Części do maszyn i pojazdów

Czym są bagnety do kombajnów i jak je wybierać?

Podczas żniw kombajny pracują z maksymalną mocą. Często są wykorzystywane przez całą dobę, ponieważ mogą obsługiwać nawet kilka pól. Okres intensywnej pracy to dla kombajnu od 2 do 3 tygodni, dlatego jakakolwiek awaria nie wchodzi w grę. Każda poważniejsza usterka oznacza przestoje i spore straty. Dlatego należy wcześniej odpowiednio przygotować maszynę, sprawdzić wszystkie podzespoły i części do kombajnu. Jednym z kluczowych układów jest zespół żniwny i należące do niego komponenty tnące. Wśród nich znajduje się bagnet, czyli element, który ma bezpośredni wpływ na jakość cięcia kłosów zbóż. 

Do czego służą bagnety w kombajnach? 

Bagnety stanowią nieodłączny zespół razem nożami. Wspólnie ścinają łodygę rośliny i przekazują ją dalej — do młocarni. Znajdują się z przodu, są umieszczane na hederze. Regulacja zespołu tnącego to jedno z najważniejszych zadań rolnika, który powinien dokładnie sprawdzić stan zespołu żniwnego oraz kondycję poszczególnych części do kombajnu.  

Jeśli nożyki i bagnety są stępione bądź uszkodzone, to należy je bezwzględnie wymienić. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia bagnetu, warto zakupić nowy. Aby odnaleźć odpowiednią część, trzeba zwrócić uwagę na tabliczkę znamionową przymocowaną na hederze, na której znajdziemy informację o modelu oraz numer seryjny. Takie informacje pozwolą sprzedawcy odszukać w katalogu części pasujący bagnet.

Dobrze dobrane bagnety to gwarancja precyzyjnie ściętych kłosów, bez naruszenia ciągłości włókien łodygi. Ich działanie będzie zawsze skuteczne, niezależnie od pogody, w szczególności opadów czy poziomu temperatury. Odpowiednia kalibracja sprawia, że nawet gdy pomiędzy częściami znajdują się zanieczyszczenia, to poszczególne elementy działają skutecznie.  

Jakie bagnety do kombajnu są najlepsze?

Części rolnicze w zespole tnącym powinny charakteryzować się niezawodną jakością wykonania. Warto wybierać przede wszystkim te bagnety do kombajnu BIZON, które wyróżniają się wysokimi właściwościami technicznymi, a więc:

  • są odporne na działanie korozji i występowanie obciążeń mechanicznych, 
  • wyróżniają się wysoką wytrzymałością — bagnety kute na gorąco mają wysokie parametry konstrukcyjne, a podczas ich obróbki nie dochodzi do naruszania struktury, 
  • są podwójnie hartowane, dzięki czemu nie ulegają deformacji i zniszczeniu, 
  • poddają się stabilnemu procesowi nitowania — mają o wiele lepsze połączenia z listwami tnącymi.

Bagnety do kombajnu New Holland i do innych maszyn można łatwo ocenić po wyglądzie. Jeśli mają chromowaną powierzchnię, są solidne i nie przypominają żeliwnych, słabo obrobionych odpowiedników, to warto zdecydować się na ich wybór.

Bagnet pojedynczy, podwójny czy potrójny? 

Bagnety dostępne są w sprzedaży w różnych konfiguracjach. Internetowy sklep rolniczy ZENOX.pl zapewniaja szeroki wybór wysokiej jakości produktów z tej kategorii. Najpopularniejszym rozwiązaniem w większości kombajnów jest bagnet podwójny, należy jednak pamiętać o tym, że niektóre modele listew tnących zakończone są bagnetem potrójnym. W rolniczym sklepie online ZENOX.pl dostępne są wysokiej jakości bagnety do kombajnów. Między innymi są to: bagnety do kombajnu John Deere, Case, Claas, Massey Ferguson czy też New Holland. Przed zakupem części, warto sprawdzić parametry techniczne maszyny i dane katalogowe.

 

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close