AktualnościCzęści do maszyn i pojazdówPojazdy rolnicze

STRIP-TILL uprawa pasowa czyli zapowiedź przyszłości dla rolnictwa

STRIP-TILL (Uprawa pasowa) to stosunkowo nowe rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnej uprawy płużnej, jednakże stanowi dla niej realną alternatywę. System pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, lecz już od kilkunastu lat gości na europejskich polach, w tym również na  polskiej wsi.  Polscy rolnicy coraz częściej sięgają po rozwiązania, które usprawniają ich pracę oraz pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w plonach. Właśnie taki cel ma uprawa pasowa – optymalizacja kosztów produkcji, przy jednoczesnej poprawie jej wydajności.  Głównym założeniem tego systemu jest spulchnienie gleby  wyłącznie w pasach, w których odbywa się wysiew nasion. Dzięki takiej koncepcji uprawione zostaje ok 1/3 pola,  a w przypadku roślin wymagających szerszego rozstawu rzędów, uprawie może podlegać tylko 1/5. Takie dane obrazują jak dużą oszczędnością cechuje się STRIP – TILL.

 

Jedna maszyna – wiele urządzeń

Przy zastosowaniu tradycyjnej uprawy płużnej wymagany jest szereg prac polowych mających na celu utworzenie odpowiednich warunków glebowych dla wysiewu nasion. Wiąże się to z głęboką orką, która odwraca glebę wystawiając ją na erozję wietrzną oraz wodną. Następnie odbywa się doprawienie gleby w celu przygotowania jej do siewu. Okres między tymi dwoma zabiegami cechuje się wysokim odparowaniem wody, co w przypadku aktualnego klimatu jest wysokim zagrożeniem dla zasobów wodnych pól uprawnych. Zastosowanie uprawy pasowej eliminuje ten problem, gdyż spulchnienie gleby odbywa się kilka sekund przed doprawieniem oraz umieszczeniem nasiona w ziemi. Możliwe jest to dzięki rozbudowanej technologicznie maszynie realizującej wszystkie procesy uprawy, które w tradycyjnej technologii wymagają szerokiej gamy maszyn. Ponadto maszyna do uprawy pasowej umieszcza w glebie nawóz potrzebny do prawidłowego rozwoju roślin oraz dociska i zagarnia posiewnie ziemie.

Zalety STRIP – TILL

Jako główną zaletę uprawy pasowej rolnicy wskazują oszczędność czasu. To właśnie przeprowadzenie prac polowych w odpowiednich terminach jest najważniejszym wyzwaniem, przed którym stoi rolnik w każdym okresie wzrostu roślin. Zbyt skomplikowany i czasochłonny proces przygotowania gleby do siewu może opóźnić siew, a co za tym idzie spowodować opóźnienia w rozwoju roślin. Tradycyjna uprawa w wielkoobszarowych gospodarstwach wymagałaby szerokiej gamy sprzętu oraz wykwalifikowanego personelu, aby zrealizować wszystkie zadania zgodnie z kalendarzem. Dlatego to głównie duże gospodarstwa chętnie przystępują do upraw z zastosowanie STRP-TILL.  Mniejsza ilość maszyn w gospodarstwie to również duży plus dla finansów. Koszty eksploatacji maszyn, amortyzacji czy też rosnące ceny części zamiennych  to duże obciążenie dla budżetu gospodarstw rolnych. Dlatego też każda technologia ograniczająca ilość maszyn w rolnictwie będzie mile widziana i chętnie rozpowszechniana wśród środowisk rolniczych.

 

Wybór odpowiedniej maszyny

Mimo iż technologia nie ma długoletniej historii, na rynku możemy spotkać rozwiązania techniczne do jej stosowania od światowych producentów takich jak Horsh, Kuhn, Mzuri czy też polskich np. Czajkowski Maszyny . Na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwej maszyny do uprawy pasowej? Należy pamiętać, że taka maszyna jest złożeniem kilku urządzeń w jedną maszynę, a więc wymaga się precyzji od każdego z nich z osobna. Pas gleby powinien być odpowiednio oczyszczony z resztek pożniwnych oraz głęboko spulchniony i napowietrzony. Maszyna powinna umieścić w nim nawóz w odpowiednim miejscu, gdzie będzie najbardziej wartościowy dla rozwoju roślin. Wymagana jest również szeroka regulacja ustawień siewnych, która pozwoli dostosować szerokość rzędów do rodzaju i parametrów nasion. Warto również wziąć pod uwagę dostępność części zamiennych oraz ich ceny. Dla takich informacji warto przejrzeć ofertę różnych sklepów internetowych takich jak ZENOX.PL, gdzie można porównać ceny części do maszyn rolniczych od producentów wiodących i rekomendowanych marek. Również poprzez kontakt z technicznym doradztwem klienta uzyskamy szeroki wachlarz informacji, które pozwolą nam zdecydować jaką maszynę wybrać.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close