Aktualności

Wiosenne porządki w oborze. Dezynfekcja obory

- jak się za to zabrać?

Obora to bardzo ważne miejsce w każdym gospodarstwie rolnym. Trzymamy w niej różnego rodzaju zwierzęta gospodarskie, przede wszystkim bydło. Ponieważ krowy, byki czy świnie spędzają w tym miejscu bardzo dużo czasu, konieczne jest stworzenie im dobrych warunków do życia i wzrostu. Właśnie z tego powodu regularna dezynfekcja obory jest bardzo potrzebna. Wiosna to najlepszy okres, by zabrać się za gruntowne porządki w tym pomieszczeniu.

Dlaczego dezynfekcja obory jest konieczna?

Dobrze utrzymane pomieszczenia w gospodarstwie rolnym przyczyniają się do jego bezproblemowej pracy i generowania dochodu. Tyczy się to zwłaszcza tych obszarów, gdzie trzymane jest bydło, drób i trzoda chlewna. Działania prowadzące do utrzymania zwierząt gospodarskich w zdrowiu i zapewnienie im dobrostanu określane są terminem bioasekuracji. Jej zaniedbanie może prowadzić do rozwoju poważnych chorób, takich jak ASF czy ptasia grypa. Dlatego też zabiegi związane z bioasekuracją, na które składa się między innymi regularna dezynfekcja obór, są nie tylko bardzo mocno zalecane, ale również wymagane prawnie. Miejsca przebywania zwierząt gospodarskich narażone są na ciągły rozwój rozmaitych patogenów, na które składają się wirusy, bakterie i grzyby. Mogą pojawiać się również pasożyty, pierwotniaki, glony czy muchy. Regularne mycie, czyszczenie i stosowanie środków do dezynfekcji obory pozwala zmniejszyć presję infekcyjną, a więc ryzyko pojawienia się chorób mogących skutkować nieodwracalnymi stratami wśród stada.

Zalety i przebieg dezynfekcji obór

Lista zalet regularnych zabiegów dezynfekcyjnych jest bardzo długa. Najistotniejsze kwestie można jednak sprowadzić do kilku punktów. Stosując środki do dezynfekcji obory przede wszystkim zapobiegamy pojawianiu się nowych chorób, a także rozprzestrzenianiu się ich pomiędzy posiadanymi grupami zwierząt. Jeżeli choroby jednak się pojawią, czego nigdy nie da się uniknąć w stu procentach, to w czystym i wolnym od patogenów środowisku o wiele lepiej będzie przebiegać ich leczenie i eradykacja. To przekłada się również na znaczne zmniejszenie kosztów leczenia. Jak więc powinna przebiegać dezynfekcja obór? Idealnym rozwiązaniem jest opróżnienie całego pomieszczenia i prowadzenie zabiegów pomiędzy następującymi po sobie grupami zwierząt. Nie zawsze jednak można skorzystać z tego rozwiązania, na przykład w sytuacji posiadania dużych ilości bydła mlecznego. Trzeba wtedy opracować inny system dezynfekowania pomieszczeń. Zabiegi można jak najbardziej prowadzić fragmentarycznie, jednak żelazną zasadą jest to, by każdy fragment przestrzeni pomieszczenia był zdezynfekowany przynajmniej raz w roku. Wykorzystując dobrej jakości płyn do dezynfekcji obory można łatwiej usunąć uporczywe zabrudzenia, a także zabezpieczyć powierzchnie przed ponownym rozwojem patogenów na dłuższy czas.

Dezynfekcja obory

Dezynfekcja obór to jeden z ważniejszych zabiegów, które wchodzą w skład bioasekuracji. Ponieważ eliminuje ona pojawianie się i rozprzestrzenianie groźnych chorób, które mogą objąć bardzo duże obszary, regularne przeprowadzanie dezynfekcji jest wymagane przez prawo. Obora wolna od bakterii, wirusów i grzybów to również najlepsze warunki do wzrostu zwierząt gospodarskich i utrzymania ich we wzorowej kondycji zdrowotnej.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close