AktualnościPorady

Żniwa bez niespodzianek – czyli jak prawidłowo przygotować kombajn do pracy

Wraz z nadchodzącymi żniwami powinniśmy pomyśleć o przeglądzie naszego kombajnu. Sprawna maszyna to gwarancja zebrania wysokich planów na czas. Aby uzyskać zamierzone efekty, uniknąć niechcianych awarii i ograniczyć niepotrzebny stres warto zająć się sprawdzeniem wszystkich układów odpowiedzialnych za jego prawidłowe działanie. W myśl powiedzenia „Strzeżonego Pan Bóg strzeże” już teraz sprawdź jak przygotować kombajn do żniw.

Pogoda podczas żniw może być naszym sprzymierzeńcem, bądź wrogiem. Przy dopisującej pogodzie, musimy działać na 101%, nie możemy sobie pozwolić na przestoje spowodowane naszym niedopilnowaniem. Jeżeli nasza maszyna po ostatnim sezonie została sprawdzona i oczyszczona, to będzie oznaczało, że część tego, co powinniśmy zrobić mamy już za sobą. Jeżeli natomiast nie mieliśmy na to czasu, należy wszystko jak najdokładniej sprawdzić, aby zapobiec wszelkim przeciwnościom na drodze do sukcesu.

Przegląd kombajnu powinien polegać na sprawdzeniu wszystkich podzespołów oraz na wymianie wymagających tego części. Powinniśmy również pamiętać, aby przy tym jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo pracy.

Przegląd powinniśmy rozpocząć od próby rozruchu. Gdy przez zimę kombajn jest w przestoju, warto przed zbliżającym się sezonem zacząć go stopniowo uruchamiać. Bardzo ważne jest, aby sprawdzać przy tym, w jakim stanie jest jego instalacja elektryczna – nawet minimalnie uszkodzona wiązka może wywołać iskrę co w połączeniu z warstwami kurzu doprowadzi do pożaru.

Zespół żniwny – zacznijmy od palców i nożyków.

Przy sprawdzaniu podzespołów powinniśmy przede wszystkim zająć się w pierwszej kolejności hederem. Koniecznym jest sprawdzenie czy nie brakuje w nim palców, czy nożyki są dostatecznie ostre oraz czy któryś z bagnetów nie jest pęknięty. Nie możemy również zapomnieć o przenośniku ślimakowo-palcowym oraz nagarniaczu – warto spojrzeć na siłowniki hydrauliczne pod kątem ewentualnych wycieków oraz „zmęczenie” przewodów doprowadzających do nich olej. Ważną kwestią są również łożyska – jeśli podczas pracy tych elementów słyszymy charakterystyczne bicie – to znak, że czas już je wymienić, aby ze spokojem przepracować cały sezon.

Zespół omłotowy – na co powinniśmy rzucić okiem?

Bardzo ważne jest wizualne skontrolowanie zespołu omłotowego. Musimy skupić się na ocenie bębna omłotowego i klepiska – a głównie na jego ustawieniu. Gdy stwierdzimy, że elementy danego zespołu są uszkodzone lub zużyte, należy je wymienić. Musimy pamiętać, aby przy wymianie cepów robić to naprzeciwlegle parami, by zapobiec powstającym wibracjom. W klepisku natomiast sprawdzając poszczególne pręty, nie możemy zapomnieć o ich uzupełnieniu, bądź wyprostowaniu.

Zespół czyszczący – zniżmy się do poziomu podłogi.

Sprawdzając zespół czyszczący, zawsze zaczynamy od podłogi. To właśnie tam jest najwięcej zanieczyszczeń. Następnie sprawdzamy stan zawieszenia kosza sitowego czy elementy metalowo-gumowe są w dobrym stanie oraz czy sita i przesiewacz są czyste i pozbawione uszkodzeń. Do czyszczenia najlepiej używać sprężonego powietrza, to pozwoli nam bez inwazyjnie pozbyć się zanieczyszczeń. Gdy oceniamy kondycję elementów metalowo-gumowych stosujmy zasadę „lepiej w garażu zapobiegać niż na polu naprawiać” więc jeśli na ich powierzchni widzimy nawet lekkie oznaki zużycie – nie warto czekać, ponieważ ostateczne zużycie lub pęknięcie może doprowadzić do poważniejszych awarii, często dużo kosztowniejszych.

Silnik kombajnu – sprawne serce to podstawa!

Sprawdzając silnik kombajnu powinniśmy skupić się na układzie paliwowym, chłodzenia i smarowania. Jeżeli chodzi o układ paliwowy, to w nim należy zająć się wymianą filtrów i opróżnieniem odstojnika wody. Następnie należy sprawdzić w jakiej kondycji jest filtr powietrza i szczelność układu doprowadzającego powietrze do silnika. Ważne jest również kontrolowanie poziomu oleju silnikowego, oleju hydraulicznego oraz płynu chłodniczego – gdy zauważymy mniejszy poziom któregoś z nich, warto sprawdzić zbiornik pod kątem szczelności.

Pasy i łańcuchy – czas na nowe?

Gdy po zakończonym sezonie widzimy rozwarstwienia czy pęknięcia na pasach, musimy liczyć się z tym, że długo one nam już nie posłużą. Jeżeli chodzi o napięcie pasów – warto wiedzieć, że aby wydłużyć ich trwałość w czasie zimy należy obniżyć ich napięcie, natomiast przygotowując kombajn do pracy, musimy pamiętać, aby to napięcie było znowu na odpowiednim poziomie.

Kabina – centrum dowodzenia żniwami.

Przy przeglądzie kombajnu warto pamiętać również o miejscu, w którym spędza się najwięcej czasu. Mowa oczywiście o kabinie czyli naszym centrum dowodzenia. Tutaj należy sprawdzić elementy, które dbają o nasz komfort pracy – klimatyzacja, sprężarka siedzenia czy filtr kabinowy. Ważne jest również skontrolowanie panelu ze wskaźnikami. W razie wystąpienia błędów diagnostycznych powinniśmy skonsultować się z pracownikiem serwisu, który będzie w stanie znaleźć problem i pomoże go wyeliminować, tak, aby kombajn był gotowy do działania.

Wykonując sumiennie wszystkie z wyżej wymienionych wskazówek dotyczących przeglądu kombajnu, będziemy mogli spokojniej oczekiwać pierwszego wjazdu w pole. W okresie żniw każda godzina jest na wagę złota, z tego powodu na długi czas przed sezonem warto zaopatrzyć się w części zapasowe takie jak bagnety, nożyki, paski klinowe czy główne łożyska. Gdy odpowiednio przygotujemy kombajn i zaopatrzymy się w części zamienne, unikniemy niepotrzebnych postojów i żniwa przebiegną nam bezproblemowo.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Sprawdź teraz

Close
Back to top button
Close