AktualnościCzęści do maszyn i pojazdów

Dobór odpowiedniego palca do naszej maszyny

Zastosowania palców

Palce są podstawowym elementem zgrabiarek, przetrząsarek, zgrabiarko-przetrząsarek, roztrząsaczy łanu w kosiarkach, a także w podbieraczach, które z kolei znajdują się w prasach, przyczepach samozbierających do zielonek, oraz w przystawkach pokosowych do sieczkarni samobieżnych. Praca podbieracza lub zgrabiarki składających się z kompletu odpowiednich palcy jest gwarantem wydajnej pracy, braku strat cennej w czasie suszy paszy oraz równego podawania niezanieczyszczonego materiału, co ma szczególne znaczenie przy prasach w odpowiednim formowaniu beli w komorze prasowania.

Parametry istotne przy wyborze palców

Długość, grubość, szerokość. Oprócz tego nieraz wyróżniamy kilka typów palców- zewnętrzne, wewnętrzne, prawe, lewe, prawoobrotowe, lewoobrotowe. Istnieją wersje proste, wygięte, lakierowane, ocynkowane. Sklep rolniczy ZENOX w swojej ofercie posiada palce sprawdzonego renomowanego producenta Granit, który charakteryzuje się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Ceny palców w zależności od modelu, przeznaczenia (czy do zgrabiarki, przetrząsarki, prasy, przyczepy samozbierającej, przystawki pokosowej w sieczkarni polowej) wahają się od niecałych 3 złotych do ponad 250 złotych.

 

Zużycie palców oraz ich odpowiednia eksploatacja

Sprawny podbieracz jest podstawą maszyny dobrze przygotowanej do sezonu. Przegląd maszyn zielonkowych zalecany jest wczesną wiosną, aby maszyny były gotowe na wjazd w pierwszy pokos. Należy sprawdzić czy końcówki palca mają przekrój okrągły oraz ocenić stopień ich zużycia. Zaostrzone końcówki palców sugerują, że podbieracz był za nisko ustawiony względem podłoża. Bardzo ważną regulacją jest odpowiednie ustawienie położenia podbieracza prasy względem podłoża, które ustala się za pomocą koła kopiującego. Koło podbieracza ustawiamy tak, aby w konkretnych warunkach sprężyste palce były zabezpieczone przed uszkodzeniami i zapewniały kopiowanie powierzchni pola lub łąki. Położenie podbieracza reguluje się w zależności od warunków oraz zbieranego materiału.  Przy zbiorze siana podbieracz powinien być opuszczony jak najniżej, na tyle jednak, aby jego palce nie stykały się z powierzchnią łąki. Najwyżej ustawiamy palce przy zbiorze słomy, zwłaszcza przy wyższym ściernisku.

 

 

Zakup nowych palców

Szukając produktów w internecie możemy natknąć się na opisy produktów, gdzie wyszczególniono marki i modele maszyn do których oferowany palec pasuje. Koniecznie należy jednak zwrócić uwagę na podane parametry- porównajmy oferowany palec z naszym starym. Zdarza się, że w tym samym modelu zgrabiarki czy prasy z powodu innego wyposażenia, roku produkcji czy typu maszyny istnieją różne wersje, z których nie każda będzie pasować. Sprawdźmy długość palca, jego grubość, szerokość.  W internetowym sklepie rolniczym nie jesteśmy zdani tylko na siebie, zawsze możemy liczyć na pomoc sprzedającego jak w klasycznym sklepie stacjonarnym. W razie jakichkolwiek pytań pomocą służą doświadczeni eksperci techniczni rolniczego sklepu internetowego ZENOX, którzy pomogą w znalezieniu odpowiedniej części. Dzięki temu zyskujemy pewność że zamówiona część będzie pasować. Oprócz palców sklep ZENOX oferuje dedykowane do danej maszyny śruby, podkładki, nakrętki czy mocowania palca. W ofercie znajdują się także szeroki asortyment części zarówno do polskich jak i zachodnich ciągników oraz maszyn rolniczych.

Szukanie odpowiedniego palca

Wpisujemy model swojej maszyny w wyszukiwarkę, np. Kuhn GA 200 palec,  a następnie przeglądamy strony, gdzie możemy zobaczyć opisy produktu z podanymi wymiarami. Warto zwrócić uwagę na numer porównawczy, dzięki któremu łatwiej nam będzie wyszukać dużą liczbę ofert. Warto przed szukaniem produktu spojrzeć na tabliczkę znamionową maszyny i zanotować jej rok produkcji oraz jej numer. Te same modele mogą od danego roku produkcji lub numeru maszyny wymagać innego typu palca. Przy zamówieniu telefonicznym każda informacja jest przydatna i skraca czas szukania artykułu przez doradcę.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close