Części do maszyn i pojazdówPojazdy rolnicze

Części do pługów – na co zwrócić uwagę podczas przeglądu maszyny

Różne typy pługów, wybierane w zależności od rodzaju gleby czy wielkości uprawianego obszaru, co do swojej istoty opierają się na pracy kilku podstawowych komponentów. Przede wszystkim takich jak lemiesz i odkładnica. Posezonowa konserwacja maszyny oraz jej przegląd, wykonywany przed rozpoczęciem prac, wymagają zatem zadbania o właściwy stan tych części – ale nie tylko. Na które elementy pługa należy zwrócić szczególną uwagę, aby uzyskać gwarancję pożądanych efektów pracy z posiadaną maszyną?

Konserwacja lemieszy

Lemiesze – czyli elementy robocze pługa odcinające skibę od powierzchni – stanowią jedne z podstawowych części odpowiedzialnych za efektywną pracę pługa. Zarazem jest to ta z części do pługów, która najsilniej narażona jest na różnego rodzaju uszkodzenia (np. odkształcenie pod wpływem zalegającego w ziemi kamienia) i podlega najszybszemu zużyciu. Dlatego należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich środków konserwacyjnych (olejów czy smarów), a poszukując części zamiennych, zwrócić uwagę na  to, aby materiał wykonania cechował się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Jest to niezwykle istotne zarówno w przypadku lemieszy i ich osprzętu, takiego jak np. dłuto lemiesza, jak i innych roboczych części do pługa. Tworzywo, z którego wykonano dany lemiesz, powinno być stosowne do charakteru gruntu – np. lemiesze ze stali szynowej, użyte do orki w twardej glebie, mogą ulec uszkodzeniom.

Odkładnica – podstawa efektów pracy z pługiem

Kolejną częścią pługa, odgrywającą kluczową rolę dla efektywności orki, jest współpracująca z lemieszem odkładnica. Wyróżniamy różne typy tego elementu – np. odkładnica cylindryczna, odpowiednia dla lekkich gleb, czy zyskująca coraz większą popularność odkładnica ażurowa. Zadaniem odkładnicy jest zmieszanie, odwrócenie i odłożenie skiby do bruzdy, w związku z czym dbałość o używanie odkładnicy odpowiedniej jakości jest równie istotne, jak w przypadku doboru lemiesza. Przeprowadzając przegląd, należy sprawdzić, czy każdy z elementów – np. pierś odkładnicy czy listwy ażurowe (pług z odkładnicami ażurowymi) – znajduje się w stanie odpowiednim dla wymiarów zaplanowanej pracy. Bardzo istotne jest, podobne jak w przypadku lemieszy, zastosowanie wysokiej jakości części zamiennych.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Aby posiadany pług – np. pług z pełnymi odkładnicami – pracował wydajnie i bezawaryjnie, ważne jest sprawdzenie każdego z elementów, nie tylko obligatoryjnych i dodatkowych części roboczych, takich jak np. lemiesz przedpłużka. Ważna jest także stabilność pługa i odpowiadające za nią płozy (płoza krótka i płoza długa) oraz elementy ochronne dla płóz, takie jak piętka płozy. Warto zwrócić uwagę również na to, czy siłownik obracania pługu pracuje poprawnie, a elementy mocujące – np. śruby płużne – nie uległy nadmiernemu zużyciu i odkształceniom.

Gdzie znaleźć części zamienne?

Wymiana części pługa nie powinna nieść za sobą trudności. Właściwe części zamienne można znaleźć np. w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl. Warto zastanowić się nad wyborem tańszych zamienników, które często nie odbiegają jakością od oryginalnych elementów osprzętu.

Odpowiednie przygotowanie maszyny do pracy ma ogromny wpływ na efektywność późniejszych zbiorów. Dlatego, dokonując przeglądu pługa, warto pamiętać o tym, by nie przeoczyć żadnego detalu.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close