AktualnościCzęści do maszyn i pojazdówPojazdy rolnicze

Top 6: Najważniejsze maszyny do uprawy ziemi

Park maszynowy jest dla każdego gospodarstwa zbiorem najważniejszych narzędzi. Są niezbędne do pracy dla niemal każdego rolnika. Uprawa ziemi wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych oraz stosowania procedur, które mają zwiększyć efektywność produkcji roślinnej. Od stanu technicznego maszyn i umiejętności operatora zależy powodzenie w uzyskiwaniu płodów rolnych. Jeśli sprzęt będzie sprawny, wyposażony w doskonałe zamienniki i części rolnicze, to można być pewnym dobrych wyników i wysokich plonów. 

Lista maszyn, bez których trudno jest uprawiać rolę 

Poniżej przedstawiamy zestawienie najczęściej używanych maszyn, które służą do pracy w gospodarstwach nastawionych na produkcję roślinną. Każda z nich posiada unikalne zastosowanie i odrębną charakterystykę, dzięki której można ją wykorzystać w najbardziej produktywny sposób. 

1.Pług 

Pługi mają za zadanie odwrócenie zewnętrznej warstwy gleby na polu. Dzięki temu ziemia zostaje odchwaszczona i odgrzybiona, a świeża warstwa jest gotowa na posadzenie nowych roślin. Jeśli orka jest przeprowadzona w efektywny sposób, to systemy korzeniowe roślin lepiej przyswajają nawozy i składniki odżywcze. Pomaga również ścinać wyskibienia i przerywa kapilary, które przyczyniają się do parowania wody na powierzchniowych warstwach gleby. Części zamienne do pługów mają różne zastosowanie i obejmują: 

 • lemiesze, 
 • odkładnice, 
 • płozy, 
 • piersi odkładnicy, 
 • słupice. 

Przed zakupem części należy je dokładnie sprawdzić w katalogu i dopasować do własnej maszyny – określając markę producenta, typ i rozmiary techniczne.  

2.Brona aktywna 

Brony wykorzystuje się po wykonanej orce. Ich głównym celem jest wyrównanie powierzchni gleby oraz uporządkowanie jej struktury. Dopiero po tym zabiegu można myśleć o zasianiu pola. Brona aktywna (inaczej brona wirnikowa) to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi uprawowych. Szczególnie polecana jest do gleb ciężkich lub średnich, które zostają zmieszane i dobrze rozbite. Skuteczność tej pracy zapewniają elementy robocze, czyli zęby brony obracające się w osi poziomej. Chcąc zastosować bronę aktywną do gleb lżejszych, należy liczyć się z ich dużym rozpyleniem. Pomimo dość wysokiego zapotrzebowania mocy, brona aktywna, zwana też wirnikową, to skuteczny sposób na uprawę bezpośrednią lub uprawę po pługu.

3.Agregat uprawowy 

Maszyną, która jest wykorzystywana do spulchniania gleby i jej rozdrabniania, jest agregat uprawowy. Posiada uniwersalny charakter, który pozwala na wykonywanie funkcji zarezerwowanych dla innych maszyn, np. kultywatora czy brony. Agregaty uprawowe posiadają różne elementy robocze, które wpływają na jego efektywną pracę – są to między innymi:

 • zęby sprężynowe z redliczką,
 • dłuta redlicy,
 • redlice sercowe.

Ich zużycie w znacznym stopniu pogarsza jakość wykonywanej pracy. Dlatego warto zaopatrzyć się w nowe części do maszyn rolniczych, które można zamawiać z dowolnego miejsca w sklepach rolniczych online, np. w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl.

4.Brona talerzowa 

Popularna talerzówka służy do wykonywania różnych prac rolniczych: 

 • kruszenia i zmiękczania powierzchni pól, 
 • mieszania obornika lub wapna z warstwą gleby, 
 • podorywania ścierniska, 
 • spulchniania najtwardszych fragmentów gleby. 

Dzięki temu, że brona talerzowa posiada niewielkie wymagania względem ciągnika, może być ciągnięta przez mniejsze maszyny. Dużym plusem jest to, że brona nie zapycha się podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Części zamienne do brony są szeroko dostępne – najczęściej są to talerze o zębatych lub gładkich krawędziach.

5.Siewnik  

Maszyna służąca do wysiewu zbóż, kukurydzy i innych roślin uprawnych to właśnie siewnik. Najpopularniejsze w polskich gospodarstwach są maszyny o konstrukcji mechanicznej, w których nasiona są wygarniane przez zespoły wysiewające. Główną siłą, która umieszcza materiał siewny w podłużnych bruzdach jest grawitacja. Odmiennie działają siewniki pneumatyczne, które wykorzystują strumień powietrza wytwarzany przez dmuchawę. Niezależnie od wykorzystywanej technologii, warto zaopatrywać się w najlepsze możliwe części zamienne do siewnika

 • lejki, 
 • czubki redlicy, 
 • palce zagarniające. 

Można je bez problemu kupić online w atrakcyjnych cenach. 

 

części do maszyn rolniczych - uprawa ziemi

 

6.Kultywator 

Kultywator wykorzystywany jest do uzupełniających zabiegów związanych z uprawą ziemi. Maszyna przygotowuje ziemię do przyjęcia materiału siewnego i pozwala na lepszą konsolidację gleby przy różnych uprawach. Ze względu na sposób działania, kultywator nazywany bywa również drapaczem. Jest to narzędzie podczepiane lub zawieszane i składa się z ramy oraz umieszczonych na niej zębów. Ponadto kultywator wyposażony jest w koła podporowe i układ regulacji głębokości. Mówiąc o zespole roboczym kultywatora, wyróżnia się kilka rodzajów zębów:

 • zęby sprężynowe,
 • zęby półsprężynowe,
 • zęby sztywne (z redliczkami, gęsiostopkami lub nożami).

Powyższe zestawienie zawiera zaledwie kilka maszyn rolniczych, jednak jest to podstawowy “must have” dla rolników, którzy pragną efektywnie uprawiać ziemię. Dzisiejszy rozwój technologii rolniczych daje mnóstwo możliwości ułatwienia tej i tak ciężkiej już pracy rolnika. Dlaczego więc nie skorzystać z takich udogodnień? Warto jednak pamiętać o regularnym przeglądzie maszyn (jeszcze przed rozpoczęciem pracy) i zaopatrzeniu się w najpopularniejsze i narażone na największą eksploatację części. Fachowcy od części rolniczych z ZENOX.pl chętnie pomogą dobrać odpowiednie produkty, by maszyny służyły nieprzerwanie przez wiele lat.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close