Ogród

Jak dobrać i zamontować pasek klinowy do kosiarki?

Kosiarka to podstawowe narzędzie do uprawy ogrodu. W rolnictwie kosiarki wykorzystuje się natomiast ścinania trawy na łąkach, która po wyschnięciu służy między innymi jako pasza dla bydła. W bardzo wielu maszynach napęd ostrzy realizowany jest za pomocą gumowych pasków, które trzeba regularnie wymieniać. Zerwanie unieruchamia maszynę, co jest sytuacją niepożądaną w trakcie ważnych prac. W tym wpisie wytłumaczymy, jak dobrać pasek klinowy do kosiarki, a także jak go poprawnie zamontować.

Dobór paska – na jakie parametry zwracać uwagę?

By nowy pasek dał się poprawnie założyć trzeba najpierw zakupić odpowiedni jego rodzaj. Nie są niestety uniwersalne, dlatego pierwszą rzeczą jest zdobycie informacji o typie wykorzystywanym w posiadanej przez nas maszynie. Zazwyczaj informacja ta podana jest w instrukcji dla użytkownika, co jednak jeżeli książka została zgubiona? Wtedy najlepszym wyjściem jest rozkręcenie maszyny i demontaż starego paska, by z niego samego odczytać potrzebne parametry. Na gładkiej stronie znajdziemy istotne wymiary, takie jak długość, szerokość, a często także rodzaj materiału i klasę wytrzymałości. Paski klinowe do kosiarek to nazwa używana potocznie, tymczasem dzielą się one na klinowe oraz wielorowkowe. By rozróżnić posiadany typ wystarczy spojrzeć na stronę roboczą, jeżeli jest tam podłużny fragment gumy uformowany pod skosem, to posiadamy pasek klinowy. Typ wielorowkowy posiada natomiast, jak sama nazwa wskazuje, pewną ilość podłużnych rowków – zwykle od trzech do pięciu. Czasami niestety oznaczenia na gładkiej stronie paska będą starte, wtedy najlepiej zabrać go ze sobą do sklepu, by sprzedawca dobrał dla nas identyczny rodzaj.


Jak-dobrac-i-zamontowac-pasek-klinowy-do-kosiarki

Wymiana starego paska i poprawny montaż nowego

Aby zdemontować stary pasek musimy sprawdzić w jaki sposób jest on napinany. Najczęściej jedno z kół pasowych znajduje się na elemencie, który można przesuwać, co napręża i luzuje pasek. Odkręcając śruby trzymające mechanizm będzie możliwy swobodny demontaż. Czasami, zwłaszcza w mocniejszych kosiarkach spalinowych albo w sprzęcie rolniczym (kosiarki rotacyjne), może być stosowany specjalny napinacz ze sprężyną. W takiej sytuacji to jego demontaż pozwoli nam na uwolnienie starego paska. Jak założyć pasek klinowy do kosiarki w poprawny sposób? Przede wszystkim nic na siłę. Bardzo ważnym aspektem jest napięcie paska w taki sposób by nie ślizgał się, ale jednocześnie naprężenie nie powodowało nadmiernego obciążenia łożysk kół pasowych. Powszechnie przyjmuje się, że prawidłowe napięcie to takie, by pasek można było ugiąć pod palcem na około jeden centymetr. Pod żadnym pozorem nie starajmy się nawijać paska na koła pasowe w podobny sposób jak zakłada się łańcuch w rowerze! W ten sposób wiązania zatopione w gumie ulegają uszkodzeniom może on się bardzo szybko zerwać. Zawsze należy najpierw poluzować mechanizm napinający, nawet jeżeli stary pasek uległ zerwaniu i nie zrobiliśmy tego w trakcie demontażu.

Jak-dobrac-i-zamontowac-pasek-klinowy-do-kosiarki

Paski klinowe do kosiarek najczęściej napędzają główne ostrze, a w urządzeniach samobieżnych mogą być dodatkowo wykorzystywane do przenoszenia napędu z silnika na koła jezdne. W maszynach rolniczych takich jak kosiarki rotacyjne pełnią podobną rolę, przy czym bywa że stosuje się ich nawet kilka równolegle ze sobą. Regularna wymiana tych bardzo ważnych podzespołów na nowe ustrzeże nas przed niespodziewanym zerwaniem się. O ile zwykle nie dochodzi wtedy do dodatkowych uszkodzeń, takie zdarzenie wywołuje długą i niepotrzebną przerwę w pracy.


Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close