Aktualności

Brony aktywne: TOP 5 najciekawszych konstrukcji na rynku

Agregaty uprawowo-siewne to maszyny, które należą do najefektywniejszych rozwiązań stosowanych współcześnie w rolnictwie. Zapewniają szybszą realizację zadań, są ergonomiczne i zwiększają opłacalność produkcji. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje brona wirnikowa, zwana również aktywną. Umożliwia bronowanie pola, skutecznie usuwa chwasty i jest idealnym narzędziem do przygotowania gleby pod zasiew.

Czym charakteryzują się brony aktywne? 

Brona wirnikowa to najczęściej wybierany typ maszyny wśród gospodarzy. Podstawą jego działania są zęby brony aktywnej, obracające się na pionowej osi. Umożliwiają rozbijanie opornych skib ziemi oraz skuteczne mieszanie gleby z kompostem, nawozami lub resztkami pożniwnymi.

Jest to najlepsze narzędzie do gleb o strukturze średniej oraz ciężkiej. W przypadku lekkich gleb przeszkodą jest duże zapylenie, które zmniejsza skuteczność pracy. Brona aktywna jest przystosowana do wykorzystania po orce lub bezpośrednio — w uprawie bezpłużnej.

Zasada działania brony jest identyczna, niezależnie od rodzaju lub typu konstrukcji. Elementem roboczym jest zespół wirników, osadzony zazwyczaj na 3-metrowej ramie, poprzecznie do kierunku jazdy. Razem z siewnikiem brona tworzy agregat uprawowo-siewny.

Najciekawsze modele bron aktywnych na rynku 

Na rynku można spotkać wiele urządzeń, różniących się parametrami, wydajnością lub funkcjami. Poniżej znajduje się zestawienie 5 marek najlepszych bron aktywnych, wraz z opisem najciekawszych rozwiązań.

  • Amazone KE 3002-240 

Niemiecki producent wprowadził na rynek w 2021 roku bronę wirnikową z systemem Rotamix. Jest to świetna metoda na radzenie sobie ze zbrylaniem ziemi, najlepiej sprawdzi się w uciążliwym terenie. To maszyny, które cechują się skutecznością w spulchnianiu struktury podłoża, a najlepsze wyniki dają przy glebach zwięzłych.

Brona aktywna Amazone wyróżnia się solidną wanną o kompaktowej budowie. Jej krótsza konstrukcja sprawia, że jest mniejszy nacisk na ciągnik, który jest lepiej dociążony z przodu. Dużym pozytywem jest dwustopniowe uszczelnienie, świetnie chroniące przed brudem, wilgocią i zanieczyszczeniami.

  • Kongskilde HK 25 

Brona aktywna Kongskilde HK 25 posiada wytrzymały kozioł, pasujący do wszystkich typów ciągników. Jej główna przekładnia jest łatwa w obsłudze dzięki zmianie przełożenia zestawu kół zębatych. Maszyna cechuje się wysoką wydajnością, którą zapewniają 4 wirniki o szerokości roboczej 1 metra. Radzą sobie doskonale nawet w trudnych warunkach polowych. 

  • Remac NEX 300 

Brona aktywna Remac to przykład maszyny, która charakteryzuje się dużą ilością zabezpieczeń. Wokół elementów roboczych producent umieścił metalowe barierki, które służą ochronie wrażliwych części brony oraz utrudniają do nich dostęp. 

Warto także zwrócić uwagę na bardzo dokładny wskaźnik, umożliwiający regulację ustawienia brony względem podłoża. To kilkanaście możliwych konfiguracji, które ułatwiają dopasowanie maszyny do warunków panujących na polu. 

  • Krone Lely KES 100/2500 

Brona aktywna Krone jest wyposażona w wał packera, który utrudnia oklejanie się gleby na jego powierzchni. Dzięki temu świetnie nadaje się do wysiewów roślin na glebach o niskiej lub średniej klasie rolniczej. Sprzęt posiada 10 wirników oraz dodatkowe płozy boczne, które zwiększają ochronę elementów roboczych maszyny. 

  • Howard HK32

Brona aktywna Howard HK32 przeznaczona jest do dużych gospodarstw rolnych i firm usługowych. Wymaga zastosowania ciągników, których moc jest wyższa niż 200 KM. To najmocniejsza maszyna wśród bron wirnikowych z tej kategorii. Jej konstrukcja jest wynikiem wieloletnich doświadczeń producenta, który od lat tworzy sprzęt dla wymagających rolników i przedsiębiorstw. Howard HK32 gwarantuje wyjątkową wydajność, wytrzymałość elementów roboczych, łatwą regulację głębokości pracy i długą żywotność.

 

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close