Części do maszyn i pojazdówPorady

Jak dbać o części brony talerzowej? Sprawdź i unikaj nagłych usterek

Brony talerzowe stają się coraz bardziej popularne na polskich wsiach. Ich posiadanie znacznie ułatwia pracę w polu, ponieważ pełnią jednocześnie dwie funkcje. Zamiast robić osobno podorywkę, a następnie bronować, wystarczy zrobić tylko jeden przejazd po polu z „talerzówką”. Dzięki temu oszczędzamy czas, a także paliwo do ciągnika. Możemy jednego dnia zabronować w ten sposób większą ilość ziemi. By nie spotkały nas żadne niespodzianki podczas prac, powinniśmy o naszą bronę talerzową odpowiednio dbać. Sprawdzamy co należy robić, by unikać nagłych i niespodziewanych awarii.

Części do brony talerzowej, które warto mieć

Każdy rolnik, który chce unikać nagłych awarii swojego sprzętu w trakcie sezonu, gromadzi zapasy części zamiennych. Posiadacze talerzówek powinni wyposażyć się więc w zestaw podzespołów, które mogą w nich ulegać częstym uszkodzeniom. Są to między innymi łożyska do bron talerzowych, na których obracają się wały z talerzami. Podczas pracy są one jednymi z najbardziej obciążonych elementów maszyny, mogą zatem ulegać szybkiemu zużywaniu się. Dobrze jest w związku z tym posiadać je w zapasie. Tego typu łożyska dostaniemy w dobrych sklepach rolniczych, czyli na przykład w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl. Nie można oczywiście zapomnieć o samych talerzach, które pełnią główną funkcję roboczą w maszynie. Po kilku sezonach mogą być mocno zużyte, przez co nie będą odpowiednio działać. Talerze brony na szczęście nie są drogie, dlatego warto wymieniać je wszystkie jednocześnie, dla uzyskania najlepszego efektu pracy. Dobrze też posiadać kilka w zapasie, w razie gdyby doszło do uszkodzenia któregoś na polu. O to nietrudno zwłaszcza, gdy gdzieś w ziemi znajdzie się kamień.

Uzyskanie najlepszego efektu pracy

By brona talerzowa pracowała optymalnie, musi być odpowiednio ustawiona i wyposażona. Przede wszystkim należy zdecydować, czy chcemy mieć wyłącznie talerze uzębione, czy na jeden z wałów założymy talerze gładkie. Wszystko zależy od oczekiwanego efektu końcowego, zazwyczaj odpowiedni dobór elementów wymaga wielu prób i obserwowania efektów pracy. Jeżeli w naszej talerzówce używamy talerzy różnego rodzaju, powinniśmy naturalnie mieć je wszystkie w zapasie. Pamiętajmy o kupowaniu części dobrej jakości. Warto zapoznać się z ofertą sklepu ZENOX.pl, który sprzedaje solidne części zamienne do brony talerzowej w korzystnej cenie. Dzięki temu efekty pracy będą zadowalające przez długi czas, podzespoły nie zużyją się już po pierwszym sezonie, nie będziemy też ryzykować różnych niespodziewanych awarii, takich jak choćby pęknięcie któregoś z talerzy bez powodu.

Utrzymanie talerzówki w dobrym stanie to również zabiegi konserwacyjne. Po sezonie warto poświęcić im nieco czasu. Oczyśćmy maszynę z brudu i błota. Następnie warto całość pomalować farbą antykorozyjną, co znacznie przedłuży żywotność wszystkich elementów. Specyfiki do konserwacji brony talerzowej i innych maszyn rolniczych również można znaleźć online w asortymencie sklepu z częściami rolniczymi ZENOX.pl.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close