AktualnościBez kategoriiPoradyTechnika

Obowiązkowe wyposażenie przy hodowli drobiu

Kury nioski czy kaczki to jedne z najczęstszych zwierząt hodowanych na wsi. Można je spotkać praktycznie w każdej zagrodzie, przez co ich widok wpisał się na stałe w obraz polskiej wsi. Wiele gospodarstw stawia również na hodowlę brojlerów, co zapewnia im naturalne i zdrowe mięso oraz uniezależnienie od sklepowych półek. Decydując się na chów drobiu należy zadbać o odpowiednie warunki inwentarskie, jak i standardy żywnościowe, które zapewnią prawidłowy wzrost oraz wydajność produkcji. Sklepy rolnicze oferują szeroką gamę produktów pozwalających usprawnić prace gospodarskie, jak i również spełnić wymogi stawiane przed rolnikiem. Na co zwrócić uwagę przy wyposażaniu budynków inwentarskich?

Prawidłowe żywienie – warunek konieczny

Dostarczenie pożywienia w odpowiednim czasie i we właściwej ilości to jeden z podstawowych wymogów do spełnienia, pojawiających się na liście codziennych zadań każdego hodowcy. Na rynku dostępne są zróżnicowane systemy paśników dla drobiu, co pozwala dobrać właściwe wyposażenie dla swojej hodowli.

Paśniki korytkowe jest to odpowiedni wybór dla hodowli w pierwszych tygodniach życia zwierząt. Dzięki małej wysokości, są w stanie służyć nawet  kilkudniowym pisklakom. Mimo prostej budowy należy zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji. Odpowiednie wyprofilowanie koryta powinno uniemożliwić wywrócenie się paśnika, które mogłoby spowodować rozsypanie paszy na podłoże. Dodatkiem wartym uwagi jest górna kratka mająca za zadanie zabezpieczyć  pokarm przed wchodzeniem drobiu do wewnątrz. Takie rozwiązanie zapewnia czystość i sterylność pokarmu przez długi okres. Ważnym aspektem jest również materiał, z którego został wykonany paśnik. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są tworzywa, które pozwalają na zachowanie czystości  oraz są odporne na korozję(uciążliwą w przypadku metalowych konstrukcji).

Paśniki zasypowe są bardziej uniwersalnym rozwiązaniem i znajdują zastosowanie w każdym rodzaju hodowli drobiu. Dzięki odpowiedniej budowie mogą zostać zawieszone, co pozwala na płynną regulację wysokości wraz ze wzrostem zwierząt. Na rynku dostępne są zróżnicowane rozmiary paśników. Największe egzemplarze potrafią pomieścić nawet do 25 kg pożywienia. Taka pojemność pozwala hodowcom zapomnieć o ciągłym dosypywaniu paszy, co może być problemowe przy zastosowaniu paśników korytkowych. Przy doborze karmidła warto zwrócić uwagę na jego budowę, która powinna uniemożliwić rozsypywanie pożywienia poza koryto.

Systemy wodne- warto usprawnić

Dostarczenie wody dla zwierząt to najważniejszy czynnik w każdym rodzaju hodowli. Jednakże wiele gospodarstw nadal korzysta z rozwiązań, które wymagają ciągłej uwagi hodowcy. Mowa tu o tradycyjnych poidłach odwracalnych, które sprawdzają się we wczesnych fazach rozwoju drobiu, gdy zapotrzebowanie na wodę jest niewielkie a ich pojemność (od 5l do  15l) wystarczająca do zaspokojenia pragnienia nawet sporego stada. Mimo ergonomicznego uchwytu i prostej, bezawaryjnej budowy  jego zastosowanie w masowej hodowli staje się uciążliwe i pracochłonne. Na niekorzyść odwracalnych poideł działa również nieregulowane, niskie umiejscowienie lustra wody. Do korytka z łatwością przedostaje się ściółka, która zanieczyszcza poidło.

Alternatywą do wyżej wymienionego systemu są automatyczne poidła dzwonowe. Dzięki swojej uniwersalności znajdują one zastosowanie w każdym możliwym odłamie hodowli drobiu. Producenci podają, że jedno takie poidło pozwala obsłużyć nawet 90 sztuk brojlerów. W czym tkwi sekret takiej wydajności, nieosiągalnej dla zwykłych poideł?  Poidło dzwonowe pozwala podłączyć stałe źródło zasilania, co zapewnia bieżącą wodę 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Zawór grawitacyjny dzięki wykorzystaniu masy poidła oraz cieczy, precyzyjnie uzupełnia wodę w korytku tak, aby drób miał do niej stały dostęp. Taka „wygoda” pozwala hodowcy zapomnieć o uciążliwym obowiązku nadzoru nad stanem wody w stadzie. Poidła automatyczne bazują na systemach zawieszanych, które umożliwiają płynną regulację wysokości lustra wody w stosunku do podłoża.

Lampy promiennikowe – zadbaj o ciepło w twoim stadzie

Odpowiednia temperatura w budynkach inwentarskich jest potrzebna dla prawidłowego rozwoju zwierząt oraz uniknięcia zachorowań szczególnie we wczesnych fazach życia zwierząt. Jednym ze sposobów dostarczenia ciepła jest użycie lamp promiennikowych, które świetnie radzą sobie z tym zadaniem. Dzięki dostarczanych w zestawie łańcuszków, można je zawiesić oraz regulować. Takie rozwiązanie pozwala na właściwe dostosowanie wysokości lampy do wzrostu zwierząt w stadzie . Przy zakupie tego typu promienników warto zwrócić uwagę, czy dany produkt ma regulację mocy grzewczej, która pozwoli dostosować temperaturę do wymaganych parametrów

 

Budynki inwentarskie- gdzie szukać wyposażenia?

Rolnicy na każdym kroku muszą stawiać czoła przeciwnościom- a największą z nich wydaje się czas. W takim przypadku najlepszym miejsce na zakupy stają się rolnicze sklepy internetowe. Gospodarz może robić zakupy o każdej porze dnia i nocy, a same sklepy cechują się szerokim asortymentem oraz bogatą ofertą systemów inwentarskich od najlepszych światowych producentów. Zaletą tego typu sklepów jest również możliwość skorzystania z profesjonalnego  doradztwa technicznego świadczonego przez ekspertów w zakresie produkcji zwierzęcej jak i roślinnej.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close