Części do maszyn i pojazdów

Odpowiednie odkładnice to gwarancja efektywnej orki

Wybór konstrukcji pługa do konkretnego typu gleby to tylko jeden z aspektów skutecznej orki. Jej efektem powinno być rozkruszenie ziemi na pojedyncze skiby i odwrócenie gleby na drugą stronę. Przygotowując sprzęt do zabiegów agrotechnicznych należy zadbać o jakość najważniejszych części do maszyn rolniczych. W pługu kluczowe są odkładnice, które przywierają do gleby i biorą na siebie największe obciążenia mechaniczne. To od ich kondycji i kształtu zależy efektywność wykonanej orki.  

Jaka jest rola odkładnicy w pługu? 

Odkładnica należy do grupy części do pługów, które mają największy kontakt z ziemią. Służy głównie do przewracania oraz odkładania skib, które zostały przecięte przez lemiesz. Rolnik, który chce dobrać odkładnice do swojego pługa, powinien znać podstawowe fakty na temat tych części: 

  • materiałem do produkcji odkładnic jest najczęściej blacha wykonana ze stali węglowej, 
  • najczęściej spotykane są części o grubości 6-8 mm, natomiast do bardzo głębokiej orki stosuje się 10 mm odkładnice
  • są połączone z lemieszem, tworząc korpus, służący do kruszenia i mieszania gleby. 

Często zdarza się, że w duecie z odkładnicą działa również zgarniacz. Jest to część montowana przy górnej części odkładni i stanowi jej przedłużenie. Zadaniem zgarniacza jest pomoc przy przewróceniu ziemi tak, aby wszystkie resztki pożniwne były przykryte. 

Jakie typy odkładnic są najczęściej używane przez rolników? 

Na rynku można spotkać różnorodne części zamienne do pługów, które mają unikalne konstrukcje, rozwiązania technologiczne oraz kształty. Pod tym względem można podzielić odkładnice na: 

  • cylindryczne – są ustawione pod dużym kątem w relacji do osi pługa. Bardzo wydajnie kruszą glebę, ale są mniej skuteczne w odwracaniu skiby. Polecane głównie na zbrylone, ciężkie gleby. 
  • kulturalne (cylindroidalne) – jest to zmieniony wariant odkładnicy cylindrycznej o kształcie walca. Montuje się je skośnie w kierunku ruchu pługa. Sprawdzają się zarówno do kruszenia, jak i obracania gleby. Najczęściej używane do gleb typu lekkiego i średniego. 
  • półśrubowe – górna sekcja tych elementów została wydłużona i wygięta. Dzięki temu nadaje się do likwidowana resztek pożniwnych i orki na gleby ciężkie. 
  • ażurowe – konstrukcja tych odkładnic została wzbogacona o dodatkowe szczeliny, które zmniejszają opór gleby. Charakteryzuje się pozostawianiem wyrównanej powierzchni po zakończeniu orki. Te odkładnice mają większą przydatność do gleb cięższych i nie nadają się na ziemie porowate i piaskowe. 

Wyżej wymienione rodzaje odkładnic cieszą się największym zainteresowaniem rolników. Najważniejszym kryterium wśród gospodarzy jest opłacalność zakupu, ponieważ odkładnice nie należą do tanich części. Na szczęście posiadają wysokiej jakości zamienniki dostępne w np. w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl. 

Wybór odkładnicy do pługa – na co warto zwrócić uwagę? 

Najważniejszymi przesłankami, jakie należy przemyśleć kupując części do pługów to typ gleby w gospodarstwie oraz konstrukcja pługa. Liczy się także efekt końcowy pracy. Do gleb ciężkich eksperci polecają typy śrubowe lub półśrubowe, które świetnie odwracają skibę, a jednocześnie nie spulchniają ziemi w wystarczającym stopniu. W końcu wybór odkładnic może być podyktowany potrzebami roślin, które mają być uprawiane w gospodarstwie. 

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close