Aktualności

Jak prawidłowo przygotować glebę do siewu?

Wiosna to okres, gdy w rolnictwie rozpoczynają się intensywne prace. Po zimowym odpoczynku uruchamiane są ciągniki rolnicze, by rozpocząć przygotowanie pól pod zasiew. Etap ten jest kluczowy dla dobrych plonów, ponieważ na nieprawidłowo przygotowanej glebie wzrost roślin będzie znacznie utrudniony. Ziemia po orce zimowej musi zostać dokładnie wyrównana i spulchniona, zanim będzie można zasiać na niej zboże. Poniższy poradnik przedstawia sposób prawidłowego przygotowania gleby przed zasianiem, dzięki czemu z pewnością pojawią się na niej zadowalające plony. Dowiesz się też jak wykorzystać agregat uprawowy.

Pozimowy przegląd maszyn rolniczych

Zanim wyjedziemy na pola wykonać pierwsze prace, należy najpierw sprawdzić stan naszych maszyn i narzędzi uprawowych. Jedną z pierwszych prac będzie rozsiewanie nawozów, stąd rozsiewacz ciągnikowy musi być w stu procentach sprawny. Wyrównanie powierzchni ziemi oraz jej spulchnienie przed zasiewem zazwyczaj wykonujemy agregatem uprawowym, który łączy w sobie funkcje kilku maszyn rolniczych do uprawy ziemi. Może on dodatkowo posiadać zintegrowany siewnik, co znacznie ułatwia i skraca czas pracy. Trzeba jednak wiedzieć, że im bardziej skomplikowana maszyna, tym więcej usterek może się pojawić. Przed pracami należy więc dokładnie sprawdzić posiadany agregat uprawowy. Części zamienne do tego typu maszyn można nabyć w sklepie rolniczym ZENOX.pl. Zamienniki, dostępne w sklepie odznaczają się doskonałą jakością.

Kolejność wykonywania prac polowych

Gdy sprawdziliśmy stan posiadanego parku maszynowego oraz naprawiliśmy ewentualne usterki, możemy przejść do właściwych zadań. Na samym wstępie warto przeprowadzić analizę chemiczną gleby, na podstawie której dobierzemy nawozy do rozsiania. Można też na tym etapie dokonać ostatecznego wyboru zboża, które będzie miało szansę na wydanie najlepszego plonu na danym obszarze. Konieczne może okazać się wzbogacenie gleby w próchnicę, która sprzyja wzrostowi i ochronie roślin, a także materię organiczną w postaci obornika. Czynności te należy wykonać z odpowiednim wyprzedzeniem przed zasiewem. Końcowy etap to usunięcie chwastów, wyrównanie powierzchni pola i rozbicie brył ziemi. To zadanie wykonuje agregat rolniczy, który nie tylko wykona powyższe czynności, ale również pozbawi glebę szkodliwej podeszwy płużnej i odpowiednio ją użyźni. Jeżeli posiadamy agregat bierny, a więc nieposiadający zintegrowanego siewnika, musimy po jego użyciu natychmiast przeprowadzić zasiew, zanim pole zdąży przeschnąć. Stąd dla lepszego efektu warto wykorzystywać agregaty uprawowo-siewne, które pozwalają nam również oszczędzić czas oraz paliwo.

Przekonaliśmy się, że odpowiednie przygotowanie ziemi do zasiewu zaczyna się jeszcze w domowym warsztacie. Maszyny takie jak rozsiewacz do nawozów, rozrzutnik obornika czy agregat uprawowy należy przejrzeć na okoliczność ewentualnych uszkodzeń, a także wymienić zużyte elementy. Dopiero mając pewność, że wszystkie narzędzia uprawowe są sprawne, wyjeżdżamy na pole by wykonać niezbędne prace. Przed siewem należy sprawdzić parametry chemiczne gleby, dobrać i rozsiać odpowiednie nawozy, a także usunąć chwasty oraz spulchnić glebę. Takie działania z pewnością zagwarantują nam udane plony.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close