Właściwa konserwacja maszyn rolniczych jest niezbędna dla utrzymania ich w najlepszym stanie na kolejny sezon. Okres późnojesienny i zimowy to najlepszy czas na to, by zająć się posiadanymi sprzętami. Prace w rolnictwie są wtedy bardzo mocno ograniczone, głównie do zbiórki i transportu drewna. Maszyny takie jak pługi, brony, rozsiewacze, opryskiwacze, czy kultywatory mogą natomiast przejść niezbędne zabiegi konserwacyjne, których wykonanie w trakcie sezonu byłoby problematyczne. Jak zabezpieczać maszyny rolnicze na okres zimowy? Jak przeprowadzać ich czyszczenie i konserwację? Na te pytania odpowiemy w tym poradniku. Podniesienie stanu technicznego maszyn przyniesie ogromne korzyści w następnym sezonie, zapewniając lepszą wydajność i bezawaryjność.
Jak myć maszyny rolnicze po sezonie?
Konserwacja maszyn rolniczych powinna rozpocząć się tuż po zakończeniu ostatnich prac z ich udziałem. Wiele ze sprzętów, którymi prowadzona była uprawa ziemi, są nią mocno oblepione. Ziemia natomiast doskonale trzyma wilgoć, co w połączeniu z przechowywaniem maszyn rolniczych pod gołym niebem będzie prowadzić do ekspresowego rozwoju korozji. Ta z kolei ma niekorzystny wpływ nie tylko w formie osłabiania konstrukcji, ale również powoduje zapiekanie się wszystkich połączeń skręcanych. Dlatego po sezonie zawsze powinniśmy dokładnie myć maszyny rolnicze, usuwając z nich ziemię i resztki roślin. Do tego celu doskonale nadaje się myjka ciśnieniowa, którą we współczesnych gospodarstwach zwykle mamy pod ręką. Jakich preparatów czyszczących używać? Doskonale nadaje się środek nazywany „aktywna piana”, który często wykorzystywany jest przy myciu aut. Ułatwia rozpuszczanie zabrudzeń, co pozwala na ich szybkie spłukanie. Przechowywanie na zewnątrz maszyn rolniczych bezpośrednio po umyciu nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, ponieważ na wierzchu nadal będzie znajdować się wiele niezabezpieczonego metalu, gdzie może rozwijać się korozja.
Jak serwisować maszyny rolnicze?
Po umyciu sprzętu mamy doskonały moment na przeprowadzenie serwisu. Wszelkie usterki stają się lepiej widoczne, można wymienić uszkodzone połączenia śrubowe, naprawić zerwane gwinty, czy zainstalować nowe elementy eksploatacyjne. Bardzo istotne jest smarowanie maszyn, zwłaszcza w miejscach gdzie występują ocierające o siebie części, albo połączenia regulacyjne (np. korba ustalająca wysokość kółka w pługu). Smarowanie i olejowanie przeprowadzamy za pomocą urządzenia zwanego towotnicą, do której należy zaaplikować świeży środek smarny – najlepiej uniwersalny smar do łożysk. W niektórych maszynach możemy spotkać się również z olejami, które występują chociażby w przekładni kosiarki rotacyjnej, przekładni kopaczki do ziemniaków i tym podobnych sprzętach. Jakie oleje i smary stosować podczas konserwacji maszyn rolniczych na zimę? Zawsze takie, jakich wymaga producent. Nie ma konieczności stosowania specjalnych środków, te które są zalecane do całorocznej pracy będą wystarczające. Pamiętajmy, że regularna konserwacja maszyn przynosi najlepsze efekty, dlatego nigdy nie zaniedbujmy mycia, serwisu i smarowania po sezonie.
Jak konserwować maszyny pod kątem korozji?
Stan techniczny maszyny rolniczej może znacznie pogorszyć się w okresie zimowym jeżeli będziemy mieli do czynienia z postępującą korozją. Na szczęście można ją łatwo powstrzymać, nie tylko poprzez smarowanie maszyn, o którym była mowa wcześniej, ale również poprzez hamowanie już rozwiniętej korozji. Jeżeli na powierzchni pługa, bron czy rozsiewacza widzimy fragmenty objęte rdzą, albo pozbawione lakieru, można z dużą dozą pewności założyć, że korozja będzie dalej się rozwijać. Jakie są sposoby prawidłowego zabezpieczenia maszyny rolniczej w takiej sytuacji? Najpierw trzeba pozbyć się już obecnej rdzy. Do tego celu nada się szlifierka kątowa z tarczą ścierną lub szczotką drucianą. Następnie nakładamy środek hamujący rozwój korozji, tak zwany konwerter rdzy. Po jego wyschnięciu można przejść do malowania. Najpierw wykorzystujemy środek do czyszczenia i odtłuszczania, by odpowiednio przygotować powierzchnię na lakier. Najpierw nakładamy warstwę podkładu reaktywnego. Jakie preparaty antykorozyjne są tu najlepsze? Zdecydowanie można polecić podkład epoksydowy, który stosuje się powszechnie także w motoryzacji. Maszyny rolnicze należy pokryć kilkoma jego warstwami i dopiero po tym zabiegu przejść do nałożenia lakieru bazowego.
Najlepsze warunki do przechowywania maszyn rolniczych
Najlepsze metody, którymi można konserwować maszyny nie będą skuteczne, jeżeli sprzęt będzie nieprawidłowo przechowywany. Maszyny rolnicze musimy przede wszystkim trzymać z dala od wilgoci i wody. Inaczej pomimo zastosowania doskonałych preparatów antykorozyjnych korozja i tak się pojawi. Gdzie wobec tego najlepiej przechowywać maszyny rolnicze? Musi to być miejsce zadaszone. Doskonale nadają się do tego budynki gospodarcze, które już posiadamy w gospodarstwie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, powinniśmy przynajmniej zapewnić zadaszenie przez cały okres przechowywania maszyny. Wystarczy do tego celu zbudować niewielką wiatę na podwórku i tam „parkować” posiadany sprzęt. Dobrym pomysłem będzie też przykrycie maszyn plandeką. Niestety wielu rolników zaniedbuje ten niezmiernie ważny element, który bardzo mocno przedłuża żywotność maszyn rolniczych. Trzymanie sprzętu pod przysłowiową chmurką, czy w miejscu, gdzie wręcz zarasta on trawą, to prosta droga do wystąpienia tak zaawansowanej korozji, że stan techniczny maszyny (nawet nowej) ulegnie katastrofalnemu pogorszeniu już po kilku sezonach.
Czy warto przeprowadzać regularną konserwację sprzętu rolniczego? Zdecydowanie tak! Jest to prosty sposób na znaczne przedłużenie żywotności maszyn rolniczych zwiększenie efektywności pracy maszyny takiej jak pług, brona, rozsiewacz czy siewnik, a także utrzymanie jej w doskonałym stanie technicznym. Istotne jest zarówno mycie, smarowanie, usuwanie korozji, jak również odpowiednie przechowywanie maszyn rolniczych. Odpowiednia konserwacja opłaca się nie tylko pod względem większej żywotności, ale również bezawaryjności i ogólnego polepszenia stanu technicznego maszyn rolniczych, które posiadamy w gospodarstwie.