Pojazdy rolnicze

Agregat uprawowy: wielofunkcyjna maszyna przydatna w gospodarstwie

W produkcji rolniczej występuje maszyna do spulchniania gleby i jej rozdrabniania. Jest to agregat uprawowy – uniwersalne urządzenie łączące najważniejsze funkcje brony i kultywatora. Ze względu na tak szerokie zastosowanie jest to często używany sprzęt, który może szybciej się zużywać niż maszyna o jednym zastosowaniu. Z tego powodu wymaga części zamiennych do agregatów. 

Do jakich celów używane są agregaty? 

W wielu gospodarstwach agregaty uprawowe są wykorzystywane do uprawy pożniwnej. Po zebraniu plonów jednym z popularniejszych zabiegów jest płytkie zerwanie ścierniska, które ma na celu uniemożliwienie zjawiska parowania gleby. Przyczynia się to do wielu korzyści, jakie może osiągnąć właściciel pola: 

  • przyspieszenie rozkładania się resztek po żniwach, 
  • zatrzymanie większej ilości wody pod przyszłe uprawy, 
  • ograniczenie rozwoju chwastów, 
  • zmniejszenie zagrożenia ze strony czynników chorobotwórczych. 

Należy pamiętać, że nie można bez końca opóźniać upraw pożniwnych, ponieważ wraz ze wzrostem chwastów maleje ilość wody na polu i spada poziom wilgotności. Do tego zabiegu można równie dobrze użyć kultywatorów, ale najczęściej używa się uniwersalnych agregatów, które, na skutek intensywnej eksploatacji, potrzebują profesjonalnych części do maszyn rolniczych

Jakie redlice będą najlepsze do agregatu uprawowego? 

Jednym z największych problemów początkujących rolników korzystających z agregatów jest dobranie odpowiednich redlic – te elementy muszą być dopasowane do rodzaju gleby oraz do stanu roli i przystosowane do zabiegu. Z tych powodów wyróżnia się następujące rozwiązania: 

  • ząb sprężynowy – po zagłębieniu w glebę następuje wycinanie z ziemi pasków, które są wynoszone ponad powierzchnię. Zęby doskonale mieszają gleby charakteryzujące się słabym kruszeniem. Dobrze wyciągają chwasty, rozłogi perzu i innych rozgałęzionych roślin. Nie nadają się do bardziej zwięzłych gleb. 
  • redlica sercowa – czyli tzw. gęsiostopka, jest przeznaczona do płytkiego spulchniania ziemi. Podcina chwasty, a jednocześnie nie wydobywa głębszej warstwy gleby na wierzch. Dość dobrze radzi sobie z kruszeniem większych skib. 
  • wielofunkcyjne talerze uzębione – dość dobrze mieszają glebę. Dużą zaletą jest odporność na zapychanie się, nie straszne im są nawet duże ilości resztek pożniwnych. Są o wiele wydajniejsze i odporniejsze na kamienie oraz zanieczyszczenia po zbiorach zbóż. 
  • zęby półsztywne – dość dobrze kruszą powierzchnię gleby, choć nie najlepiej ją mieszają. Dużą zaletą tego rozwiązania jest dłuższe przetrzymanie wody w glebie. Ponadto te końcówki pracują na stałych głębokościach i są pewniejsze od chociażby zębów sprężynowych. 

Gęsiostopka może także występować z bocznymi skrzydełkami podcinającymi w kilku rzędach. Są to wzbogacone redlice skrzydełkowe, wykorzystywane do celów specjalnych. Sprawdzają się w takich warunkach, gdzie zwykłe dłuto redlicy przepadłoby z kretesem. 

Na rynku dostępne są nie tylko oryginalne części do maszyn rolniczych. Z powodzeniem można znaleźć doskonałe zamienniki, które jakością nie różnią się od oryginałów, ale cechuje je korzystniejsza cena. Takich części warto szukać w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl

 

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close