PoradyWarsztat

Skrzynia biegów Ursus C-360 – jak ją naprawić?

Skrzynia biegów Ursus C-360 to kluczowy element, bez którego silnik nie mógłby przekazywać mocy na koła jezdne, na wałek odbioru mocy, a także pompę układu hydraulicznego. W przypadku Ursusa C-360 skrzynia spełnia wszystkie powyższe funkcje, jej awaria może więc całkowicie unieruchomić ciągnik, czyniąc go niezdatnym do jakiejkolwiek pracy. Sytuacjom takim można zapobiegać na różne sposoby, co jednak zrobić w przypadku, gdy skrzynię musimy naprawić? Tę kwestię poruszymy w poniższym wpisie.

Najczęstsze awarie skrzyni w Ursusie C-360

Nie zawsze dana usterka powoduje, że ciągnik staje się całkowicie unieruchomiony. Tak poważne awarie zdarzają się rzadko i są efektem skrajnego zaniedbania przekładni (np. poprzez niewymienianie oleju), bądź wyjątkowo forsownego sposobu użytkowania pojazdu. O wiele częściej mają miejsce mniejsze usterki, które dotyczą na przykład niedziałania określonych przełożeń, ich „wypadania” w czasie jazdy pod obciążeniem, czy w końcu niemożliwości skorzystania z wałka odbioru mocy (napęd maszyn rolniczych), bądź uruchomienia pompy systemu hydrauliki. Na szczęście części zamienne do Ursusa C-360 są powszechnie dostępne, można więc bez kłopotów naprawić jego skrzynię biegów. Warto dokonać ich zakupu w sklepie rolniczym online, który oferuje atrakcyjne ceny, rabaty, a także części-zamienniki o jakości porównywalnej lub nawet wyższej niż oryginalne (które nierzadko nie są już dostępne na rynku).

Jak samodzielnie usunąć proste usterki?

Bardzo często złe działanie skrzyni manifestuje się w taki sposób, że nie jesteśmy w stanie uruchomić konkretnego przełożenia. Może zdarzyć się też tak, że bieg będzie samoistnie „wyskakiwał” (a więc skrzynia będzie przechodzić na luz), zwłaszcza w czasie dużego obciążenia, a czasami hamowania silnikiem na stromych zjazdach z ciężkimi przyczepami. To drugie może być bardzo niebezpieczne, ponieważ zestaw zacznie błyskawicznie nabierać dużej prędkości, a hamulce robocze mogą ulec przegrzaniu. Sytuacja może dotyczyć również dźwigni uruchamiającej WOM oraz pompę hydrauliczną. Tymczasem usterkę taką możemy usunąć w bardzo prosty sposób samodzielnie. Najczęściej bowiem uszkodzeniu ulegają wodziki skrzyni biegów, które przenoszą ruch z dźwigni obok kierownicy na przesuwki uruchamiające konkretne przełożenia w samej przekładni. Ich wymiana wymaga odkręcenia dekla w okolicy miejsca na stopy kierowcy, po czym możemy w prosty sposób zainstalować nowe wodziki, wyregulować je i znów cieszyć się w pełni sprawnym Ursusem C-360.

Poważne uszkodzenie skrzyni – jak sobie poradzić?

Zdarzają się niestety sytuacje krytyczne, które skutkują całkowitym zniszczeniem wnętrzności skrzyni, a czasami nawet jej kadłuba. Jeżeli w czasie jazdy z maksymalną prędkością i ciężką przyczepą jakieś ciało obce dostanie się między wirujące elementy (np. fragment złamanego wodzika), zazwyczaj jest za późno na reakcję. Zniszczone zostają tryby, łożyska, czyniąc wewnątrz spustoszenie. Pomimo, iż skrzynia biegów jest integralnym elementem ciągnika, jej zniszczenie wcale nie oznacza że traktor nadaje się tylko na złom. Kompletna skrzynia biegów do ciągnika Ursus C-360 również dostępna jest w handlu, możliwe jest też wyremontowane uszkodzonej, nawet gdy pęknięciu uległ korpus. C-360 jest na tyle popularnym ciągnikiem, że również takie części zamienne wciąż można kupić. Pamiętajmy jednak, by przede wszystkim nie dopuszczać do tego typu sytuacji. Regularnie wymieniajmy w skrzyni olej, a jeżeli pojawiają się w nim opiłki metalu, bądź skrzynia zaczyna wykazywać różne usterki – nie zwlekajmy z podjęciem naprawy.

Skrzynia biegów Ursus C-360 – gdzie kupić części zamienne?

Ursus C-360 posiada bardzo dobrą i trwałą skrzynię biegów, jednak nie jest ona wolna od pewnych usterek. Nierzadko zdarzają się problemy z wodzikami, brak możliwości uruchomienia określonych biegów, albo wałka przekaźnika mocy bądź pompy hydraulicznej. Naprawa nie jest problematyczna, ponieważ części zamienne do Ursusa C-360 wciąż można kupić między innymi w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl. Jednak zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zalecamy dbanie i regularne serwisowanie przekładni napędowej. Dzięki temu unikniemy niespodziewanych usterek bądź kosztownych awarii, które mogą wymagać kompleksowego remontu ciągnika.

Komentarze Facebook
Tagi
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close