Porady

Do czego służy glebogryzarka i jak o nią dbać?

Celem każdego rolnika jest uzyskanie jak największych plonów z zasiewanych roślin. Aby otrzymać ten efekt stosuje się różne zabiegi mające na celu polepszenie właściwości gleby. Jeżeli ziemia będzie odpowiednio przygotowana i uprawiona, możemy być pewni uzyskania satysfakcjonujących efektów naszej całorocznej pracy. Glebogryzarka ciągnikowa to jedna z maszyn rolniczych, bez której trudno byłoby uzyskać takie wyniki. Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące zastosowania glebogryzarek w rolnictwie, a także sposoby jak dbać i serwisować te maszyny. 

Rodzaje i zastosowanie glebogryzarki

Zabieg uprawowy, który wykonuje się za za pomocą tytułowego urządzenia, to gryzowanie. Polega ono na spulchnieniu i częściowym odwróceniu wierzchniej części gleby, a także jej wyrównaniu. Typowe glebogryzarki ciągnikowe, które są urządzeniami aktywnymi (napędza je traktor poprzez wał przekaźnika mocy), pracują na głębokości do około 20 cm. Elementami aktywnymi są hakowate lub łukowe noże, które osadza się na obracającym wale, a mają one za zadanie zagłębiać się w powierzchnię pola i wycinać kęsy gleby. Jednak nie tylko na gruntach ornych wykorzystywana jest glebogryzarka. Rodzaje tych maszyn, które dostępne są w handlu, to również urządzenia ogrodnicze do upraw płytkich, a także glebogryzarki specjalne dostosowane choćby do pracy na torfowiskach. Stosując dodatkowe wyposażenie, za pomocą posiadanej maszyny możemy wykonywać zabiegi odchwaszczania, wertykulacji, bądź mieszania nawozów, kompostu lub torfu z ziemią. 

Glebogryzarka – jak o nią dbać i ją serwisować?

Dowiedzieliśmy się już, że posiadanie takiej maszyny rolniczej w gospodarstwie jest bardzo pożądane. Warto więc dbać o to, by była zawsze odpowiednio przygotowana do pracy, dzięki czemu nie zaskoczą nas niespodziewane awarie. Przede wszystkim po każdym sezonie należy przyjrzeć się elementom roboczym urządzenia, które mają bezpośredni kontakt z obrabianą ziemią. Noże do glebogryzarki można bez problemu kupić w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl, gdzie znajdziemy części zamienne o wysokiej jakości. Jeżeli zauważyliśmy zużycie powierzchni tnących np. w wyniku kontaktu z kamieniami, warto od razu zainwestować w komplet nowych noży. Koniecznie należy skontrolować stan wałów obrotowych, ich łożyskowań, a także skrzyni przekładniowej i oleju, który się w niej znajduje. W trakcie sezonu z pewnością nie zawiedzie nas tak przygotowana glebogryzarka. Części robocze do tych maszyn nie są drogie, warto więc posiadać także pewną ilość w zapasie. Dzięki powyższemu, gdyby zaistniała nagła konieczność wymiany np. noża skrzywionego po kontakcie z kamieniem, będziemy mogli natychmiast wykonać naprawę i kontynuować pracę.

glebogryzarka

Glebogryzarka ciągnikowa to maszyna o nieskomplikowanej budowie, która jest niezbędna do profesjonalnej uprawy roli. Jej zadaniem jest spulchnianie i wyrównywanie powierzchni gleby, można też wykorzystać ją na wiele innych sposobów. Serwis i naprawy tej maszyny możemy bez problemu wykonać samodzielnie. Części zamienne nie są drogie i można z łatwością kupić je online.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close