Pojazdy rolniczeWarsztat

Łączniki górne i hydrauliczne w rolnictwie

- przewodnik po systemach TUZ dla rolników

Każdy ciągnik rolniczy wyposażony jest w tak zwany trójpunktowy układ zawieszenia, w skrócie TUZ. Znajduje się on z tyłu traktora i służy do mocowania rozmaitych maszyn rolniczych. Niektóre ciągniki, zwłaszcza większe i o dużej mocy silnika, mogą posiadać analogiczny układ także z przodu. TUZ składa się z dwóch ramion dolnych oraz łącznika górnego. Ramiona mogą być podnoszone za pomocą układu hydraulicznego, natomiast łączniki najczęściej ustawiane są ręcznie. Aby ułatwić sobie pracę, można wyposażyć traktor w hydrauliczną odmianę łącznika, której ustawienie można zmieniać bez opuszczania kabiny.

Łącznik górny hydrauliczny – czy warto go mieć?

Działanie trójpunktowego układu zawieszenia TUZ najczęściej obejmuje podnoszenie i opuszczanie zawieszonej maszyny za pomocą dolnych ramion. Łącznik górny stabilizuje zamocowane urządzenie w taki sposób, by jego pozycja w trakcie pracy była w miarę możliwości pozioma. Jednak nie zawsze można osiągnąć taki efekt w przypadku, gdy łącznik górny zawiera jedynie mechaniczne pokrętło do zmiany jego długości. Praca wymaga wtedy od rolnika regularnego opuszczania kabiny i skracania lub wydłużania łącznika. Większe ciągniki rolnicze, oprócz przedniego TUZ-a, często wyposażone są też fabrycznie w łącznik górny hydrauliczny. Steruje się nim za pomocą rozdzielacza hydrauliki, co pozwala na wykonywanie tej czynności bez wysiłku i wysiadania z traktora. Konstrukcja łącznika górnego obejmuje siłownik podwójnego działania, a także węże hydrauliczne z wtyczką, które podłączane są do dodatkowych wyjść z tyłu pojazdu. Lista maszyn rolniczych kompatybilnych z takim systemem jest nawet dłuższa niż przy posiadaniu TUZ-a ze zwykłym łącznikiem górnym, ponieważ w przypadku tego ostatniego ograniczeniem często jest siła nośna. Jego hydrauliczny odpowiednik umożliwia przenoszenie większych obciążeń, co pozwala na zamocowanie do pojazdu również cięższych maszyn.

Łącznik górny Kat.2 hydrauliczny – montaż i działanie

Producenci części rolniczych często proponują łączniki górne kat. 2. Zestaw elementów, który otrzymujemy z łącznikiem górnym zawiera najczęściej węże hydrauliczne z wtyczką, może również obejmować hydrauliczny hak CBM. Aby zamontować urządzenie do traktora wystarczy zainstalować je w miejscu mocowania tradycyjnego łącznika, a następnie wpiąć węże do dodatkowych wyjść hydraulicznych (które normalnie służą np. do kiprowania przyczepy). Jeżeli zestaw łącznika górnego obejmuje również automatyczną blokadę z zaworem podwójnym, należy także wpiąć ją do obwodu hydraulicznego. To wszystko, konstrukcja łącznika górnego jest wyjątkowo prosta, dlatego jego instalacja nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani pomocy mechanika. Aby urządzenie zaczęło działać należy podać ciśnienie hydrauliczne na jedno z wyjść zewnętrznych, do których zostały podczepione węże. Zależnie od tego z której strony zostanie zasilony siłownik podwójnego działania, łącznik będzie albo zwiększał albo zmniejszał swoją długość. O jej utrzymanie niezależnie od obciążenia zadba natomiast automatyczna blokada z zaworem podwójnym, dlatego nie można o niej zapomnieć w trakcie montażu.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close