Aktualności

Jaki nóż do kosiarki?

Wybór, montaż i konserwacja

Kosiarka to niezwykle przydatne urządzenie, które pozwala nam łatwo i wygodnie utrzymać trawnik w dobrej kondycji. W rolnictwie natomiast stosowane są urządzenia służące do koszenia większych obszarów, które współpracują z traktorami i są przez nie napędzane. W tym wpisie odpowiemy na pytanie jaki nóż do kosiarki należy wybrać, aby maszyna pracowała poprawnie. Skupimy się zarówno na sprzęcie ogrodniczym, jak i rolniczym.

Noże do kosiarki ogrodniczej

Do koszenia podwórka używamy zazwyczaj niewielkich maszyn o napędzie elektrycznym lub spalinowym, które wykorzystują tylko jeden nóż. Jeżeli występuje potrzeba zakupu nowego, należy wybrać model o identycznej długości, szerokości i sposobie zamocowania. O tym jaki nóż do kosiarki będzie optymalnym wyborem informuje nas instrukcja obsługi urządzenia, jeżeli jednak takiej nie posiadamy należy zdemontować stary nóż i wybrać taki, który będzie wyglądał identycznie. Jeżeli jednak nie doszło do uszkodzenia noża, na przykład poprzez uderzenie o kamień, nie trzeba kupować nowego by kosiarka znów ścinała trawę jak nowa. Jak naostrzyć nóż do kosiarki by idealnie radził sobie z trawnikiem? Do tego celu najlepiej wykorzystać kamienną tarczę szlifierską, mocowaną na wiertarce lub szlifierce kątowej. Szlifując krawędź natarcia noża sprawiamy, że staje się ona ostrzejsza, co można łatwo wyczuć pod palcem. Po ostrzeniu, wyważeniu lub wymianie ostrza bardzo ważne jest, by wiedzieć jak prawidłowo założyć nóż do kosiarki. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo w trakcie pracy. Ostrze musi idealnie pasować do uchwytu znajdującego się w maszynie, następnie należy mocno dokręcić nóż. Należy zamontować go wraz ze wszystkimi elementami mocującymi np. podkładami sprężynującymi, zawleczkami, pierścieniami osadczymi itd.

Jak założyć nóż do kosiarki rotacyjnej?

W rolnictwie najczęściej stosowane są kosiarki rotacyjne, za pomocą których możliwe jest szybkie ścinanie traw na dużych połaciach łąk. Noże do kosiarki tego typu znacznie różnią się od tych, które można spotkać w sprzęcie ogrodniczym. Przede wszystkim ostrze nie przyjmuje tu formy podłużnego metalowego płaskownika z odpowiednio wyprofilowanymi zakończeniami, ale niewielkich nożyków zakładanych bezpośrednio na wirujące bębny. Ich liczba może być różna w zależności od wielkości urządzenia, ilości ostrz na każdym bębnie oraz liczby samych bębnów. Jak wyważyć nóż do kosiarki rotacyjnej? Nie ma takiej potrzeby. Masa nożyków jest bardzo niewielka i nie wpływają one w znaczący sposób na pracę całego bębna. Bardzo istotne jest natomiast poprawne zamocowanie, które najczęściej przeprowadzane jest z użyciem specjalnego narzędzia. Należy wsunąć je między powierzchnie bębna w miejscu mocowania ostrza i przekręcić, co zwolni zabezpieczenie i pozwoli na wyjęcie nożyka. W identyczny sposób mocowany jest nowy, trzeba jednak zwrócić uwagę by okrągłe zabezpieczenie w całości znalazło się w otworze ostrza. Jak ostrzyć noże do kosiarki rotacyjnej? Tutaj można zastosować identyczną metodę jak w przypadku sprzętu ogrodowego, jednak warto pamiętać że ostrza najczęściej mają powierzchnię tnącą po obu stronach. Gdy jedna ze stron ulegnie dużemu zużyciu, można po prostu obrócić nożyk o 180 stopni.

Trudno byłoby wyobrazić sobie życie bez kosiarki, zarówno posiadając tylko niewielki ogródek, jak również pełnowymiarowe gospodarstwo, na które składają się hektary łąk. Wiedząc jaki nóż do kosiarki wybrać, gdy stary ulegnie zużyciu możemy szybko przywrócić urządzenie do pełnej sprawności. Zazwyczaj nie ma jednak konieczności wymiany całego noża, ponieważ jego pierwotne parametry przywróci zwykłe naostrzenie.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close