Porady

Przygotowanie ciągnika do wiosny: Jak wyczyścić chłodnicę silnika?

Wiosna z każdym dniem jest coraz bliżej, a wraz z nią rozpoczną się intensywne prace na polach. Warto wykorzystać zimowe miesiące na dobre przygotowanie traktorów, tak by w trakcie sezonu nie ulegały niespodziewanym awariom. Poniższy poradnik opisuje czyszczenie chłodnicy w ciągniku. Jego celem jest przywrócenie jej pełnej wydajności, by mogła utrzymywać silnik w odpowiedniej temperaturze w każdych warunkach. Zabrudzona i zatkana może być powodem przegrzewania się jednostki napędowej, czego konsekwencją bywają nawet zatarcia. Dbając o dobry stan chłodnicy w prosty sposób unikniesz tego ryzyka.

Jaką rolę pełni chłodnica w traktorze?

Silnik spalinowy to maszyna zamieniająca energię chemiczną zawartą w paliwie na energię mechaniczną. Niestety wszelkie rodzaje jednostek spalinowych mają bardzo niską sprawność, które nawet w nowoczesnych konstrukcjach z trudem przekraczają 50%. Oznacza to, że całą pozostałą część energii silnik marnuje, zamieniając ją w ciepło. Układ chłodzenia służy natomiast do tego by nadmiar tego ciepła usuwać, poprzez oddawanie do otoczenia za pośrednictwem chłodnicy.

We wspomnianym układzie specjalny płyn, który wprawiany jest w ruch przez pompę, najczęściej napędzaną paskiem klinowym. Przepływa on przez cały blok oraz głowicę silnika, a następnie wężami trafia do znajdującej się na przedzie traktora chłodnicy. Ta oddaje ciepło przepływającemu przez nią powietrzu, które w czasie szybkiej jazdy samoistnie ochładza ciecz, natomiast w trakcie postoju lub jazdy powolnej, proces ten wspomagany jest przez duży wentylator. Sprawdźmy więc jak wyczyścić chłodnicę w ciągniku i dlaczego regularne wykonanie tej czynności jest tak ważne.

Dlaczego należy regularnie czyścić chłodnicę?

Ciągniki rolnicze pracują w bardzo zapylonym środowisku, które powoduje dostawanie się brudu i kurzu niemal we wszystkie ich zakamarki. Chłodnica natomiast jest zbiorem dużej ilości cienkich rurek, wokół których znajdują się równie cienkie metalowe lamelki. Ich zadaniem jest pomóc w lepszym odprowadzaniu ciepła, jednak w ciasnych przestrzeniach wokół nich szybko zbierają się zanieczyszczenia, zmniejszając wydajność która oznacza niższą zdolność do usuwania energii cieplnej. Jednocześnie wewnątrz cienkich przewodów transportujących chłodziwo także zbierają się zanieczyszczenia oraz kamień kotłowy. Proces ten przyspiesza lawinowo w przypadku uzupełniania braków płynu wodą z kranu, albo bardzo mocno odradzanego jeżdżenia na samej wodzie.

Kompleksowe czyszczenie chłodnicy w ciągniku powinno więc obejmować zarówno usunięcie zanieczyszczeń blokujących przepływ powietrza od zewnątrz, jak również wypłukanie osadów i kamienia z jej wnętrza. Aby to zrobić najlepszym wyjściem z sytuacji będzie całkowity demontaż, co zazwyczaj wymaga spuszczenia płynu z układu, zdjęcia maski, czasem usunięcia dodatkowych podzespołów (np. obudowy cyklonowego filtra powietrza w przypadku Ursusa C-360). Właśnie dlatego zalecamy wykonywać te prace zimą, gdy traktor nie jest używany przez dłuższy czas. Dodatkowo, mając łatwiejszy dostęp do pewnych elementów w okolicy, można wykonać inne czynności serwisowe, np. dowiedzieć się jak sprawdzić alternator w ciągniku i przeprowadzić test ładowania akumulatora, czy wymienić lub oddać do regeneracji wadliwy rozrusznik.

Sposoby na samodzielne czyszczenie chłodnicy

Najczęściej dla dobrego wyczyszczenia całej chłodnicy konieczny jest jej demontaż. Wtedy można też ocenić ogólny stan podzespołu, ponieważ przecieki czy duża ilość uszkodzonych lamelek są dyskwalifikujące dla dalszego użytkowania. Jeśli jednak niczego takiego nie stwierdziliśmy, możemy przejść do właściwego czyszczenia. Czym wyczyścić chłodnicę w ciągniku, by znów była jak nowa? 

W tym celu zaleca się regularne czyszczenie jej zewnętrznej strony przy użyciu sprężonego powietrza. W sytuacjach awaryjnych, gdy np. chłodnica zostaje zabrudzona olejem z powodu uszkodzenia innego komponentu, dopuszczalne jest użycie myjki ciśnieniowej jako środka ostatecznego. Warto jednak pamiętać, że czyszczenie wewnętrznej części chłodnicy oraz całego układu chłodzenia nie powinno być przeprowadzane za pomocą wody. Do tego celu należy stosować specjalnie przeznaczone do tego preparaty, które skutecznie usuną wszelkie zanieczyszczenia bez ryzyka uszkodzenia systemu.

W jaki sposób można przeczyścić wnętrze chłodnicy? Jeżeli podejrzewamy, że chłodnica jest mocno zakamieniona w środku, należy zaślepić jeden z króćców po czym zalać wnętrze do pełna specjalnym odkamieniaczem  i pozostawić na kilka godzin. Gdy ten czas upłynie konieczne jest ponowne przeprowadzenie płukania, by pozbyć się resztek rozpuszczonego kamienia. Tak przeprowadzone czyszczenie chłodnicy w ciągniku sprawi, maszyna ze sprawnym silnikiem, wentylatorem i pompą cieczy chłodzącej nie będzie mieć prawa się więcej przegrzewać. Pozostaje już tylko zamontować podzespół z powrotem do traktora, a także zalać i odpowietrzyć układ chłodzenia.

Komentarze Facebook
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Back to top button
Close