega na konieczności bardzo dokładnego zabezpieczenia ładunku za pomocą specjalnych pasów transportowych. Inaczej na pierwszym zakręcie zsunie się on poza obszar platformy i spadnie na drogę. Stąd przyczepy bez burt nie są wykorzystywane tak często, używa się ich raczej na krótkich dystansach, bądź do transportu na obszarze samego gospodarstwa rolnego. Istnieją również wersje z częściowymi burtami bocznymi, które nie otwierają się. Dzięki temu konstrukcja jest prostsza, nie są potrzebne zamknięcia boków przyczep, a szybki załadunek wciąż możliwy jest przez tylną część, która burty nie posiada.

Posiadanie przyczep z burtami i bez nich ma swoje wady i zalety, dlatego na wielu gospodarstwach możemy znaleźć oba rodzaje. W znakomitej większości przypadków możliwe zdejmowanie i zakładanie burt przyczepy, w zależności od potrzeb. Również w przypadku konstrukcji, która nigdy burt nie posiadała, możemy dokonać ich montażu. Części zamienne do przyczep rolniczych znaleźć można w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl, który sprzedaje ponadto wiele innych części zamiennych zarówno do maszyn rolniczych jak i ciągników.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close