PoradyWarsztat

Jak dobrać łańcuchy śniegowe do ciągnika?

Sezon zimowy sprawia trudności wszystkim użytkownikom dróg. W niesprzyjających warunkach kierowcy ciągników mogą napotkać gołoledź lub zwały ubitego śniegu, stanowiące dużą przeszkodę. Niekiedy warunki są na tyle problematyczne, że nie pomaga ani napęd na 4 koła, ani blokada mostów. Rozwiązaniem są łańcuchy śniegowe do ciągnika, zwiększające przyczepność kół oraz stabilność pojazdu na drodze.

Łańcuchy na opony – w jakich okolicznościach są najbardziej przydatne?

Łańcuchy na koła to konieczność w gospodarstwach hodowlanych. Właściciele bydła potrzebują maszyn, aby każdego dnia dostarczać swojemu stadu paszę i wartościowe pożywienie. Jeśli dostęp do pokarmu będzie utrudniony, to ucierpi na tym produkcja mleka lub mięsa. Dodatkowym argumentem za montażem łańcuchów jest możliwość zarabiania na odśnieżaniu. Sezon zimowy sprzyja podejmowaniu nowych aktywności. Przy mniejszej liczbie obowiązków w gospodarstwie łatwiej jest zadbać o stan lokalnych dróg.

Jakie są najczęściej spotykane typy łańcuchów do ciągnika?

Na rynku części rolniczych występuje kilka rodzajów konstrukcji, które wspomagają pracę opon w ciągnikach. Ta różnorodność może wynikać z rozmiarów łańcuchów śniegowych, kształtów ich ogniw czy grubości. Wśród nich występują:

  • łańcuchy śniegowe drabinkowe — są najtańsze i mają najprostszy układ. Wykonane z okrągłych ogniw o maksymalnej średnicy 12 mm,
  • łańcuchy dwuwarstwowe — stanowią rozszerzenie konstrukcji drabinkowych. Różnią się także materiałem, z którego są produkowane. W tym przypadku stosuje się stopy stali wzbogacone o domieszkę węgla, mieszanki ze stali borowej oraz stopy manganowo-chromowe,
  • łańcuchy z gęstym oplotem — są wyposażone w gęstą siatkę, która doskonale przylega do opon i zapewnia duży komfort podczas jazdy ciągnikiem.

Najbardziej zaawansowane łańcuchy na koła do ciągnika mają kolce, specjalne podkowy lub gryfy. Te elementy wbijają się w grubą warstwę lodu i skutecznie zwiększają przyczepność pojazdu rolniczego.

Na co zwrócić uwagę, wybierając łańcuch?

Wybierając łańcuchy, warto skupić się nie tylko na rozmiarze ogumienia czy typie oplotu, ale przede wszystkim na modelu ciągnika. Łańcuchy na koła do C 360 zazwyczaj są inne niż sznury do ciągnika John Deere. Decydują o tym różne czynniki:

  • przestrzeń pomiędzy oponami a błotnikami,
  • typ bieżnika opony — przykładem może być łańcuch o kwadratowym kształcie oplotu, który świetnie współpracuje z „jodełkowym” bieżnikiem opon,
  • przeznaczenie łańcuchów — producenci dzielą je według różnych kategorii. Stosują odmienne parametry techniczne dla modeli do odśnieżania, a zupełnie inne do pracy o lekkim lub średnim poziomie obciążenia.

Kupując łańcuchy śniegowe, najlepiej szukać wyrobów z dodatkowymi, poprzecznymi pierścieniami. Mają większe możliwości trakcyjne i znacznie dłuższą żywotność niż tradycyjne modele.

Jak założyć łańcuchy na koła?

W znakomitej większości ciągników to oś tylna jest osią napędową. To na niej montuje się łańcuchy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakładać je także na mniejszych kołach z przodu. Istnieją dwa główne sposoby montażu łańcuchów:

  • napinanie jednoetapowe – w tej metodzie dopasuj łańcuchy śniegowe bez dodatkowego korygowania luzów i poprawiania ułożenia na kołach,
  • napinanie dwuetapowe – po założeniu łańcucha trzeba go dodatkowo dociągnąć po przejechaniu kilku lub kilkunastu metrów ciągnikiem.

Zakładanie łańcuchów warto przeprowadzić w bezpiecznym miejscu o małym nachyleniu terenu.

Podsumowanie

Łańcuchy zimowe to świetne rozwiązanie w przypadku trudnych warunków drogowych w sezonie zimowym. Spośród dostępnych modeli można znaleźć łańcuchy drabinkowe, dwuwarstwowe lub z gęstym oplotem. Powinny być dobierane w oparciu o model ciągnika, rodzaj łańcuch oraz typ opony. Są łatwe do zakładania i można je założyć na 2 różne sposoby.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close