Części do maszyn i pojazdówPojazdy rolnicze

Części siewnika, które ulegają największemu zużyciu w trakcie pracy

Awaria siewnika, czy uszkodzenie którejkolwiek z jego części może skutkować sporymi stratami, wynikającymi z długotrwałych przestojów w pracy. Przeprowadzenie wysiewu w odpowiednim terminie to przecież jeden z kluczowych etapów prac polowych, stanowiący o efektywności całego sezonu. Dlatego tak istotna jest właściwa konserwacja użytkowanej maszyny oraz posiadanie dostępu do części zamiennych do siewników, co umożliwi dokonanie szybkich napraw ewentualnych uszkodzeń, powstałych w trakcie prac. Na które z elementów należy zwrócić szczególną uwagę?

Siewnik – które części zużywają się najszybciej?

Niezależnie od tego, czy mamy na myśli siewnik do kukurydzy, do buraków czy rzędowy siewnik do zboża, najbardziej podatne na uszkodzenia będą części robocze bezpośrednio stykające się z ziemią i pracujące w glebie. Różnorodne warunki pracy, w połączeniu ze stałą eksploatacją takich podstawowych elementów i podzespołów roboczych siewnika, jak redlice siewników, zęby, palce, koła dociskowe czy spulchniacze śladów, prowadzi do ich szybszego zużycia, a w efekcie – do uszkodzeń i konieczności wymiany. Dlatego przygotowanie siewnika do sezonu powinno obejmować dokładne sprawdzenie stanu tych elementów. Nawet jeśli żadne uszkodzenia nie będą widoczne, należy pamiętać o zużyciu powstałym podczas minionego sezonu, skutkującym zmniejszoną trwałością i dużym ryzykiem uszkodzeń. Warto wobec tego – pomimo braku konieczności natychmiastowej wymiany np. redlicy czy części redlicy (talerza redlicy, klinu itp.) – zaopatrzyć się w odpowiednie części zamienne, których brak może spowodować duże problemy podczas pracy.

Inne istotne elementy

Siewnik jest wielokomponentową maszyną, podlegającą ciągłym, dużym obciążeniom. Zarazem siewniki rzędowe i punktowe, mechaniczne i pneumatyczne, muszą nieustannie zachowywać odpowiednią precyzję podaży nasion. Dlatego należy zadbać o optymalny stan części służących temu zadaniu, takich jak węże do siewników czy elementy mechanizmu regulacji głębokości siewu. Równie istotne jest zwrócenie uwagi na pomniejsze części mocujące – np. śruby płużne; intensywna eksploatacja maszyny, jaką jest siewnik może prowadzić nie tylko do szybkiego zużywania się różnych elementów, ale i m.in., powstawania luzów.

Jako, że siewnik jest maszyną współpracującą z ciągnikiem, zużyciu mogą podlegać również podzespoły odpowiadające za mocowanie siewnika i przeniesienie mocy. Dlatego przygotowując się do sezonu należy sprawdzić również stan układu zawieszenia ciągnika czy części WOM.

Gdzie znaleźć części zamienne do siewnika?

Znalezienie odpowiednich części zamiennych nie powinno nastręczać trudności. Warto np. sprawdzić asortyment sprawdzonego internetowego sklepu rolniczego, jakim jest ZENOX.pl. To tu obok możliwości zaopatrzenia się w części zamienne do siewników, istnieje również okazja skorzystania z profesjonalnych porad.

Zadbanie o właściwy stan maszyny rolniczej nie wymaga wiele, a zaniechanie tego może skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami. Dlatego warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do sezonu.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close