Części do maszyn i pojazdówPorady

Noże w maszynach rolniczych. Jak o nie dbać?

Wiele maszyn rolniczych wyposażonych jest w noże tnące. Ich ostrza zawsze muszą pozostawać w nienagannym stanie, gdyż od tego zależy skuteczność i szybkość realizacji konkretnych zadań. Jak dbać o noże w maszynach rolniczych? W dalszej części naszego artykułu znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Noże tnące to istotny element wyposażenia bardzo wielu maszyn rolniczych, takich jak np. kosiarki, prasy, przyczepy samozbierające. Aby ich praca przebiegała sprawnie i efektywnie, trzeba zadbać o dobry stan ostrzy. Zarówno czynności kontrolne, jak i późniejsze ostrzenie w większości przypadków można wykonać samodzielnie, stosując się do kilku podstawowych zasad.

Kiedy i dlaczego należy sprawdzić ostrość noży w maszynach?

Najczęściej druga połowa maja to okres, gdy w gospodarstwach rolnych do pracy ruszają różnego rodzaju zestawy koszące. Jednak stan noży powinien być sprawdzony znacznie wcześniej. Od tych elementów w największym stopniu zależy skuteczność cięcia, a tym samym jakość uzyskiwanej paszy. Wpływają one również na obciążenie oraz eksploatację układów napędowych w maszynie rolniczej. Jeśli ostrza są tępe, dochodzi do zwiększonego zużycia paliwa. Jest wiele argumentów przemawiających za przeprowadzeniem dokładnej kontroli noży w maszynach rolniczych przed rozpoczęciem sezonu.

Jak ostrzyć noże w przyczepach samozbierających i prasach?

Ostrzenie noży w przyczepach samozbierających czy prasach nie jest skomplikowane, więc można tę czynność wykonać samodzielnie, zachowując przy tym wysoki poziom ostrożności. Do tego celu potrzebna będzie tak naprawdę jedynie dobra szlifierka. Polecamy wykorzystać szlifierkę wolnoobrotową z obrotami na poziomie ok. 130 ob./min. Dodatkowo pamiętać należy o systemie chłodzenia. Sprawdzi się tu zbiornik, w którym zanurzona jest dolna część kamienia szlifierskiego. Alternatywą może być dozownik wody, dzięki któremu możliwe będzie schładzanie kamienia. Nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniego kamienia szlifierskiego. Warto tu postawić na kamień o ziarnistości 60 lub 80. Jeśli chodzi o sam sposób ostrzenia, to trzeba pamiętać, aby noże zawsze ostrzone były od gładkiej strony. Nóż do kamienia podczas ostrzenia przyciskany powinien być z niedużą siłą i pod niewielkim kątem. Cały proces wykonujemy równomiernymi ruchami ręką. Jeśli noże wymagają dość częstego ostrzenia, to lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie profesjonalnej ostrzałki do noży zamiast szlifierki wolnoobrotowej.

Jak ostrzyć ?

Kosiarki wykorzystywane są w gospodarstwach rolnych, ale nie tylko, gdyż znajdują zastosowanie także w sadach, przydomowych ogrodach, a także podczas prac związanych z wykaszaniem rowów i poboczy dróg publicznych. Jak nietrudno się domyślić, w tych maszynach także podstawowym elementem roboczym są noże tnące. Kiedy trzeba je naostrzyć? Przede wszystkim wtedy, gdy zauważysz, że trawa nie jest precyzyjnie ścinana, lecz wyrywana przez kosiarkę. 

Do samego ostrzenia konieczne będzie wykorzystanie imadła oraz szlifierki kątowej. Ostrzenie wykonane powinno być od strony zalecanej przez producenta noży. W tym przypadku istotną czynnością jest też odpowiednie wyważenie. Nie można dopuścić do sytuacji, w której jedna strona noża będzie cięższa od drugiej, gdyż istnieje wówczas ryzyko szybkiego uszkodzenia kosiarki.

Kiedy wymienić noże do kosiarek?

Może się okazać, że noże nie nadają się już do kolejnego ostrzenia, np. gdy pojawiają się problemy z ich wyważeniem. Źle wyważone elementy mogą powodować wibracje, co prowadzi do uszkodzenia napędu kosiarki. Pamiętać też trzeba, że noże do kosiarek najczęściej są hartowane powierzchniowo. Oznacza to, że po kilkukrotnym naostrzeniu może dochodzić do ich szybkiego zużycia. W takich przypadkach lepiej jest wymienić je na nowe. Dobrej jakości noże do pras, kosiarek i przyczep samozbierających zamówisz w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close