AktualnościPojazdy rolnicze

Jak przygotować prasę zwijająca do sezonu?

Prasy rolnicze to maszyny służące do zbioru słomy lub trawy w sposób formowania ich w kształt beli czy kostki prostokątnej. Wraz z ewolucją rolnictwa prasy tak jak wszystkie maszyny ulegają coraz to nowszym modyfikacjom i dzięki temu wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt. Aby jednak wykorzystać ich potencjał, trzeba odpowiednio przygotować je do pracy, w tym artykule podpowiemy Ci jak.

Układ napędowy

Układ napędowy to w zasadzie serce prasy. Układ powinien być utrzymany przede wszystkim w czystości, wszelkie zabrudzenia są początkiem do zaburzenia pracy a w konsekwencji poważnej awarii czy nawet spalenia maszyny. Przy przeglądzie układu napędowego warto zwrócić uwagę na łańcuch, koła łańcuchowe oraz pasy napędowe, ewentualne luzy lub zanieczyszczenia należy zlikwidować. Istotna jest też ocena łańcucha pod kątem jego zużycia i przepracowanych godzin. W przypadku, gdy maszyna jest wyposażona w centralny układ smarowania należy sprawdzić szczelność przewodów smarowniczych oraz uzupełnić stan oleju.

Podbieracz i zespół podający

Sprawny podbieracz to podstawa do uzyskania odpowiedniego kształtu i zgniotu beli lub kostki. W podbieraczu bardzo często zastosowana jest bieżnia krzywkowa. W bieżni znajdują się rolki oraz tuleje, które narażone są na duże zużycie poprzez prędkość i nacisk materiału. Przy oględzinach podbieracza sprawdź dokładnie stan wszystkich palcy, blach podbieracza oraz łożysk.Gdy Twoja prasa posiada rotor tnący, sprawdź ich stan oraz ostrość noży. Pamiętaj także, żeby sprawdzić synchronizację pracy układu. Jeśli chcesz aby Twoja prasa płynnie i szybko pobierała materiał do wnętrza podbieracz i zespół podający musi być w idealnym stanie.

 

 

Komora zwijająca

W prasie kostkującej najważniejszym elementem jest bieżnia po której porusza się tłok i ubija materiał w kostkę, jego uszkodzenie lub zbyt duże wyeksploatowanie może prowadzić do słabego zgniotu a nawet do uszkodzenia całej komory! W przypadku pras rolujących wyróżniamy trzy rodzaje mechanizmów: pasowy (coraz bardziej popularny), walcowy lub łańcuchowo-walcowy. W przypadku układu pasowego należy sprawdzić stan pasów(większość pasów posiada mierniki zużycia), lecz najważniejszym elementem w prasie pasowej są zamki pasów. Skontroluj stan sworznia, który łączy zamki pasowe, gdyż właśnie częste pominięcie tej części jest przyczyną pęknięcia pasów i pożarów pras pasowych. W prasie walcowej najbardziej istotnymi elementami są łożyska walców, które umożliwiają im sprawną pracę, luz lub zatarcie łożyska uniemożliwi efektywne prasowanie. Łańcuchy oraz zamontowane na nich rolki ugniatające, które często się odginają, wymagają zlikwidowania luzów, przesmarowania oraz oceny zużycia. Jeśli jesteśmy już przy komorze zwijającej, warto sprawdzić stan aparatów wiążących (prasy kostkujące) lub aparatów podających siatkę/sznurek (prasy rolujące). Sprawdź również stan układu hydraulicznego, szczelności cylindra oraz siłowników klapy. Prawidłowo działający układ hydrauliczny to taki, gdzie w momencie zwinięcia beli oraz zamknięcia komory ciśnienie na manometrze pozostaje niezmienione.

Bezpieczeństwo

Gdy uporasz się już z usterkami technicznymi i konserwacyjnymi, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo pracy. Sprawdź czy:

  1. Prasa posiada wszystkie osłony, szczególnie na elementach ruchomych.
  2. Ogumienie w prasie jest w dobrym stanie technicznym oraz czy stan powietrza jest odpowiedni
  3. Wałek wom posiada osłonę i jest w dobrym stanie techniczym
  4. Oświetlenie działa poprawnie
  5. Przewody i układ hamulcowy działają poprawnie
  6. Panel sterujący oraz układ elektryczny działają poprawnie

Warto wyposażyć się również w tablicę ostrzegawczą na klapie komory oraz pomyśleć o dodatkowym uchwycie na gaśnicę, która w przypadku zarzewia ognia może powstrzymać poważny pożar maszyny jak i całego pola.

Po robocie…

Kiedy sezon się już zakończy niezbędne jest pozostawienie maszyny w dobrym stanie na okres zimowy. Konserwacja prasy na zimę oznacza krótszy przegląd przed sezonem. Dobrą praktyką jest oczyszczanie maszyny z zanieczyszczeń przy użyciu sprężonego powietrza. Użycie sprężonego powietrza znacznie ogranicza konieczność używania wody do wyczyszczenia prasy. Kolejną czynnością po usunięciu luźno nagromadzonego materiału jest umycie i zabezpieczanie łożysk. Warto przypomnieć żeby zarówno przed, jak i po ich umyciu, porządnie ją nasmarować.Eksperci przestrzegają także przed stosowaniem myjek ciśnieniowych o wysokim ciśnieniem czy bezpośredniego strumienia pary do czyszczenia sprzęgieł, łożysk lub elementów elektrycznych, takich jak moduły lub czujniki, gdyż może to doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych lub korozji wewnątrz części. Ograniczajmy również do minimum użycie detergentów oraz innych produktów, powodujących korozję, ponieważ potęgują one możliwość uszkodzenia uszczelek, części plastikowych, części elektrycznych oraz lakieru. W przypadku tego ostatniego, uszkodzenia mogą pojawić się na skutek zbyt wysokiego ciśnienia lub zbyt wysokiej temperatury. Ciśnienie stosowane do mycia powinno być niższe niż 100 bar, a temperatura niższa niż 60°C, w przypadku czyszczenia naklejek na maszynie, zwłaszcza tych dotyczących bezpieczeństwa lub z symbolami ostrzegawczymi, lepiej umyć je ręcznie.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close