AktualnościOgród

10 podstawowych narzędzi ogrodniczych

Ogród to przestrzeń natury, którą kształtuje człowiek pod swoje upodobania i potrzeby, dająca relaks, radość oraz satysfakcję z owoców własnej pracy.

Nie dziwi więc, że powstało wiele ich styli zakładania. Do najbardziej rozpoznawalnych, głównie z otoczenia pałacy czy zamków, należy ogród francuski, który cechuje regularność kompozycji a przestrzeń jest dokładnie ujęta w ramy. Wszystko jest starannie zaplanowane, jednak większość tych ogrodów to duże i rozległe aranżacje, które powstały na wzór stylu włoskiego.

Wymieniać by można kolejne, jednak nam bliższe są ogrody w stylu wiejskim kojarzące się z wakacjami spędzanymi na wsi. Zaletą ich jest to, że rozmiar nie ma takiego znaczenia, wystarczy jedynie dobrać odpowiednio rośliny i dodatki. Ogród wiejski łączy z reguły funkcje dekoracyjne i użytkowe. Rosną w nim bowiem nie tylko kwiaty ale też drzewa i krzewy owocowe, oraz warzywa i zioła. Jeśli jest w nim dość przestrzeni powinno się też znaleźć miejsce do wypoczynku, ławka, altanka czy meble ogrodowe.

Ogrodnictwo to nie tylko sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu natury. Praca w ogrodzie to także zdrowy tryb życia, wysiłek, który sami sobie dawkujemy i możemy dostosować do sił i wieku. Holenderskie badania dowiodły, że praca w ogrodzie lepiej uspokaja i łagodzi stres po ciężkiej i wymagającej pracy niż czytanie książki.

Rok w ogrodzie w skrócie

Wbrew pozorom utrzymanie pięknego ogrodu wymaga pracy przez cały rok.

Zimą pogodniejsze dni wykorzystujemy na przycinanie drzew i krzewów. Pamiętajmy aby rany po cięciu zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Już w lutym, jeśli jest możliwość można pomyśleć o wysianiu pierwszych rozsad.

Nadchodząca wiosna, to oprócz kwitnących kwiatów, czas szczepienia drzewek i przygotowań do pierwszego koszenia trawy. Wszystko intensywnie rośnie także chwasty, z którymi trzeba się zmierzyć ręcznie, przekopując ziemię czy stosując ściółkę lub folię odcinającą światło. Ostatecznie możemy zastosować herbicydy. Oprysk może być też konieczny na parcha jabłoni oraz owady.

Początki lata to pierwsze owoce, których zbiór może trwać, w zależności od gatunków i odmian posadzonych w naszym ogrodzie, aż do jesieni razem z warzywami. Większości jednak okres letni kojarzy się przede wszystkim z przycinania trawy i obfitym podlewaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ woda stanowi ponad 80% masy roślin i jest niezbędna do życia. Ważna jest pora podlewania; najlepiej poranek lub wieczór aby woda szybko nie wyparowywała oraz częstotliwość – lepiej bowiem podlewać rzadziej ale za to obficie.

Koniec jesieni to czas porządków, przygotowania do przymrozków czyli spuszczanie wody z rur i węży, zbiór ostatnich warzyw. Jest to też dobry moment na sadzenie nowych drzewek i krzewów owocowych.

Podstawowe narzędzia

Chcąc podołać tej całorocznej pracy w ogrodzie i sprawnie ją wykonać, potrzebne są odpowiednie narzędzia. Zazwyczaj gromadzi się je przez lata dlatego pamiętajmy aby ich wybór zapewnił nam komfort pracy przez długi czas. Wymieńmy kilka z nich:

Grabie – to jedno z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w ogrodnictwie, dlatego nie może ich zabraknąć w zestawie narzędzi ogrodniczych. Grabi najczęściej używa się do zgarniania liści i różnych resztek roślinnych z trawników oraz wyrównywania powierzchni gleby przed siewem i sadzeniem roślin. Korzysta się z nich również podczas prowadzenia prac pielęgnacyjnych na trawniku czy przycinaniu żywopłotu. Stąd też spora różnorodność budowy, kształtu czy szerokości spotykana w ofercie producentów.

Szpadel – jest kolejnym wszechstronnym narzędziem ogrodniczym. Istnieje wiele jego kształtów i rozmiarów ale jego podstawowym przeznaczeniem jest wykorzystanie do kopania i spulchniania ziemi. Podobne zadanie spełniają też  widły ogrodowe.

Taczka – jej zastosowanie wszyscy znamy – służy do przewożenia kompostu, liści, gałęzi, różnych materiałów zbieranych w ogrodzie. Tak, by jak najbardziej ograniczyć nasz wysiłek i by ułatwić transport za jednym razem jak największej ilości materiału.

Sekator – jest niezbędny przy większości prac pielęgnacyjnych np. do ścinania drobnych gałązek i grubszych pędów czy zbierania kwiatów. Zasadniczo rozróżnić można wersję jednoręczną oraz dwuręczną z dłuższymi rękojeściami o większej sile nacisku czyli przeznaczonej do grubszych gałęzi.

Piła – za jej pomocą przeprowadzamy jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, jakim jest cięcie drzew i krzewów. Rozróżnia się tradycyjne ręczne narzędzie i mechaniczne (elektryczne lub spalinowe).

Rozdrabniacz – coraz popularniejszy sprzęt, który ułatwia przygotowanie resztek roślinnych, np. gałęzi i pędów powstających podczas porządkowania ogrodu do kompostowania.

Opryskiwacz ogrodowy – to urządzenie, które stosuje się w czasie zabiegów ochrony roślin i ich nawożenia. Większe wersje opryskiwaczy wykorzystywane są nie tylko w ogrodzie, lecz także w sadzie i na polu.

Kosiarka – to chyba najliczniejsza grupa zmechanizowanych narzędzi ogrodowych. Proste mechaniczne kosiarki musiały ustąpić tu pola a właściwie trawnika, kosiarkom spalinowym i elektrycznym. Ich szeroka oferta przyprawia czasem o ból głowy, dlatego warto decydować się na takie, których długoletnia eksploatacja nie będzie kosztowna a części zamienne łatwo dostępne.

Kosa – choć kojarzy się większości już tylko  z urządzeniem elektrycznym lub spalinowym to nie zapominajmy o zwykłym narzędziu ręcznym, które jeszcze często gości w przydomowym zestawie i dla wielu jest nadal niezastąpione.

Zraszacze i węże ogrodowe – niezastąpione w codziennym nawadnianiu terenu. O ilości, wielkości i ich wydajności decydować będzie obszar ogrodu czy trawnika jaki posiadamy do  podlewania.

Łopatka ogrodowa – może i jedno z mniejszych narzędzi jak pikownik czy pazurki ogrodowe ale równie pomocne we wszelkich drobnych pracach w ogrodzie w grządkach i rabatach.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close