Pojazdy rolnicze

Kultywator i agregat uprawowy w gospodarstwie. Poznaj podobieństwa i różnice

Na forach internetowych i w ogłoszeniach sprzedaży maszyn rolniczych często pojawiają się naprzemiennie nazwy kultywatorów i agregatów. Doświadczeni rolnicy z pewnością wiedzą na czym polega różnica pomiędzy tymi maszynami, jednak osoby mniej doświadczone mogą mylić je ze sobą. Tymczasem istnieją duże rozbieżności w nazewnictwie oraz w praktycznym zastosowaniu powyższych maszyn rolniczych. Aby je rozpoznać, warto skupić się na szczegółach. 

Jaka jest najważniejsza różnica między agregatem a kultywatorem? 

 

Agregat uprawowy to pojęcie obejmujące co najmniej dwie maszyny łączące kilka funkcji: 

 • siewnik z broną, 
 • agregat uprawowo – siewny, 
 • agregat uprawowo – nawozowy. 

Jest to uniwersalne urządzenie, które można podzielić ze względu na rodzaj budowy: 

 • agregat czynny – wykorzystuje kilka maszyn rolniczych, które są ze sobą sprzęgnięte, 
 • agregat bierny – to kilka rzędów maszyn, które uzupełniają się nawzajem, np. rząd wałów kruszących razem z rzędem bron. 

Z kolei sam kultywator jest jedną ze składowych agregatu – to osobne narzędzie, które umożliwia rozdrabnianie skiby, która pozostała po orce. Redlice kultywatora pomagają rozrywać i kruszyć glebę na ziemiach zwięzłych i ciężkich. Jednocześnie zęby sprężynowe kultywatora są stworzone do rozbijania struktury najbardziej opornych brył ziemi. Jeśli maszyna jest często używana, a rolnik posiada duży areał ziemi, to niezbędne jest sprowadzanie dodatkowych części do kultywatora. Czasem drapaczowanie zastępuje orkę siewną i niektóre zabiegi rolnicze. 

Czym kierować się podczas zabiegów pielęgnacyjnych? 

W tradycyjnym modelu uprawy roślinnej cały cykl produkcji krąży wokół orki, uprawy przedsiewnej, siania roślin oraz obsługi pożniwnej. W tym przypadku warto wykorzystać następujące metody: 

 • do uprawy przedsiewnej najlepiej sprawdzają się agregaty proste, składające się z kilku maszyn pracujących na różnych głębokościach, 
 • uprawę i siew można przeprowadzić w ramach jednego zabiegu – ogranicza to nadmierne ugniatanie gleby i wpływa pozytywnie na plony. Wymogiem jednak są sprzyjające warunki pogodowe – brak częstych opadów, 
 • orkę, jak również orkę siewną można zastąpić zabiegiem kultywatorowania – w tych zabiegach gleba nie jest odwracana i ogranicza to parowanie i procesy erodowania ziemi. 

Dodatkowo, raz na kilka lat zalecane jest korzystanie z zabiegu głęboszowania, który wykorzystuje głębokie dłuto redlicy. Zwiększa to warunki powietrzne i wodne w obrębie najcięższych warunków glebowych – głębosze są szczególnie polecane w miejscach zbierania się zastoin wodnych po opadach lub roztopach. 

Jak wygląda dobieranie redlic do maszyny? 

Niezależnie od wyboru sprzętu i metody upraw, warto postarać się o odpowiedni wybór redlicy do maszyny. Jest wiele rozwiązań, które można  dopasować do własnych wymagań: 

 • talerze uzębione – są idealne do mieszania nawet najbardziej zwięzłej gleby. Dzięki unikalnej konstrukcji można łatwo uniknąć zapychania się redlic, 
 • gęsiostópka, czyli redlica sercowa jest przeznaczona do podcinania chwastów. Nie wchodzi głęboko w strukturę gleby, ale spulchnia zewnętrzne warstwy ziemi. 
 • ząb sprężynowy – jest stworzony do usuwania nawet najbardziej opornych chwastów, świetnie miesza różne rodzaje gleb. 

Ostatnim rodzajem są redlice skrzydełkowe, przypominające wyglądem i konstrukcją gęsiostopkę. Są one wzbogacone o boczne skrzydełka, które ułatwiają manewrowanie sprzętu w bardzo ciężkich i opornych glebach. 

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close