Części do maszyn i pojazdówPojazdy rolniczeTechnika

Pługi Lemken – charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

Najstarszy pług na świecie został wynaleziony na Bliskim Wschodzie blisko 5 tysięcy lat temu. Od tamtej pory człowiek wielokrotnie zmieniał konstrukcje i unowocześniał narzędzia do wykonywania orki. Tylko jedno się nie zmieniło – celem jest efektywne odwrócenie uprawianej warstwy roli i jej pokruszenie. Aby najlepiej zadbać o ziemię pod hodowlę roślinną, warto jest przetestować różne konstrukcje i rodzaje pługów. Jedną z możliwości jest pług Lemken – warto poznać jego właściwości.

Główne rodzaje pługów  

Najważniejszym kryterium, które jest brane pod uwagę przed wybraniem sprzętu wyposażonego w lemiesze jest jakość wykonania orki. Pod tym względem ilość pługów marki Lemken jest duża i obejmuje: 

  • pługi zawieszane – ich niewątpliwą zaletą jest możliwość automatycznej regulacji elementów roboczych, które można dostosować do szerokości pierwszej skiby. Luźna konstrukcja, w której jest duża ilość wolnej przestrzeni eliminuje powstawanie zatorów. Koło podporowe w tych konstrukcjach jest rozmieszczone w ten sposób, że niezależnie od stosowanego układu, można orać glebę w wąskich miejscach – do granicy pola, rowu bądź ogrodzenia.   
  • pługi półzawieszane – są najczęściej używane do dużych i mocnych ciągników. Pług Lemken o tym profilu najczęściej posiada od 9 do 12 korpusów, dlatego może być używany w największych dostępnych maszynach na rynku. Łatwo nimi manewrować na uwrociach lub stosować w ciągnikach wyposażonych w koła bliźniacze lub gąsienicowe.  
  • pługi hybrydowe – łączą różne odmienne rozwiązania techniczne. Są dużo rzadziej spotykane na polach. 

Wybierając maszyny do gospodarstwa, rolnicy powinni brać pod uwagę nie tylko rodzaj gleby oraz uprawy, ale także dostępność części do pługów. Ważne, żeby w razie potrzeby można było bez problemu dostać wymagany komponent, który będzie pasował do posiadanej maszyny. Na szczęście oferta internetowych sklepów rolniczych jest bardzo bogata i obejmuje części zamienne do najbardziej popularnych marek na rynku. 

Charakterystyka i zastosowanie pługów marki Lemken 

Głównym celem stosowania pługów jest skuteczne odchwaszczanie pól i prowadzenie upraw w sposób ekologiczny. Efektywna orka przerywa kapilary, miesza resztki pozostawione po żniwach z glebą i zwiększa absorpcję składników odżywczych do ziemi. Ze względu na występujące na rynku rozwiązania konstrukcyjne warto wybrać odpowiedni model: 

  • zabezpieczenie hydrauliczne dużo lepiej sprawdza się na polach z dużą ilością kamieni, wtedy uruchamia się dużo częściej i elementy pługa są lepiej chronione, 
  • zabezpieczenie śrubowe jest wystarczające do pól o umiarkowanym lub niskim stopniu występowania kamieni,
  • korpusy lemieszowe są polecane do terenów, które ulegają dużemu zagęszczeniu lub mają charakter pastwiska,
  • duże znaczenie ma zachowanie środka ciężkości – jeśli jest wysunięty do przodu, to pług będzie lepiej penetrował gleby piaszczyste. W przypadku przesunięcia tego środka w centrum lub do tyłu, maszyna sprawnie poradzi sobie z zagęszczonym lub zwięzłym rodzajem skiby. 

Jeśli pług jest odpowiednio skonfigurowany i dopasowany do potrzeb gospodarstwa, to części zamienne do pługów nie muszą być często wymieniane. Ważne, żeby maszyny rolnicze jak najmniej się zużywały i były jak najbardziej wydajne.  

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close