AktualnościTechnikaWarsztat

Hydrauliczny łącznik centralny – wygoda na co dzień

Agregatowanie maszyn z ciągnikiem to zadanie, przed którym stoi rolnik w każdym etapie prac polowych. Jest to praca żmudna, która wymaga precyzyjnego ustawienia urządzeń względem siebie. W wielkopowierzchniowych gospodarstwach ciągniki przeznaczone są do jednej, konkretnej maszyny, co  nie wymaga ciągłego „przeczepiania” narzędzi polowych. Takie rozwiązanie pozwala  dostosować traktor na stałe do wymagań stawianych przez maszynę oraz  zaoszczędzić czas, jakże cenny w rolnictwie. Jednakże większość polskich wsi wypełniają rodzinne, kilkunastohektarowe gospodarstwa, w których próżno szukać szerokiej gamy ciągników, dla każdego z rolniczych zadań.

Jeden traktor – wiele zastosowań

Według badań z września 2019 roku  przeprowadzonych przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa średnia wielkość gospodarstwa rolnego w Polsce to ok 10,95 ha. Ta wartość przekłada się na niską liczbę ciągników w statystycznym gospodarstwie. Wymaga się więc od traktorów wysokiej wielozadaniowości oraz parametrów pozwalających pracować ze zróżnicowanymi maszynami.  Rolnik jednym ciągnikiem zmaga się w orce, by za chwilę agregować go do innej maszyny uprawowej. Istnieje zatem potrzeba szybkiej zamiany narzędzi rolniczych. Naprzeciw tak stawianym wymaganiom wychodzi hydrauliczny łącznik centralny. Zbudowany na podstawie dwustronnego siłownika hydraulicznego pozwala w prosty sposób usprawnić agregatowanie każdej maszyny używanej w pracach polowych. Hydrauliczna regulacja długości łącznika sprawia, że możemy zapomnieć o czasochłonnym rozkręcaniu lub skręcaniu śruby, mających miejsce w przypadku zastosowania tradycyjnego łącznika centralnego. Takie usprawnienie pracy sprawia, że użytkowanie ciągników oraz maszyn rolniczych staje się swobodniejsze i wygodniejsze.

 

Zalety hydrauliki

Prawidłowe wypoziomowanie narzędzia uprawowego jest konieczne dla zachowania wymaganej głębokości pracy w całym obszarze jego działania. Przy zastosowaniu łącznika tradycyjnego (zbudowanego na zasadzie śruby rzymskiej) traktorzysta musi regulować jego długość ręcznie przebywając przy trzypunktowym układzie zawieszenia. Natomiast zastosowanie hydrauliki w łączniku centralnym pozwala na płynną regulację głębokości maszyny (również w czasie jej pracy), bez konieczności wysiadania z ciągnika. Rolnicy używający na co dzień hydrauliczny łącznik centralny wskazują jako zaletę również to, że takie urządzenie daje możliwość dociśnięcia maszyny do gleby, pozwalając zachować odpowiednią głębokość pracy nawet podczas uprawy ziem suchych i gliniastych.

Jaki łącznik hydrauliczny dla Ursusa C-360?

Ciągniki marki Ursus z serii C nadal pracują w większości polskich gospodarstw. Jaki więc łącznik hydrauliczny kupić dla tego typu ciągników? Z odpowiedzią na te pytanie przychodzi niemiecki producent Granit. W swoim asortymencie posiada szeroką gamę hydraulicznych łączników centralnych, zróżnicowanych pod względem długości całkowitej, siły nośnej czy też kategorii kuli łącznika. Odpowiednim wyborem dla poczciwej  „sześćdziesiątki” może być model  20010572 oferowany przez sklep internetowy ZENOX.PL . Pod tym numerem kryje się łącznik hydrauliczny kategorii 2-2 oraz długości  całkowitej od 570 mm do 790 mm. Takie rozmiary pozwalają zastosować urządzenie do większości maszyn w tym segmencie. Siła nośna pozwala oszacować możliwości siłownika. W tym przypadku jest to aż 6 ton, co gwarantuje podniesienie każdej maszyny przeznaczonej dla naszego ciągnika. Razem z łącznikiem otrzymujemy również potrzebne przewody hydrauliczne wraz z wtyczkami oraz automatyczną blokadę z zaworem podwójnym. Wszystko więc co potrzebujemy otrzymujemy w zestawie.

Większy ciągnik – większy łącznik hydrauliczny

Do traktorów o wyższej mocy stosowane są często bardzo ciężkie maszyny uprawowe. Dla tego typu urządzeń potrzebne są łączniki centralne o większej długości całkowitej oraz sile nośnej. Z doborem odpowiedniego siłownika najlepiej skierować się do specjalistów z działu technicznego ze sklepów internetowych takich jak ZENOX.PL.  Doświadczony zespół złożony z ekspertów w swojej dziedzinie pomoże wybrać odpowiedni produkt do wymagań stawianych przez warunki pracy urządzenia. ZENOX.PL to również szeroki asortyment produktów, który gwarantuje znalezienie odpowiednich części i urządzeń do maszyn klientów w najwyższej jakości.

 

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close