Części do maszyn i pojazdówPojazdy rolniczeWarsztat

LAMPY ROBOCZE – co warto wiedzieć?

Wieczorne prace polowe wymagają odpowiedniego oświetlenia ciągnika. Na przestrzeni kilku lat na rynku pojawiło się wiele nowych rodzajów oświetlenia. Wśród nich jest technologia LED, która z pewnością cieszy się dużą popularnością oraz jest ciekawą alternatywą dla zwykłej lampy halogenowej z tradycyjną żarówką rtęciową.

Parametry

Przy wyborze lampy  producenci zasypują nas wieloma informacjami na temat parametrów. Poza standardowymi informacjami na temat wymiarów samej lampy czy wymiarów montażowych, możemy wyróżnić jeszcze kilka bardziej złożonych parametrów, są to:

Lumeny – określają strumień światła, czyli  im więcej lumenów, tym jaśniej świeci żarówka. Standardowa żarówka wolframowa, która znajduję się np. w halogenie roboczym o mocy 100W daje światło o jasności 1360 lm. Czyli każdy 1W dawał 13,6 lm. Pierwsze żarówki LED potrafiły z 1W wygenerować około 50lm. Dzisiaj standardem jest z 1W otrzymywać aż 80 lm, a najdroższe marki zapewniają o wydajności przekraczającej 100lm z 1W. Przy wyborze zapomnij zatem o Wattach i kieruj się Lumenami!

Kelwiny – określa nam barwę oraz kolor światła. W technologii LED są ustalone trzy kolory: ciepła (2800-3000K), naturalna (ok.4000K) i zimna (6000-6500K). W lampach halogenowych (żarówka) jest to barwa ciepła, w lampach roboczych LED jest to barwa zimna.

Waty – określają zużycie energii elektrycznej

HALOGEN 50W = 700-1000 lumenów

LED 24W ≈  1900-2400 lumenów

Volty – zakres napięcia oraz napięcie nominalne, które podawane jest w tej jednostce, pozwoli nam na odpowiedni dobór lampy do instalacji maszyny, w której chcemy ją zamontować.

Certyfikaty/zabezpieczenia – jest ich bardzo wiele, od najbardziej popularnego zabezpieczenia IP 69 (odporność na wodę, wysoka szczelność) przez zabezpieczenia przed zmianą biegunowości, po certyfikat ECE-R10 (zabeczenie przeciwzakłóceniowe).

Wybór lampy – czym się kierować?

Zanim zakupimy lampę, warto określić jej zastosowanie. W maszynach rolniczych zazwyczaj chcemy doświetlić najbliższe otoczenie maszyny. W takim przypadku najlepiej niewątpliwie sprawdzi się lampa o strumieniu rozproszonym, która da nam równe oświetlenie na element roboczy. Z kolei lampy o strumieniu skupionym używa się do oświetlania dalszego terenu (np. droga przed ciągnikiem czy ścieżka technologiczna na polu). Niemniej jednak bardzo ważna jest tu jasność lampy, którą określamy we wspomnianych już lumenach. Zbyt słaba lampa niedostatecznie oświetli nam teren pracy, podczas gdy zbyt mocna może wpłynąć na komfort pracy poprzez oślepianie osób pracujących w pobliżu czy oślepianie operatora, kiedy odbija się zbyt mocno w szybie. Istotną sprawą jest także środowisko w jakim będziemy używać lampy. Tutaj warto zwrócić uwagę na wcześniej wspomniane certyfikaty.

Plusy i minusy

Przy kupnie lampy ledowej 13W otrzymujemy tą sama moc światła co w żarówce 100W, co przekłada się na mniejszy pobór mocy i tym samym odciąża nam alternator, a jak wiemy im mniejszy pobór mocy tym mniejsze spalanie. Natomiast jako zaletę lamp halogenowych możemy uznać,że emitują one naturalne światło, którego barwa jest przyjazna dla ludzkiego oka oraz to, iż koszt wymiany przepalonej żarówki jest bardzo niski(ok.5zł) Wspomniania możliwosć wyboru barwy światła w lampach typu LED to niewątpliwie przewaga nad tradycyjną żarówką. Rodzaj barwy pozwala nam na szerokie zastosowanie lampy LED, od oświetlenia podwórka, obiektów gospodarczych (chlew, obora, kurnik) do profesjonalnego oświetlenia pola roboczego w maszynach rolniczych, gdzie używana jest zimna barwa co przekłada się na świetną widoczność. Niemniej jednak warto pamiętać, że lampa ledowa jest bardziej odporna na wstrząsy, bardziej kompaktowa i często łatwiejsza w montażu niż lampa halogenowa. Jako wadę w lampie LED możemy uznać dośc wysoką cenę w porównaniu do lampy halogenowej oraz musimy także wziąć pod uwagę, że używanie lampy LED przy wysokich temperaturach i słabej wentylacji może spowodować zmianę natężenia prądu, co może doprowadzić do przepalenia obwodu.Na rynku możemy znaleźć mnóstwo propozycji lamp LED. Niektóre zaczynają się już od kilkunastu złotych a dochodzą do kilkuset.

Orienatycyjne ceny rynkowe lamp:

Jeśli zdecydujemy się już na wymianę lamp, warto rozważyć miejsce w którym je zakupimy. Często na portalach aukcyjnych czy forach sprzedażowych początkujący dystrybutorzy kuszą nas okazjami i niskimi cenami zakupu. Niestety taka okazja nie zawsze idzie w parze z fachową obsługą klienta czy opieką posprzedażową (gwarancja, zwrot itp.) Warto zatem kupować ze sprawdzonych, profesjonalnych internetowych sklepów rolniczych czy stacjonarnych, gdzie jakość potwierdzona jest przez szerokie grono klientów.

 

 

 

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close