Warsztat

Dobre siłowniki hydrauliczne gwarancją sprawnego układu hydraulicznego

Układ hydrauliczny to jeden z najważniejszych wynalazków z dziedziny mechaniki. Ten prosty koncept, wykorzystujący ciśnienie cieczy uwięzionej w cylindrycznym pojemniku, pozwolił na zwielokrotnienie siły mechanicznej. Dzięki temu człowiek, dysponujący nawet niewielkim nakładem sił, może wykonać dużo większą pracę w krótszym czasie.

Z czego składa się typowy siłownik hydrauliczny?

Każdy siłownik hydrauliczny posiada kluczowy element, na którym opiera się jego działanie. Trzonem tego urządzenia może być tłok zaworowy, znacznie rzadziej spotykany jest nurnik albo membrana. Tłok jest objęty izolacją — otacza go uszczelka, co sprawia, że wewnątrz siłownika może wytworzyć się wysokie ciśnienie cieczy. W ten sposób dochodzi do generowania energii, która jest przenoszona z jednego miejsca maszyny do elementu roboczego.

Zewnętrzną warstwę siłownika hydraulicznego stanowi hermetyczna obudowa, w której znajdują się wszystkie części. Należy do nich stopa, której zadaniem jest pokrycie czołowej i tylnej części siłownika. Z kolei dławica ogranicza ruch tłoka, dzięki czemu może on wykonywać ruchy posuwisto zwrotne — kierujące siłę do wnętrza obudowy.

Różne typy siłowników hydraulicznych

Konstrukcje siłowników obejmują różne rozwiązania, które są wykorzystywane do budowy maszyn i urządzeń stosowanych w różnych dziedzinach życia. Zasilają potężne dźwigi budowlane, ramiona koparek oraz ładowacze czołowe na ciągnikach rolniczych. Mimo że wszystkie siłowniki hydrauliczne działają podobnie, to eksperci wyróżniają kilka typów tych urządzeń:

  • siłowniki dwustronnego działania — wykorzystują dwie komory odprowadzające ciecz roboczą. W takich mechanizmach ruch może być wykonywany w dwóch kierunkach, ponieważ ciecz może przepływać między różnymi sekcjami siłownika,
  • siłowniki jednostronnego działania — w tym mechanizmie ciecz napiera na tłok siłownika, który posuwa się, wychodząc poza obręb obudowy. Jeśli ciśnienie wewnątrz siłownika maleje, to tłok wraca do pierwotnej pozycji,
  • siłowniki teleskopowe — są wyposażone w tłok lub inny element, który ulega odkształceniu. Dodatkowe teleskopy wysuwające się z siłownika mogą wielokrotnie wydłużać ramię siłownika, sięgając na duże wysokości lub długości. Takie konstrukcje są montowane m.in. w wysięgnikach i w dźwigach.

Wszystkie elementy siłownika hydraulicznego powstają z wytrzymałych materiałów, które są w stanie podołać wielu obciążeniom, siłom tarcia oraz trudnym zadaniom. Zazwyczaj są to nierdzewne i kwasoodporne stopy stali, używane do produkcji tłoków. Za to uszczelnienia powstają z syntetycznej gumy lub teflonu.

Jaki siłownik do przyczepy?

Rolnicy często zastanawiają się, jaki siłownik hydrauliczny będzie najlepiej nadawał się do przyczepy. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry techniczne:

  • rozmiary siłownika — jego długość wraz z elementami w stanie złożonym,
  • skok — długość wysuniętego siłownika (podawana w milimetrach),
  • udźwig siłownika — możliwości podnoszenia przez urządzenie, wyrażone w tonach.

Wybierając siłownik hydrauliczny, który będzie rozmieszczony pod skrzynią przyczepy, warto zwrócić największą uwagę na udźwig. Wartość tego parametru powinna być co najmniej równa  masie ładunku razem ze skrzynią ładunkową.

Gdzie jeszcze przyda się siłownik?

Siłowniki hydrauliczne mają również swoje szerokie zastosowanie w innych maszynach i urządzeniach w gospodarstwie. Najpopularniejsze z nich, czyli siłowniki dwustronnego działania, są wykorzystywane między innymi w ładowaczach czołowych, opryskiwaczach, zgrabiarkach karuzelowych czy też w dużych agregatach uprawowych.

Aby wybrać nowy siłownik, który mamy zamiar wstawić w miejsce zużytego, należy dokonać odpowiednich pomiarów. W wyborze odpowiedniego elementu pomogą nam wymiary takie jak:

  • długość siłownika w stanie złożonym mierzona od środka otworu (strona tłoczyska) do środka otworu (strona cylindra),
  • średnica otworów montażowych (warto zmierzyć osobno każde ucho ponieważ ich średnica może być różna),
  • średnica i skok  tłoczyska,
  • średnica cylindra.

Warto dodać, że producenci oferują również uniwersalne siłowniki, do których możemy przyspawać uszy z każdej strony o danej średnicy ucha, jaka nas interesuje. Daje nam to duże pole manewru w doborze siłownika idealnie odpowiadającego naszym potrzebom.

Zdjęcie widoczne w tym wpisie to kadr z filmu, który jest efektem współpracy ZENOX.pl + Mateusz Doniec. Zobacz!

https://www.youtube.com/watch?v=WyRPVVZbVcQ

 

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close