Pojazdy rolniczePoradyWarsztat

Siewnik Poznaniak – co warto zrobić przed sezonem, aby był w pełni sprawny?

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy rolników czeka koniec zimy i okres przedwiośnia. Jest to doskonały moment, aby przygotować swój sprzęt na nowy sezon. Przed rozpoczęciem wysiewu zbóż jarych warto sprawdzić, czy wszystkie tryby do siewnika spełniają swoje zadanie i działają skutecznie. Od tego zależy powodzenie całego wysiewu i późniejsze plony. Dokładne oględziny wszystkich elementów maszyny pozwoli uniknąć usterek, dzięki czemu praca będzie przebiegać sprawnie.

Ustawienia siewnika Poznaniak, czyli na co zwrócić uwagę podczas przeglądu?

Podstawą do przeprowadzenia przeglądu jest zapoznanie się instrukcją obsługi, która zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat posiadanego sprzętu. To dzięki nim można określić, czy tryby do siewnika są wyregulowane w prawidłowy sposób. Można tam znaleźć wiedzę na temat próby kręconej i kontroli stanu różnych elementów – np. schematu działania redliczki do siewnika Poznaniak.

Instrukcja zawiera też dane na temat innych aspektów pracy maszyny:

  •  tabeli wysiewów zbóż jarych i ozimych,
  •  metod prowadzenia siewu,
  • obsługi wszystkich układów maszyny.

Wskazówki z instrukcji od producenta są przydatne również z innego powodu – mogą stanowić listę kontrolną dla wszystkich części roboczych siewnika. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo sytuacji, w której użytkownik pominie sprawdzenie jakiegoś kluczowego elementu.

Jakie części robocze do siewnika warto skontrolować?

Dużą uwagę warto poświęcić częściom, które uległy największej eksploatacji – mogą to być tarcze bądź zagarniacze do siewnika. Można dokładnie przyjrzeć się, w jakim stanie znajdują się redlice, znaczniki czy kółka dociskowe. W pierwszym etapie kontroli najważniejszym kryterium powinien być wygląd danego elementu, który pokazuje jego stopień zużycia.

Każda z części do siewnika posiada specyficzne cechy i powinna być traktowana indywidualnie:

  • kółka wysiewające – ich wielkość powinna odpowiadać rozmiarowi ziaren, które mają być wysiewane. Zużyte kółka będą się blokować i utrudniać pracę, przez co ustalenie właściwej normy dla ziarna może być skazane na niepowodzenie,
  • elementy ruchome – należą do nich wahacze, zaczep oraz znaczniki. Przy tych ostatnich warto zorientować się, jaki jest stan tulejek. W przypadku wykrycia luzów należy je poddać wymianie. Wszystkie części ruchome powinny być smarowane po wysianiu ziarna na powierzchni 100 ha,
  • redliczki do siewnika Poznaniak – w tym przypadku najszybciej zużywają się końcówki redlic. Jest to bardziej zauważalne, jeśli są nieprawidłowo ułożone względem talerzy. Te ostatnie powinny pracować na większej głębokości niż sam stożek redlicy – różnica między nimi musi wynosić co najmniej 1- 15 cm,
  • zagarniacze do siewnika – znane również jako palce zagarniające. Warto sprawdzić sposób ich montażu i głębokości pracy.

Ustawienia siewnika Poznaniak obejmują także kontrolę stanu ogumienia. Zbyt niski poziom ciśnienia w oponach powoduje, że używając siewnika trudno jest osiągnąć stan równomiernego zagęszczenia materiału siewnego na polu.

Siewnik Poznaniak – dlaczego warto wykonać próbę?

Próba kręcona to badanie, które pozwala na ustalenie odpowiedniej dawki ziarna dla 1ha powierzchni. Zajmuje dużą ilość czasu, ale warto ją wykonać, aby można było ustalić właściwą obsadę roślin. Pozwala to zaoszczędzić materiał siewny i długie godziny pracy. Pomimo, że siewnik Poznaniak posiada tabele wysiewu, to warto wiedzieć, że zawarte w niej wyniki pochodzą z testów laboratoryjnych i nie zawsze w pełni pokrywają się z wynikami osiągniętymi w warunkach polowych.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close