Warsztat

Rodzaje i zastosowania agregatów rolniczych w uprawie

Agregaty rolnicze, zwane także uprawowymi, są dziś powszechnie wykorzystywane. Trudno byłoby wyobrazić sobie bez nich współczesne rolnictwo wielkoobszarowe, ale nawet na małych gospodarstwach są rozwiązaniem niezwykle użytecznym. Przede wszystkim znacznie przyspieszają prace polowe, ponieważ za ich pomocą można wykonać kilka różnych zadań w jednym momencie. W tym poradniku przedstawimy nowoczesne agregaty uprawowe, sprawdzimy jakie są ich rodzaje i charakterystyka, dowiemy się także, jak można wykonać taką maszynę samodzielnie.

Agregat uprawowy to większa wydajność i lepszy plon

Każdy rolnik wie ile czasu zajmuje przygotowanie ziemi do zasiewu. Konieczne jest wykonanie prac takich jak orka, bronowanie, nawożenie, dodawanie obornika i w końcu wysianie ziarna. Agregat rolniczy jest urządzeniem, dzięki któremu można bardzo dużą część tych prac wykonać jednocześnie. Jest to znaczna oszczędność czasu i paliwa, dzięki czemu inwestycja w maszynę szybko się zwraca. Dodatkowo można liczyć na lepszą jakość plonów.

Rodzaje agregatów rolniczych stosowanych we współczesnym rolnictwie to maszyny proste, złożone, bierne i czynne:

  • Prosty agregat stosowany jest wyłącznie do prac przedsiewnych. Zwykle składa się on z kultywatora oraz wałków ciągniętych tuż za nim, które pomagają rozbijać bryły i wyrównywać powierzchnię gleby.
  • Wariant złożony łączy w sobie dodatkowe maszyny rolnicze. Agregat uprawowy i siewny nie tylko przygotowuje ziemię, ale również dokonuje jej zasiewu, dzięki dołączonemu na końcu siewnikowi.
  • Agregaty bierne stosuje się na ziemiach lekkich, nie wymagają one dużej mocy traktora, przez co często współpracują z mniejszymi ciągnikami na małych gospodarstwach rolnych
  • Agregaty rolnicze czynne wymagają ciężkich ciągników i dużych mocy silnika, posiadają elementy napędzane wałkiem WOM, używa się ich na glebach zbrylonych i ciężkich, występują głównie w dużych gospodarstwach.

Rodzaje-i-zastosowania-agregatow-rolniczych-w-uprawie

https://www.youtube.com/watch?v=68rGIJyOoQc&ab_channel=MateuszDoniec 

Czy agregat uprawy ziemi można zbudować samemu?

Zakup agregatu uprawnego to niemały wydatek, na który zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić małe gospodarstwa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by taką maszynę zbudować samodzielnie. Jak można zobaczyć na filmie, wystarczy w tym celu wykorzystać np. starą ramę od kultywatora. Samodzielnie wykonany sprzęt nie musi być wyposażony w wymyślne maszyny rolnicze. Agregaty uprawowe proste i bierne są łatwe do zbudowania, a na małym gospodarstwie ich obecność będzie bardzo mocno zauważalna pod kątem skrócenia czasu pracy i polepszenia jakości plonów.

Rodzaje-i-zastosowania-agregatow-rolniczych-w-uprawie

https://www.youtube.com/watch?v=68rGIJyOoQc&ab_channel=MateuszDoniec 

Elementy takie jak zęby kultywatora, brony talerzowe lub wałki strunowe można kupić w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl w korzystnych cenach. Jeśli jednak potrafimy dobrze władać spawarką, nic nie stoi na przeszkodzie, by również te podzespoły agregatu do uprawy stworzyć samodzielnie. Warto wykorzystać solidną ramę, co pozwoli w przyszłości na rozbudowę konstrukcji i dodanie kolejnych maszyn, w miarę rozwoju gospodarstwa. Nie zapomnijmy o pomalowaniu i zabezpieczeniu przed korozją naszego agregatu uprawy ziemi, dzięki czemu będzie mógł służyć nawet przez dziesięciolecia.

Zobacz jak zbudować agregat uprawowy na kanale Mateusz Doniec: https://www.youtube.com/watch?v=68rGIJyOoQc&ab_channel=MateuszDoniec Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close