PoradyWarsztat

Chcesz odmalować swoje maszyny? Zrób to dobrze!

Maszyny rolnicze są często wykorzystywane w pracy rolnika. Służą do podstawowych zabiegów agrotechnicznych, ułatwiają transport płodów rolnych i zwiększają efektywność w produkcji żywności. Podczas pracy na świeżym powietrzu są narażone na wiele negatywnych okoliczności. Z jednej strony występują niszczące siły natury – opady, mróz czy szkodliwe promienie UV. Wiele zagrożeń pochodzi z samej działalności człowieka. Maszyny mają kontakt ze śliskimi olejami, agresywnymi substancjami chemicznymi i ulegają zabrudzeniu. Z tego powodu warto co kilka lat dokonywać generalnego remontu, dobrym pomysłem jest pomalowanie obudowy ciągnika lub maszyny.

Przygotowanie powierzchni do malowania

Jedną z najważniejszych czynności, jakie trzeba wykonać, jest przygotowanie gruntu. Metalowa powierzchnia wymaga usunięcia wszelkich zabrudzeń, tłuszczu i wszystkiego, co osadziło się na obudowie. Do tego celu można użyć kilku praktycznych metod:

  • myjka ciśnieniowa z detergentem eliminuje kurz, nagromadzony piasek oraz fragmenty starej farby,
  • po wyschnięciu powierzchni można wykorzystać papier ścierny, który usuwa pozostałe resztki i wygładza metal,
  • w przypadku występowania wielu ognisk rdzy warto użyć metody piaskowania. Jest to zabieg oczyszczania metalu z pomocą materiałów ściernych pod dużym ciśnieniem. Jednocześnie warto pamiętać, że jej stosowanie jest prawnie ograniczone w Polsce z powodu wysokiej szkodliwości. Dopuszczone jest piaskowanie w otoczce wodnej, które w 99% ogranicza poziom zapylenia.

Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa, aby przyjąć farby do maszyn rolniczych. Po usunięciu starej warstwy zaleca się dokonanie oględzin i sprawdzenie, czy nie ma żadnych pozostałości po procesie czyszczenia.

Farba do ciągnika — która będzie najlepsza?

Kolejnym krokiem jest stworzenie podkładu. Odpowiednia farba podkładowa spowalnia procesy korozji, zwiększa przyczepność farby do metalu oraz trwałość nowej powłoki. Dużą popularnością cieszy się gotowy podkład na rdzę, który tworzy powierzchnię z fosforanu żelazowego, utrudniającego wnikanie wilgoci i powstawanie ognisk korozji.

Wybierając farby do maszyn rolniczych, nie powinno się sugerować reklamą czy popularnością produktu, ale jego właściwościami. Na rynku można znaleźć wiele farb, które są specjalnie tworzone do pokrywania maszyn rolniczych. Wśród nich można spotkać taki produkt, jak farba lakier GRANIT. Jest to środek odporny na zadrapania i uderzenia — lakier powstał z udziałem żywicy syntetycznej i wysycha bardzo szybko.

Farba do ciągnika jest często dedykowana do konkretnej maszyny i producenta. I tak do traktora polskiej produkcji polecana jest farba lakier czerwony Ursus. Podobnie jest z maszynami zachodnimi — lakier niebieski jest kojarzony ze sprzętem marki New Holland, a farba zielona to domena maszyn rolniczych John Deere. Wybór ubarwienia stosowanego przez producenta ułatwia proces decyzyjny i sprawia, że ciągnik będzie miał najlepszą ochronę.

W jaki sposób warto malować ciągnik i inne maszyny w gospodarstwie?

Malowanie maszyn rolniczych warto zaplanować w trakcie panowania dobrej pogody. Najlepiej robić to w temperaturze ok. 20°C, gdy wilgotność nie przekracza 70%. Farba do ciągnika jest nakładana w postaci dwóch warstw. Po nałożeniu pierwszej warto zmatowić powierzchnię, a w czasie malowania mieszać farbę – można też rozcieńczyć ją 10% roztworem rozcieńczalnika.

Podsumowanie

Malowanie maszyn rolniczych może wydawać się prostą czynnością, ale wymaga przygotowań. Pierwszym krokiem jest zadbanie o stan podłoża z pomocą myjki, papieru ściernego lub bardziej zaawansowanych metod. Ważny jest zakup odpowiednich farb — można je dostać w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl. Na koniec pozostaje pomalowanie maszyny w optymalnych warunkach atmosferycznych i pozostawienie jej aż do czasu wyschnięcia. Powodzenia! 🙂

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close