Części do maszyn i pojazdów

Kosiarka bijakowa – nieoceniona pomoc przy zbiorach zielonek

To właśnie podczas zbioru zielonek kosiarka bijakowa wkracza jako niezastąpione narzędzie. Jest to maszyna bardzo powszechnie wykorzystywana w rolnictwie. Znajduje też zastosowanie w pracach sadowniczych, w prywatnych gospodarstwach, jak również przy czyszczeniu powierzchni komunalnych. Kosiarka bijakowa to taka, która rozdrabnia rośliny za pomocą specjalnych bijaków. Tym odróżnia się od kosiarek rotacyjnych oraz dyskowych. Sprawdzamy jak dbać o tego typu maszynę, a także gdzie można kupić do niej części zamienne.

Czym jest zbiór zielonek?

Zbiór zielonek odgrywa kluczową rolę w produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich. Zielonki, takie jak trawa, lucerna, koniczyna czy inne rośliny bogate w wartości odżywcze, są koszone i zbierane w celu stworzenia pasz zielonych lub sianokiszonek. Po skoszeniu, zielonki są zbierane i mogą być dalszymi krokami poddane procesom suszenia lub sianokiszonkowania, w zależności od preferencji i potrzeb rolnika. Wynikiem tego procesu jest wysokiej jakości pasza, bogata w składniki odżywcze. Wykorzystuje się ją do karmienia zwierząt, takich jak bydło, owce czy kozy.

Jak działają kosiarki bijakowe i czy często ulegają awariom?

Wykorzystanie różnego rodzaju kosiarek jest na wsi normą. Zdecydowanie najczęściej możemy spotkać kosiarkę rotacyjną lub dyskową. Są one obecne niemal w każdym gospodarstwie rolnym. Kosiarka bijakowa to popularne narzędzie do zbioru zielonek, ale także świetnie sprawdzi się przy pielęgnacji dużych obszarów trawiastych, takich jak sady, pasy zieleni przy drogach oraz do porządkowania innych powierzchni komunalnych. 

Kosiarka bijakowa to odmiana kosiarki rotacyjnej. Montuje się ją na trójpunktowym zawieszeniu ciągnika rolniczego lub ogrodniczego. Działa przy użyciu napędu z wałka odbioru mocy (WOM) ciągnika. Wałek odbioru mocy (WOM) ciągnika dostarcza moc napędową do kosiarki bijakowej. Powoduje to ruch dwóch poziomych wałków z metalowymi ostrzami w kształcie bijaka. Te bijaki przecinają trawę, chwasty i inne rośliny podczas obrotu.

Kosiarka bijakowa ciągnikowa jest zaprojektowana do efektywnego koszenia większych obszarów dzięki wykorzystaniu mocy i zasięgu ciągnika. Dzięki temu narzędziu można skutecznie kosić trawę i utrzymywać czystość na dużych przestrzeniach.

Kosiarka bijakowa jest maszyną o prostej konstrukcji, przez co poważne awarie to bardzo nieliczne przypadki. Wciąż jednak musimy dbać o regularną wymianę części eksploatacyjnych, które ulegają naturalnemu zużyciu w czasie pracy.

Ważne części eksploatacyjne do kosiarki bijakowej

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kosiarki bijakowe są maszynami o prostej budowie, przez co wymianie podlegają głównie zużywające się elementy eksploatacyjne. Głównym elementem roboczym urządzenia jest obrotowy wał napędzany poprzez wałek odbioru mocy z traktora. Jest on podparty na łożyskach na obydwu końcach, które jednak wyjątkowo rzadko ulegają uszkodzeniom. Natomiast pod ręką warto posiadać noże bijakowe, ponieważ te mają bezpośrednio kontakt ze ścinanymi roślinami. Każde uderzenie w twardy element, jak gałązkę czy kamień, powoduje ich tępienie i odkształcanie. 

kosiarka bijakowa

Kosiarka bijakowa to maszyna o prostej konstrukcji, a jednocześnie bardzo skuteczna w działaniu. Dlatego też poważne awarie zdarzają się niezwykle rzadko, a zwyczajne usterki łatwo usunąć. Wciąż jednak dobrze jest wiedzieć, jakie elementy mogą wywoływać problemy, a także posiadać pod ręką zapas części eksploatacyjnych i części do ścinacza zielonek. Te można zakupić w sklepie rolniczym ZENOX.pl, gdzie otrzymamy zamienniki oryginalnych podzespołów w bardzo wysokiej jakości, a także w korzystnych cenach.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close