Ogród

Jak przygotować kosiarkę do sezonu?

Odpowiednie przygotowanie sprzętu ogrodniczego zapewnia większą efektywność wykonywanych prac i zmniejsza ryzyko awarii. Dotyczy to zwłaszcza kosiarek, które w okresie intensywnego wzrostu traw są wykorzystywane średnio raz w tygodniu. Jak odpowiednio przygotować kosiarkę do sezonu? Na co trzeba wówczas zwrócić szczególną uwagę? Kilka praktycznych wskazówek znajdziesz w dalszej części artykułu.

Regularne czyszczenie i kontrola stanu technicznego

Regularne czyszczenie maszyny stanowi podstawę i wstęp do dalszych prac konserwacyjnych. Tak naprawdę przygotowanie kosiarki do nowego sezonu należy rozpocząć wraz z zakończeniem poprzedniego, a więc zanim odstawisz kosiarkę do miejsca przechowywania, powinieneś ją dokładnie wyczyścić. Nie można pozostawiać sprzętu z resztkami gleby i rozkładającej się trawy wydzielającej kwasy, ponieważ doprowadzi to do szybkiej korozji elementów metalowych.

Czyszczenia wymaga zarówno zewnętrzna obudowa, jak i spód oraz zespół tnący, czyli noże do kosiarki. W tym celu najlepiej wykorzystać sprężarkę, aby wydmuchać zanieczyszczenia z zastosowaniem silnego powietrza. Jeśli nie posiadasz kompresora, możesz użyć do tego szczotki. Niektóre kosiarki mają specjalne przyłącze węża ogrodowego do mycia zespołu tnącego. To rozwiązanie pozwalające na szybkie usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z noża. Trzeba tylko pamiętać, że kosiarka musi być umieszczona w zwykłej pozycji roboczej i włączona po podłączeniu węża z wodą. Zdecydowanie nie jest polecane czyszczenie urządzenia za pomocą myjek ciśnieniowych.

Po wyczyszczeniu kosiarki należy przeprowadzić skrupulatną kontrolę zewnętrzną. Jeśli jest to kosiarka elektryczna, musisz zwrócić uwagę na stan przewodu zasilającego oraz wtyczki. Upewnij się, że wszystkie śruby są odpowiednio dokręcone i nie występują żadne pęknięcia lub inne poważne uszkodzenia na obudowie. Czyszczenie i przegląd stanu technicznego to pierwszy istotny etap przygotowania kosiarki do sezonu.

Filtry, świece, wymiana oleju

Do prawidłowego działania kosiarki niezbędna jest płynna praca silnika. Przed sezonem warto sprawdzić stan świec zapłonowych. Jeśli po ich wykręceniu zauważysz zanieczyszczenia, możesz je usunąć specjalną drucianą szczotką. Warto także sprawdzić stan filtrów powietrza. Przeważnie wymienia się je raz w roku. 

W ramach przygotowania kosiarki do sezonu należy też wymienić olej — jeśli nie zrobiłeś tego jesienią. Niektóre modele posiadają korek spustowy w dolnej części, ułatwiający spuszczenie zużytego smaru. W innych przypadkach zużyty olej usuwa się za pomocą specjalnej podciśnieniowej pompki. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać o prawidłowej utylizacji zużytego oleju i uważać, aby nie zanieczyścić nim gleby.

Konserwacja zespołu tnącego

Efekty koszenia nigdy nie będą zadowalające, jeśli nóż w kosiarce będzie krzywy, tępy lub brudny. Po wyczyszczeniu zespołu tnącego trzeba więc sprawdzić, w jakim stanie znajduje się ten element. Należy przy tym pamiętać o założeniu grubych rękawic ochronnych. W przypadku widocznych śladów zużycia, nóż wymaga ostrzenia i wyważenia. Jeśli jednak nie posiadasz stosownego doświadczenia i odpowiednich narzędzi, nie rób tego samodzielnie. Lepiej (i bezpieczniej) będzie oddać konserwację zespołu tnącego w ręce fachowców.

Prawidłowe przygotowanie kosiarki do sezonu i regularna dbałość o jej stan to najlepszy sposób, aby przedłużyć jej żywotność i uniknąć niespodziewanych awarii w najmniej odpowiednim momencie. Różnego rodzaju części do kosiarki znaleźć można w sklepie rolniczym ZENOX.pl.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close