Części do maszyn i pojazdówPorady

Przegląd maszyn przed sezonem – jakie części do brony warto kupić?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią rozpoczną się intensywne prace polowe. Dlatego też warto wcześniej dokładnie przyjrzeć się posiadanemu parkowi maszynowemu. Jedną z maszyn, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić przygotowanie pola pod siew, jest brona. Niezależnie czy w Twoim posiadaniu jest najprostsza wersja klasyczna, talerzowa czy też aktywna, dobrze jest sprawdzić jej stan. W tym wpisie podpowiadamy, jakie części do brony często ulegają uszkodzeniu bądź zużyciu i warto wymienić je przed sezonem.

Ogólny przegląd stanu maszyny

Na początku należy sprawdzić ramę i mocowania poszczególnych elementów brony. Co prawda elementy te rzadko ulegają uszkodzeniom, jednak jeżeli maszyna ma kilkadziesiąt lat, to może dojść do pęknięć zmęczeniowych nawet w bardzo grubej stali. Należy skontrolować, czy takie się nie pojawiły, a szczególną uwagę zwrócić na połączenia skręcane. Śruby, które uległy wykrzywieniu lub zerwaniu, trzeba bezwzględnie zastąpić nowymi. W innym przypadku brona może zwyczajnie rozpaść się w trakcie pracy. Taki ogólny przegląd należy wykonać w przypadku maszyn dowolnego typu. Jednak bardziej skomplikowane konstrukcje bron mogą wymagać dokładniejszego lokalizowania potencjalnych uszkodzeń. Sama konstrukcja to najistotniejszy element i dlatego zanim zainteresujemy się zamówieniem części do bron, należy mieć pewność że nie doszło to poważniejszych problemów. Ramę i jej elementy można naprawić poprzez spawanie albo dołożenie dodatkowych wzmocnień.

części do brony

Najpopularniejsze rodzaje bron rolniczych

 

Brona zębowa (zębatka):

 • Składa się z ruchomych zębów zamocowanych do ramy.
 • Używana do spulchniania i wyrównywania powierzchni gleby.
 • Działa na niewielką głębokość, głównie rozdrabniając bryły ziemi i niszcząc chwasty.

Brona talerzowa:

 • Składa się z szeregu talerzy, które obracają się wokół własnej osi.
 • Używana do głębszej uprawy gleby, przekopywania resztek roślinnych i niszczenia chwastów.
 • Może pracować na większej głębokości niż brona zębowa.

Brona łańcuchowa:

 • Składa się z łańcuchów przymocowanych do ramy.
 • Używana głównie do rozdrabniania brył ziemi i przygotowania gleby do siewu.
 • Działa na niewielką głębokość.

Brona wirnikowa (aktywna):

 • Składa się z pionowych wałów wyposażonych w specjalne noże lub łopatki, które obracają się z dużą prędkością.
 • Używana do intensywnego mieszania i rozdrabniania gleby oraz resztek roślinnych.
 • Działa na większą głębokość niż tradycyjne brony, co pozwala na dokładne przygotowanie gleby do siewu.
 • Często stosowana w rolnictwie ekologicznym, gdzie chemiczna ochrona roślin jest ograniczona, a intensywne mieszanie gleby pomaga w zwalczaniu chwastów.

Wymiana zużytych części roboczych

Najistotniejszym etapem przeglądu stanu bron jest kontrola zużycia elementów, które wykonują najcięższą pracę. Przede wszystkim musimy sprawdzić zęby, które zużywają się zdecydowanie najszybciej. Jeśli nie są już ostre bądź zostały zdeformowane od uderzeń kamieni, należy je koniecznie wymienić. Brona aktywna, zwana też wirnikową, napędzana jest przez wał odbioru mocy ciągnika. Warto sprawdzić czy wypracowaniu nie uległy łożyska napędu, a także przekładnie. Zazwyczaj objawia się to głośnym szumem lub poprzez odgłos stukania bądź przeskakiwania w momencie, gdy wirnik napędzany jest przez traktor. Części do brony talerzowej i wirnikowej można kupić online. Internetowy sklep rolniczy ZENOX.pl posiada rozmaite części – zamienniki, których jakość nie odbiega od oryginałów, natomiast ceny są korzystniejsze. Oprócz elementów do stosowania w bronach, takich jak talerze, skrobaki czy łożyska, można zamówić także różne podzespoły do stosowania w innych maszynach i pojazdach rolniczych.

Części do brony – zadbaj o nie!

Utrzymanie bron w należytym stanie daje nam pewność, że w trakcie sezonu nie dojdzie do nagłych i niespodziewanych awarii. Przerwy w pracy, konieczność błyskawicznego szukania części zamiennych albo pożyczania maszyn od sąsiadów – te sytuacje nie należą do najprzyjemniejszych w życiu rolnika. Dlatego warto wcześniej sprawdzić w jakim stanie są poszczególne maszyny, wymienić części do bron, które uległy zużyciu, a te które uszkadzają się najczęściej mieć w zapasie. Dzięki temu nigdy nie przydarzy się nam sytuacja bez wyjścia.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close